Województwo dolnośląskie jest niczym kopalnia pełna skarbów. Szczególnym blaskiem wśród nich lśni Bystrzyca Kłodzka, której atrakcje sięgają swą historią średniowiecznych rycerzy. Warto tu zobaczyć tarasową zabudowę miasta, mury, wieże, czy jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne. Chodźmy na spacer niezmiennym od wieków układem ulic przez atrakcje królewskiej Bystrzycy Kłodzkiej.
- Trzy różne trasy przez punkty widokowe w Czarnogórze
- Punkty widokowe wokół Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze
- Prčanj i jego atrakcje
- Punkt widokowy na wodną farmę
- Gdzie spotykają się usta Zatoki Kotorskiej
- Zatoka Risan
- Punkt widokowy na Perast w Czarnogórze
- Panorama Kotoru i okolic z Zatoki
- Z Budvy na południe Czarnogóry – punkty widokowe na wybrzeżu i nadzieja na flamingi
- Punkty widokowe na Sveti Stefan w Czarnogórze
- Panorama Riviery Budvańskiej
- Petrovac na Moru
- Poszukiwanie flamingów w Czarnogórze
- Z Budvy nad Jezioro Szkoderskie
- Punkt widokowy na Rivierę Budvańską w Czarnogórze
- Cetynia
- Rijeka Crnojevića – nie tylko piękna rzeka Czarnogóry
- Podkowa Czarnogóry – Pavlova Strana
- Most na jeziorze Szkoderskim
Bystrzyca Kłodzka – lokalizacja
Bystrzyca Kłodzka leży w województwie dolnośląskim. Miasto ulokowane jest na niewielkim wzgórzu w Kotlinie Kłodzkiej, przy ujściu rzeki Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. Do Kłodzka jest stąd zaledwie 17 kilometrów, a od Wrocławia dzieli ją 2 godziny drogi samochodem. Blisko stąd także do granicy z Czechami, gdzie dotrzeć można w zaledwie pół godziny.
Bystrzyca Kłodzka – historia średniowiecznego miasta
Z Bystrzycą Kłodzką wiąże się kilka legend. Między innymi o tym, jak planowano owalne miasto, skąd lew w herbie ma dwa ogony, o sposobach na czarownice czy bystrzyckim pręgierzu.
Również początki dzisiejszej Bystrzycy owiewają pewne nieścisłości. Wiadomo jednak, iż już w XI wieku w tym miejscu, pomiędzy dwiema rzekami istniała czeska osada. Zgodnie z podaniami, na jej podwalinach, w XIII wieku, czeski rycerz Havel z Lemberka założył dzisiejszą Bystrzycę Kłodzką. Miasto początkowo funkcjonowało pod nazwą Hawelswerde i zamieszkiwali je niemieccy koloniści. Nazwa Bystrzyca pojawiła się w późnym średniowieczu i nawiązuje do rwącego górskiego potoku. Już w 1319 roku miasto zaliczane było w poczet królewskich i stało się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Słynęło z doskonałego piwa i wyrabianych tu sukien. Dość gwałtownie także uzyskało swój dzisiejszy kształt. Spokój i rozwój miasta przerwał rok 1429, kiedy przejęli je husyci, ale tuż po zakończeniu wojen, Bystrzyca ponownie się rozwijała.
Kolejne zawirowania losu przychodziły do miasta wraz z pożarami, zarazami, reformacją i toczącymi się wojnami. Miasto co najmniej sześciokrotnie nawiedzały dotkliwe pożary, począwszy od XV wieku. Swoje ślady zostawili tu także ewangelicy, którzy w 1540 roku stanowili większość mieszkańców miasta. Miasto w swojej historii znajdowało się nie tylko we władzy Czechów, ale także Habsburgów, Szwedów i Austriaków, którzy odcisnęli na nim swoje piętna. Do Polski włączono Bystrzycę Kłodzką dopiero w 1945 roku. Ciekawym jest nie tylko czeskie pochodzenie nazwy miasta, ale także jego herb. Srebrny lew w złotej koronie na czerwonym tle nawiązuje bowiem do historycznej przynależności miasta do Królestwa Czech.
Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej spacerem
Bystrzyca Kłodzka to niewielkie miasteczko, a jej atrakcje bez trudu obejdziemy niespiesznym spacerem. Większość z nich znajduje się bowiem w obrębie kilku kroków od ratusza. Co warto w czasie takiego spaceru przez Bystrzycę zobaczyć?
- niezmienny układ miasta
- ratusz, pomnik św. Trójcy i otaczające rynek kamienice
- fortyfikacje miejskie wraz z bramami i basztami
- Muzeum Filumenistyczne
- Mały Rynek i pręgierz
- ulokowany na wzgórzu unikalny kościół parafialny
- piękną panoramę miasta od strony rzeki
Publikujemy tam wiele ciekawych relacji z naszych podróży.
Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej – atrakcje
Spacer przez atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej wiedzie głównie przez centrum miasteczka i wokół jego średniowiecznych murów. Wszystko zależy od miejsca zaparkowania auta. Przy głównym rynku są parkingi, ale mogą być zajęte. Proponuję zaparkować auto przy ulicy Wojska Polskiego i stąd rozpocząć zwiedzanie miasta.
Wyjątkowy kościół na wzgórzu
Kierujemy się ulicą Wojska Polskiego w stronę ulicy Kościelnej, przy której znajduje się Kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła. Kościół stoi na wzgórzu nieco z dala od rynku, co było wbrew średniowiecznym zwyczajom budowania miast.
Zgodnie z legendą był to jednak zabieg celowy, gdyż kościół miał być widoczny z daleka. Natomiast dzwony kościelne dzięki takiej lokalizacji świątyni słyszane miały być z daleka i nie tylko wzywać do nabożeństwa, ale także rozpędzać chmury burzowe i ostrzegać przed niebezpieczeństwem.
Kościół w Bystrzycy Kłodzkiej powstał w wyniku przebudowy wcześniejszej późnoromańskiej świątyni. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1336, ale nie wiadomo jak wtedy wyglądał. Na przestrzeni wieków wielokrotnie był niszczony, przebudowywany i rozbudowywany, aż uzyskał swój dzisiejszy zewnętrzny kształt.
Jest to kościół orientowany. Oznacza to, iż w czasie modlitwy wierni patrzą na wschód, skąd wedle przepowiedni ma nadejść Zmartwychwstały Chrystus. Fasadę główną kościoła w Bystrzycy Kłodzkiej zdobią dwa neorenesansowe portale z początku XX wieku.
Niezwykłe wnętrze kościoła św. Michała Archanioła
Najciekawsze jednak jest wnętrze świątyni, które jest dowodem jego bogatej historii. Kościół parafialny w Bystrzycy Kłodzkiej to prawdziwa atrakcja miasta, gdyż jest jednym z zaledwie trzech kościołów halowych, dwunawowych w Polsce. Posiada także dwa prezbiteria i dwie kruchty.
Na uwagę zasługuje także potężny chór na blisko 700 osób oraz dwa najstarsze elementy wnętrza. Pierwszym z nich jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodząca z połowy XV wieku. Drugim z nich jest pochodząca z 1577 roku chrzcielnica, umieszczonych na w miejscu dawnego wejścia do kościoła.
Podstawa chrzcielnicy wyrzeźbiona została w piaskowcu zdobionym herbami Piastów, lwem Czechów, czy symbolami fundatorów. Natomiast interesująca jest także jej ponad 100-kilogramowa pokrywa, którą dzięki zamontowanemu mechanizmowi, podnieść można jedną ręką. Miłośnicy sztuki i architektury sakralnej znajdą w kościele parafialnym w Bystrzycy Kłodzkiej jeszcze więcej atrakcji. Jest tu bowiem barokowa krata z XVII w., piękne organy, XIX – wieczna, neogotycka ambona, czy XIII i XIV- wieczne detale architektoniczne.
Kościół zwiedzać można po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, lub jak w naszym przypadku zastukaniu do drzwi domu parafialnego.
Jeśli interesują Cię atrakcje na Dolnym Śląsku to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, iż znajdziesz coś co Cię zainteresuje.
Rynek i ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej
Podążamy dalej w dół ulicy Kościelnej i już po chwili docieramy do rynku, gdzie znajdują się kolejne miejsca, które w Bystrzycy Kłodzkiej warto zobaczyć.
Rynek ma kształt zbliżony do trapezu o wymiarach 62 na 108 metrów, otoczonego XVI-sto i XVII-sto wiecznymi kamienicami. Na jego środku znajduje się okazały XIX-wieczny ratusz.
Pierwszy ratusz z wieżą zegarową w tym miejscu istniał już w XIV wieku. Został on jednak zniszczony w czasie wojen husyckich w XV wieku. Następnie przechodził liczne remontu i odbudowy na skutek nawiedzających go wojen i pożarów. Obecny budynek ratusza powstał w latach 1853 – 54 i stylem luźno nawiązuje do renesansu florenckiego. Po renesansowej budowli pozostała jedynie wieża i część zdobiącego elewację sgraffita.
Pomnik św. Trójcy
Nie odchodzimy jeszcze od Ratusza, bo tuż przy nim znajduje się Pomnik Św. Trójcy, który ma niezwykłą symbolikę. Pomnik powstał w 1736 roku i nawiązuje do faktu poradzenia sobie z protestantyzmem przez mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej.
Jego autorem jest pochodzący ze Śląska Anton Jörg, który inspirację do swojej pracy zaczerpnął z Apokalipsy św. Jana. Pomnik Św Trójcy ma 10 metrów wysokości i zwieńczają go figury Św. Trójcy właśnie. Poniżej znajduje się Maria Immaculata, Archanioł Michał czy Św. Józef. Na ażurowej balustradzie natomiast znajdziemy między innymi Jana Nepomucena czy Św. Floriana. Ciekawostką jest fakt, iż pomnik św. Trójcy stoi w miejscu, gdzie niegdyś zlokalizowany był pręgierz.
Średniowieczne Mury – atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej
Bystrzyca Kłodzka to miasto zbudowane i ufortyfikowane na planie owalu, co wymuszone zostało ukształtowaniem terenu. Do dzisiaj podziwiać można ten oryginalny kształt miasta wstępując na jedną bystrzyckich wież. Fortyfikacje miejskie Bystrzycy Kłodzkiej powstawały już w początku XIV wieku i do dzisiaj są zachowane niemal w całości. Wraz z trzema bramami – Kłodzką, Rycerską i Wodną, otaczają stare miasto, stanowiąc nie lada atrakcję dla turysty.
Dzisiaj są niższe niż były w okresie swojej największej przydatności i częściowo wkomponowane w wybudowane przy nich domy. Niezmienna pozostała jednak ich około metrowa grubość. Najlepiej podziwiać je od strony ulicy Międzyleśnej, tuż przy rzece, gdzie zostały odrestaurowane i oświetlone.
Brama Wodna
Brama Wodna jest jedną z trzech istniejących w murach miejskich bram do miasta. To kamienne wejście do miasta powstało na początku XIV wieku. Przelot bramy zamykała spuszczana na łańcuchach potężna krata, a w górującej nad nią wieży pobierano opłaty za wjazd do miasta.
Tuż obok znajduje się Wójtostwo, czyli pozostałość po wyburzonej w XVIII wieku wieży obronnej, pierwotnie siedziba wójta, która stała się domem mieszkalnym.
Baszta Rycerska
Kolejna z atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się naprzeciwko w linii prostej od Bramy Wodnej. Ta pochodząca z początku XIV wieku baszta, zwana była także Basztą Kruczą, Czarną czy Rzeźniczą, co prawdopodobnie nawiązywało do cechu, który opiekował się tą częścią murów miasta.
Baszta Rycerska była basztą kamienną, z otworami strzelniczymi i ceglanym hełmem w formie ostrosłupa. W wieku XIX (1843r.) baszta zmieniła swój charakter i stała się wieżą dzwonniczą znajdującego się tuż obok zboru ewangelickiego. Wejście do wieży kosztuje zaledwie kilka złotych i jest naprawdę warte ich poświęcenia. We wnętrzu Baszty Rycerskiej do dzisiaj znajdują się dwa dość okazałe dzwony, a z okien rozciąga się piękny widok na zabudowania Bystrzycy Kłodzkiej.
Dołącz do nas na YouTube!
Znajdziesz tam wiele filmów z naszych podróży.
Baszta Kłodzka
To miejsce na mapie Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się przy ulicy Kłodzkiej, w prostej linii od Baszty Rycerskiej. Pierwotnie znajdowała się tutaj główna brama wjazdowa do miasta – Brama Kłodzka, która niestety od 1843 roku już nie istnieje. Pozostała po niej jednak baszta, pochodząca z 1319 roku. Baszta jest kamienna z otworami strzelniczymi, a jej zwieńczenie stanowi ostrosłupowy hełm.
Pierwotnie nad istniejącą tu fosą przebiegał drewniany most, który łączył obie części ulicy Kłodzkiej. Baszta Kłodzka jest także kolejnym widokowym punktem na mapie miasta, a wejście do niej jest bezpłatne.
Mały Rynek i Pręgierz
Po wizycie w Baszcie Kłodzkiej cofamy się kilka kroków i już jesteśmy na Małym Rynku. Jest to drugi rynek w Bystrzycy Kłodzkiej, na którym zgodnie z założeniem budowniczych miasta, handlarze sprzedawali zwierzęta.
Na środku Małego Rynku stoi pręgierz z 1556 roku. Pierwotnie pręgierz znajdował się przed ratuszem i to tam używano go do wymierzania szeroko pojętej sprawiedliwości.
To narzędzie Temidy aż dwukrotnie zmieniało swoje miejsce, bo w 1736 roku przeniesiono je po raz pierwszy sprzed ratusza, a w 1813 roku stanął na Małym Rynku. Upamiętniają to daty wyryte u podstawy pręgierza. Znajduje się na nim także łaciński napis, który w tłumaczeniu oznacza „Bóg karze niepoczciwych”
Jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej
Pręgierz nie jest jedyną atrakcją Małego Rynku. Będąc w Bystrzycy Kłodzkiej warto bowiem zobaczyć jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne. Jego wnętrza kryją bogate zbiory eksponatów związanych z ogniem – zapalniczki, zapałki, przedmioty do niecenia ognia, ale także zbiór etykiet i opakowań z różnych stron świata. W Muzeum Filumenistycznym znajduje się także część poświęcona historii miasta i okolic.
Interesujący jest także sam budynek, w którym mieści się muzeum, ponieważ w pierwszej połowie XIX wieku w tym budynku miał siedzibę kościół ewangelicki i szkoła parafialna.
Panorama Bystrzycy Kłodzkiej
Bystrzyca Kłodzka to miasto interesujące i bogate w atrakcje nie tylko ze względu na swoją historię, ale także zabudowę. Jej owalny kształt i zabudowa tarasowa powodują, iż miasto posiada przepiękną panoramę. Najlepiej jest oglądać ją od strony rzeki, lub z jednego z punktów widokowych w mieście.
Posiadaczom dronów także spodoba się to, co ujrzą z lotu ptaka, bo widok tego średniowiecznego miasta z góry naprawdę zapada w pamięć.
Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje dla niepełnosprawnych
Czy Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje to dobry wybór dla osób z niepełnosprawnościami? Tarasowa zabudowa i teren, na którym leży miasto mogą nastręczać trudności. Jednakże jest na to sposób. Po zaparkowaniu auta na miejscach dla niepełnosprawnych na rynku, teren staje się w miarę płaski, a równo położony starobruk nie taki straszny.
Bez większego trudu na wózku inwalidzkim da się dotrzeć do atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej zlokalizowanych wokół rynku. Niestety do wnętrza wszystkich wież prowadzą wyłącznie schody, więc pozostaje nam podziwianie panoramy miasta od strony rzeki. Wejście do Muzeum Filumenistycznego także nie powinno nastręczyć większych trudności, a po przeparkowaniu samochodu da się także wejść do kościoła Św. Michała Archanioła, gdyż prowadzi do niego podjazd. Można zatem stwierdzić, iż Bystrzyca Kłodzka oferuje atrakcje dostępne niepełnosprawnym.