Była pierwszą wicemiss, później zginęła na Pawiaku. Polską szpieżkę zamordowali Niemcy

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Miss Polonia każdego roku przyciąga amatorów kobiecej urody. Konkurs ma bardzo długą historię, bo za cztery lata będzie obchodził setną rocznicę istnienia. Jak kiedyś wyglądał? Oto zdjęcia kandydatek z 1930 roku.
Po raz pierwszy zorganizowano go 27 stycznia 1929 w hotelu Polonia w Warszawie, a nazwę wymyślił Tadeusz Boy-Żeleński, polski tłumacz, poeta-satyryk i krytyk literacki. Finalistki wybierano wówczas na podstawie nadesłanych zdjęć, a udział w konkursie był przeznaczony dla kobiet w wieku od 18 do 25 lat. Musiały mieć polskie obywatelstwo i nie mogły mieć widocznych blizn ani tatuaży.


REKLAMA


Zobacz wideo To ona została Miss World 2021! Kim jest Karolina Bielawska?


Wybory Miss Polonia w 1930 roku. "Teraz mamy wybierać!"
Zwyciężczynią pierwszego konkursu Miss Polonia była urodzona w 1908 roku Władysława Kostakówna, która została również I Wicemiss Miss Europe 1929 roku. Jest to najstarszy międzynarodowy kontynentalny konkurs piękności organizowany od 1928 roku.


'Express Poranny' fot. https://crispa.uw.edu.pl/object/files/563087/display/Default; Domena publiczna, BUW (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie)


W drugim konkursie Miss Polonia w 1930 roku udział wzięło 70 kandydatek, spośród których czytelnicy "Expressu Porannego" wybierali finałową dziesiątkę.


Teraz mamy wybierać! Jest to najważniejszy moment całego konkursu. Biuro wraz z komisją balotującą rozpatrzony materiał konkursowy oddaje dziś pod surowy, bezstronny, a powszechny sąd szerokiego ogółu.


Kim była Krystyna Skarbek? Niektórzy znają ją jako Christine Granville
Drugie miejsce, czyli tytuł I wicemiss zajęła polska szpieżka, Krystyna Skarbek. Pracowała dla brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE) oraz była wywiadowczynią Secret Intelligence Service (SIS).


Krystyna Skarbek fot. Domena publiczna, BUW (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie); https://crispa.uw.edu.pl/object/files/563087/display/Default


Pod pseudonimem Christine Granville działała na Węgrzech, Słowacji i w Jugosławii. Według brytyjskich źródeł to właśnie ona stała za zebraniem informacji, które przydały się Churchillowi w oszacowaniu terminu inwazji Niemiec na ZSRR. Została schwytana przez Niemców i zamordowana na Pawiaku w 1942 roku.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału