Cagliari – atrakcje. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy?

mynaszlaku.pl 2 miesięcy temu

Cagliari jest stolicą Sardynii, wyspy we Włoszech. Położone na południowym wybrzeżu, ma bogatą historię sięgającą czasów starożytnych. Miasto łączy w sobie elementy nowoczesne i historyczne, oferując mieszankę dziedzictwa kulturowego, śródziemnomorskiego uroku i pięknego naturalnego otoczenia. Do Cagliari można bezpośrednio dolecieć z Polski. Z Krakowa lot trwa 2 godziny i 25 minut. Od razu polecamy nasz bezpłatny przewodnik po najciekawszych atrakcjach Sardynii.

Zwiedzanie Cagliari na Sardynii

Na zwiedzanie Cagliari przeznaczyliśmy 2 dni. Najpierw wyruszyliśmy na trekking na Sella del Diavolo, czyli w tłumaczeniu – siodło diabła, a w drugi dzień zobaczyliśmy najważniejsze zabytki: Bastion Saint Remy, Katedrę Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i Świętej Cecylii Dziewicy i Męczennicy oraz Wieżę Słonia – Torre dell’Elefante. Polecamy odwiedzić również ogród botaniczny. Jest najpiękniejszym ogrodem, który do tej pory odwiedziliśmy.

Znaczenie historyczne

Cagliari było zamieszkane przez tysiące lat, pierwotnie przez Fenicjan, a później przez Rzymian, Bizantyjczyków i Katalończyków. Zachowało wiele pozostałości z tych epok, w tym starożytne mury, kościoły i pomniki.

Architektura i zabytki

Miasto jest znane ze swojej położonej na wzgórzu dzielnicy Castello, z wąskimi uliczkami, panoramicznymi widokami oraz starożytnymi i średniowiecznymi fortyfikacjami. Do znanych miejsc należą: Katedra, Rzymski Amfiteatr i Wieża Słonia.

Piękno natury

Cagliari otoczone jest zachwycającymi krajobrazami, takimi jak plaża Poetto – Spiaggia del Poetto, która rozciąga się wzdłuż wybrzeża, oraz park przyrody Molentargius-Saline, słynący z flamingów. Nam udało się je zobaczyć w lutym. Na wysuniętym krańcu Cagliari znajduje się przylądek Sant’Elia – Capo Sant’Elia.

Kultura

Miasto szczyci się żywą sceną artystyczną, z muzeami, teatrami i galeriami. Kalendarz kulturalny Cagliari obejmuje festiwale muzyczne, tradycyjne występy sardyńskie i lokalne jarmarki.

Kuchnia

Cagliari słynie z kuchni sardyńskiej, na którą składają się owoce morza, mięsa, sery oraz tradycyjne potrawy, takie jak malloreddus (sardyński makaron) czy porceddu (pieczona świnia). Oczywiście my polecamy spróbować również prawdziwej włoskiej pizzy.

Lotnisko w Cagliari – loty bezpośrednie z Polski

Port lotniczy w Cagliari (Port lotniczy Cagliari-Elmas – Aeroporto di Cagliari Elmas „Mario Mameli”) znajduje się 9 kilometrów od centrum miasta. Po wypożyczeniu samochodu na lotnisku, można dostać się do miasta w 10 minut. Dojazd autobusem zajmuje około 30 minut, a pociągiem maksymalnie 10 minut. Z Polski kursuje Ryanair z Krakowa. w okresie co chwilę coś lata i już w ciągu 2 godzin i 25 minut można dostać się na miejsce. Na Sardynię można dolecieć także z przesiadką.

Cagliari – dojazd z lotniska do centrum

Z lotniska do centrum można dojechać pociągiem. Koszt biletu to 1,30 euro (stan na luty 2025), a czas trwania podróży to maksymalnie 10 minut. Przystanek kolejowy jest tuż obok lotniska – Estacao Ferroviaria de Elmas Aeroporto.

