Od 5 lutego po wrocławskich osiedlach cyklicznie będą jeździły pojazdy SZOT (Samochody Zbierające Odzież i Tekstylia). To jedna z odpowiedzi Wrocławia na nowe, ogólnopolskie przepisy, które od początku tego roku wprowadzają tekstylia jako nową frakcję odpadową.
- W mieście jest ponad 40 tysięcy miejsc gromadzenia odpadów (budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne). Tymczasem tylko 2 proc. ogólnej masy odpadów komunalnych we Wrocławiu zalicza się do nowej frakcji. Dlatego należało poszukać innych rozwiązań umożliwiających efektywne zagospodarowanie niepotrzebnych ubrań, pościeli czy butów - mówi Michał Guz z biura prasowego UM Wrocławia.
Przy okazji miasto uspokaja, iż działalność pojazdów SZOP (Samochody Zbierające Odpady Problemowe) będzie kontynuowana. Harmonogram ich kursów jest i będzie dostępny na stronie Ekosystemu. Z powodów logistycznych nie zdecydowano się poszerzyć ich pracy o tekstylia.
Ekosystem analizował też możliwość podstawienia dodatkowych pojemników na tekstylia. Przekonał się jednak, iż nie ma to uzasadnienia ani logistycznie, ani ekonomicznie.
Zanim jednak oddasz coś SZOT-owi, zastanów się - czy ktoś mógłby jeszcze z tego skorzystać? Najlepszym sposobem na przedłużenie życia ubrań jest dzielenie się nimi z innymi. - Zachęcamy wszystkich, aby przy okazji wizyty SZOT-a organizowali sąsiedzkie wymiany rzeczy, które mogą przydać się komuś innemu. To też okazja dla rad osiedli i zarządców nieruchomości, by poinformować swoich mieszkańców o akcji. Ekosystem udostępnia na swojej stronie plakat, który można wykorzystać do informowania lokalnej społeczności o takich akcjach - informuje Michał Guz.
- Każdy z nas ma w szafie ubrania, których już nie nosi. Czasem wystarczy jedno spotkanie sąsiedzkie, by znalazły nowego właściciela. To właśnie idea gospodarki cyrkularnej - maksymalne wykorzystanie zasobów, zanim staną się nieprzydatne - dodaje Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik Ekosystemu.
Przypomnijmy, iż Ekosystem wydłużył godziny pracy PSZOK-ów (do godz. 18), gdzie także można oddawać tekstylia, a od kwietnia wydłuży je jeszcze bardziej, bo w dni robocze do godz. 19! - To była nasza pierwsza odpowiedź – podkreśla Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu. We Wrocławiu takie placówki znajdują się przy ul. Michalczyka oraz przy ul. Janowskiej. realizowane są zaawansowane prace nad uruchomieniem trzeciej przy ul. Szwajcarskiej.
Harmonogram kursowania SZOT-ów można znaleźć na stronie miejskiej spółki Ekosystem (ekosystem.wroc.pl). Tam też znajdziecie aktualne godziny pracy PSZOK-ów.