Cagliari – parking

Sporo czasu śledziliśmy mapę, żeby znaleźć najlepszy parking, a przede wszystkim bezpieczny i blisko najważniejszych zabytków miasta. Zdecydowaliśmy się na Parcheggi Cagliari Centro przy Piazza Deffenu. Miał opinię ponad 4,3.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, to pani z obsługi parkingu wpisała w telefonie nasz numer rejestracyjny, czas postoju i wydrukowała paragon. Zapłaciliśmy z góry. Powiedzieliśmy, iż potrzebujemy parking na 3 godziny. Ona jeszcze dodała, iż jak będziemy dłużej, to nie ma problemu, później się dopłaci. Miejsca było sporo po godzinie 8 rano, jednak później po powrocie po 11, już nie było gdzie stanąć. Warto przyjechać tam wcześniej, zwłaszcza w sezonie.

  • Współrzędne parkingu w Cagliari: 39.2114, 9.1156.

Atrakcje w Cagliari – co zobaczyć?

Poniżej opis dwóch dni, które spędziliśmy na zwiedzaniu Cagliari.

Dzień 1 – trekking na Sella del Diavolo

Wyznaczyliśmy sobie parking, z którego rozpoczynał się szlak w kierunku Sella del Diavolo. Jest to siodło diabła, które słynie z cudownych widoków i pięknego szlaku trekkingowego. Bezpłatny parking znajduje się naprzeciwko baru Le Terrazze di Calamosca i Hotelu Calamosca. Docieramy na miejsce i zatrzymujemy się obok kilku samochodów, które już tutaj stoją. Być może są to goście wspomnianego wcześniej baru lub hotelu.

  • Współrzędne parkingu: 39.1856, 9.1541.

Trekking – opis trasy

Wychodzimy z parkingu i skręcamy w prawo. Po chwili mamy tablicę informacyjną i obok niej wchodzimy na ścieżkę. Początkowo wiemy gdzie iść, jednak im wyżej jesteśmy, tym ścieżek robi się coraz więcej. Korzystamy z aplikacji – polecamy mapy.cz. Trasa w terenie jest kiepsko oznaczona. Widać co jakiś czas jakieś kropki na skałach i być może to jest oznaczenie.

Za nami rozciągają się coraz lepsze widoki i dostrzegamy również prom, który właśnie wpływa do portu. jeżeli nie masz aplikacji, to orientacyjnie trasa wygląda tak: cały czas do góry i lekko w lewo, potem obok siatki, aż do skał i punktów widokowych z drewnianymi barierkami. Można iść wzdłuż tych skał, aż dojdzie się do wiaty. Szczyt jest tuż obok i oznaczony jest krzyżem. My nie szliśmy przy skałach, tylko odbiliśmy w prawo, bo tak nam się wydawało, iż ścieżka prowadzi. Cała trasa nie miała ostrych podejść, raczej równomierne podejście.

Szczyt z krzyżem

Na szczycie znajduje się wpomniany krzyż, a widoki na Cagliari czarują na każdym kroku. Po drugiej stronie jest interesująca skała, do której niektórzy schodzą. Robimy kilka minut przerwy i idziemy dalej. Ze szczytu można zejść taką samą drogą jaką się przyszło. Można również zrobić pętlę i my tak robimy.

W stronę Spiaggia di Cala Fighera

Idziemy od krzyża w kierunku południowym. Jest tam ogrodzenie, więc skręcamy lekko w lewo na ścieżkę. Dochodzimy do kamiennych budowli, a potem cały czas idziemy wzdłuż klifów. Ścieżek jest tam pełno, ale chyba każda prowadzi w to samo miejsce. Z klifów schodzimy w dół i gdy będziemy już pomiędzy jedną, a drugą górą, to idziemy pomiędzy nimi w dół, w kierunku plaży – Spiaggia di Cala Fighera. Nie schodzimy jednak do niej, tylko wąską ścieżką trawersujemy zbocze.

Widzimy przed nami ogromną skałę i musimy prawie pod nią przejść. Miejscami trzeba pomóc sobie rękami, ale nie ma większych trudności. Zbliżamy się do budynku Alloggi MM Cala Fighera i restauracji La Paillote (Google Maps). Tam już wchodzimy na drogę betonową i skręcamy w prawo. Teraz szeroka droga, którą jeżdża samochody prowadzi nas na parking. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę naszej trasy.

Dzień 2 – największe zabytki i atrakcje Cagliari

Przyjeżdżamy na parking w Cagliari i ustawiamy się na jednym z wyznaczonych miejsc. Parkujemy pomiędzy dwiema niebieskimi liniami. Ten kolor oznacza, iż postój we Włoszech jest płatny. Natomiast linie białe wskazują bezpłatne miejsca. Opłacamy nasz postój u pracownika parkingu i patrzymy na mapę w telefonie. Na niej mamy wyznaczone wszystkie miejsca, które chcemy odwiedzić. Na zwiedzanie atrakcji Cagliari przeznaczamy maksymalnie 3 godziny.

Palazzo Civico

Ruszamy wzdłuż portu i przechodzimy na drugą stronę. Tam trzeba uważać na pasach, ponieważ ludzie gwałtownie jeżdżą. Stajemy przy pierwszym ciekawym miejscu, a jest nim Palazzo Civico. Pałac robi duże wrażenie, a naprzeciwko znajduje się Plac Giacomo Matteottiego.

Ogród botaniczny w Cagliari

Naszym pierwszym głównym celem jest ogród botaniczny – Orto Botanico di Cagliari. Po zwiedzaniu stwierdzam, iż jest to obowiązkowe miejsce podczas odkrywania uroków Sardynii i jej stolicy. Ogród botaniczny jest otwarty w określonych godzinach i obowiązują bilety wstępu.

Przechodzimy przez bramę, kupujemy wejściówki i rozpoczynamy zwiedzanie. Można zerknąć na mapę i zobaczyć, jak mniej więcej wygląda ogród. Na zwiedzaniu spędziliśmy prawie 60 minut. Jest kilka obowiązkowych drzew, które trzeba zobaczyć. Na początku jest drzewo z lianami, potem drzewo z ogromnymi korzeniami przy fontannie i zagajnik, do którego idziemy drewnianą kładką. pozostało jaskinia, do której można wejść i zobaczyć rośliny.

Kościół św. Michała i św. Anny

Po zwiedzaniu ogrodu botanicznego ruszamy dalej. Teraz interesują nas już zabytki. Najpierw mamy kościół świętego Michała, a chwilę dalej kościół świętej Anny. Ten drugi wygląda pięknie z zewnątrz. Szliśmy wąską uliczką do Placu Yenne. Historycznie, to jeden z najważniejszych placów miasta.

Wieża Słonia (Torre dell’Elefante)

Z placu rozpoczęliśmy podejście. Do pokonania mieliśmy kilkadziesiąt schodów. Kolejnym celem była Wieża Słonia (Torre dell’Elefante), jedna z największych atrakcji turystycznych Cagliari. w okresie turystycznym stanowi piękny punkt widokowy. Otwarta jest podobno przez cały rok. My byliśmy 13 lutego i była zamknięta. Wejście było zagrodzone.

Katedra Najświętszej Maryi Panny i Świętej Cecylii

Dalej szliśmy do Katedry Najświętszej Maryi Panny i Świętej Cecylii. Weszliśmy do środka. Trwały tam małe prace remontowe. Była również jedna wycieczka. Ksiądz w konfesjonalne spowiadał wiernych. Spędzamy tam kilka minut i ruszamy dalej.

Zmierzamy do kolejnego pięknego miejsca, do Bastionu Saint Remy. Zjeżdżamy tam windą z ulicy Fossario. Najpierw spacerujemy po tarasie widokowym. Są tam ławeczki, palmy, a choćby dzieciaki ze szkoły grają z nauczycielem w piłkę. Teraz jest ogromny i odkryty. Widzimy port, zabudowania Cagliari i miejsce, w którym byliśmy dzień wcześniej.

Bastion Saint Remy

Bastione di Saint Remy to historyczna twierdza. Ten bastion, część fortyfikacji miasta, został zbudowany pod koniec XIX wieku jako część szerszego projektu modernizacji i rozbudowy obrony miasta. Znajduje się na północnym skraju starego miasta Cagliari. Bastion został nazwany na cześć świętego Remy, który jest często przedstawiany jako patron tego obszaru. Jego strategiczne położenie pozwoliło mu służyć jako kluczowa struktura militarna w różnych okresach historii Cagliari, szczególnie w czasach konfliktów.

Oprócz roli militarnej Bastione di Saint Remy jest znany ze swojego piękna architektonicznego. Łączy w sobie tradycyjny wojskowy design i późniejsze, bardziej ozdobne elementy. Zwiedzający mogą znaleźć imponujące łuki, szerokie tarasy i duże schody prowadzące na szczyt, skąd mogą podziwiać rozległy widok na miasto, w tym na port, okoliczne wzgórza i wybrzeże Morza Śródziemnego.

Obecnie Bastione di Saint Remy jest popularną atrakcją turystyczną i symbolem historycznego i architektonicznego dziedzictwa miasta. Jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, występów i wystaw, co zwiększa jego atrakcyjność jako punktu zainteresowania historycznego i aktywności społecznej we współczesnym Cagliari.

Plac Konstytucji

Schodzimy w dół po szerokich schodach i wychodzimy na Plac Konstytucji. Tam stoją dwie budki z pamiątkami. Wchodzimy do jednego z nich i kupujemy pamiątki. Sporo rzeczy jest w fajnych cenach. Po kilka euro można kupić coś ciekawego. Idealnie się złożyło, iż 10 minut przed wybiciem trzech godzin na parkingu, dotarliśmy na miejsce.

Zamek świętego Michała

Po zwiedzaniu miasta pojechaliśmy poza centrum, żeby zobaczyć zamek świętego Michała. Jedziemy kilkanaście minut i dojeżdżamy prawie pod sam zamek.Na miejscu jest parking na kilkaście samochodów. Z drogi głównej skręca się w lewo w bramę. Śmiało można jechać do końca. Parking będzie z lewej strony. W środku nie było nikogo, więc obeszliśmy teren dookoła. Otoczenie zamku jest cudownym punktem widokowym.

Flamingi w Cagliari

Pojechaliśmy jeszcze poza miasto, żeby zobaczyć flamingi w Parku Molentargius. Znajduje się na wysokości plaży Poetto. Można zostawić na parkingu samochód i przejść na drugą stronę przez pasy. Tam przy drodze jest zrobiony chodnik, z którego pięknie widać flamingi. Zobacz na mapie Saline di Quartu Sant’Elena.

Nocleg w Cagliari

Nocleg mieliśmy w Quartu Sant’Elena, położonej w metropolii Cagliari. Blisko mieliśmy do plaży, a do centrum to około 25 minut. W samym centrum Cagliari jest bardzo dużo noclegów. My jednak chcieliśmy mieć nieco więcej spokoju, ale zamieszkać w mieście.

Cagliari – mapa atrakcji

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy atrakcje Cagliari, które zobaczyliśmy.

Cagliari – plaża

Spiaggia del Poetto to piękna i długa plaża położona kilka kilometrów od centrum Cagliari. Jest to jedna z najpopularniejszych plaż w regionie, rozciągająca się na około 8 kilometrów wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Plaża słynie z drobnego złotego piasku, krystalicznie czystej wody i żywej atmosfery, co czyni ją ulubionym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Obszar wokół Spiaggia del Poetto jest dobrze rozwinięty, z mnóstwem barów plażowych, restauracji i sklepów, a także różnymi obiektami do uprawiania sportów, takich jak siatkówka, windsurfing i żeglarstwo. Plaża jest również przyjazna rodzinom, z cichymi wodami idealnymi do pływania i rekreacji.

Poetto to nie tylko świetne miejsce do cieszenia się słońcem, ale oferuje również malowniczy widok na Sella del Diavolo, okazały klif wznoszący się na końcu plaży, a także szereg pobliskich atrakcji, w tym starą wioskę rybacką Quartu Sant’Elena. Przy plaży jest kilka parkingów, choćby przez noc stały tam kampery.

Pizza

W samym centrum nie jedliśmy, ale zamówiliśmy sobie do mieszkania. Korzystaliśmy z aplikacji Deliveroo. Działo tak samo, jak Pyszne i Glovo. Po założeniu konta mieliśmy przez 14 dni darmową dostawę. Kupiliśmy pizzę w restauracji Rossofuoco oraz Olympo. Pierwszy raz jedliśmy pizzę z bakłażanem, oraz z mortadelą i pistacjami. Ta pierwsza była dobra, ale ta druga… To nie nasze smaki. Wybieramy bardziej tradycyjną. Płaciliśmy od 8 do 13 euro.

Idź do oryginalnego materiału