Brioszka makowo-szafranowa

codojedzenia.pl 3 godzin temu

Drożdżowe wypieki na święta zawsze zaczynam od przygotowania brioszki. Tym razem postawiłam na brioszkę makowo-szafranową, która nie tylko zachwyca swoim aromatem, puszystością i smakiem, ale również pięknie prezentuje się na świątecznym stole. To, co uwielbiam w drożdżowych wypiekach, to ich dekoracyjny charakter. Ciasto drożdżowe jest wyjątkowo plastyczne i pozwala na kreatywność – można z niego uformować niemal każdy kształt. Moja tegoroczna brioszka makowo-szafranowa przybrała formę gwiazdy, dodając blasku świątecznym chwilom.

Brioszka makowo-szafranowa – puszysta, aromatyczna, zachwycająca – odkryj piękno drożdżowego ciasta!

Puszysta, aromatyczna, zachwycająca – odkryj piękno drożdżowego ciasta, które łączy w sobie delikatność i wyjątkowy smak. Szafran, nazywany królem przypraw, nadaje brioszce nie tylko piękny, złocisty kolor, ale także subtelny, niepowtarzalny aromat, który doskonale komponuje się z bogatym nadzieniem makowym.

Lubię szafranowe wypieki – są eleganckie, wyraziste i idealne na wyjątkowe okazje. Drożdżowe ciasta z dodatkiem szafranu to prawdziwa uczta dla zmysłów. Ich delikatna struktura i głęboki smak sprawiają, iż trudno im się oprzeć. Szafranowe drożdżówki czy brioszki to idealny sposób, by dodać odrobinę luksusu do codziennych i świątecznych chwil.

Spróbuj sam i przekonaj się, jak cudownie szafran podkreśla charakter drożdżowego ciasta!

Makowiec na święta to obowiązkowy wypiek, który zawsze kojarzy się z tradycją i wyjątkowym smakiem. Najczęściej przygotowuję klasyczny makowiec na kruchym spodzie, którego delikatna struktura idealnie komponuje się z bogatym, aromatycznym nadzieniem makowym.

Seromak, makowiec japoński, czy makowa brioszka – święta w nowoczesnym stylu!

Czasami jednak sięgam po inne wariacje, jak makowiec japoński – wilgotny, pełen smaku dzięki dodatkowi jabłek, który nadaje mu lekkości i świeżości.

Na świątecznym stole nie brakuje u mnie także seromaka, czyli połączenia sernika i makowca. To duet idealny, który zadowala zarówno miłośników serników, jak i makowców. Seromak piekę w formie prostokątnych kawałków lub jako elegancki, warstwowy deser, który zawsze robi wrażenie na gościach.

Mak w świątecznych wypiekach ma dla mnie szczególne znaczenie – nie tylko ze względu na smak, ale także symbolikę. Uważany za znak pomyślności, idealnie wpisuje się w bożonarodzeniowy nastrój pełen ciepła i rodzinnych chwil. Dlatego, poza klasycznymi ciastami, eksperymentuję czasem z drożdżowymi rogalikami makowymi lub mini struclami, które świetnie sprawdzają się jako małe, świąteczne słodkości. Święta bez maku? W moim domu to po prostu niemożliwe! Brioszka makowo-szafranowa zagości na naszym świątecznym stole jeszcze nie raz!

Brioszka makowo-szafranowa

Drukuj
Ilość porcji: 10 Czas przygotowania: 1,5 godz. Czas gotowania: 25 min. 25 min.
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5 ( 1 Głosujący )

Składniki:

400 g pszennej mąki

7 g suszonych drożdży

80 g cukru

270 ml mleka, temperatura pokojowa

0,5 g szafranu, zmielonego

1 żółtko

90 g masła, miękkiego

300 g masy makowej

50 g suszonej żurawiny

1 białko

Lukier cytrynowy

100 g cukru pudru

1-1½ łyżki soku z cytryny

1 łyżka prażonych migdałów do posypania

Przygotowanie:

  1. Rozpuścić drożdże w podgrzanym mleku z łyżką cukru i szafranem. Odważyć mąkę i cukier. Dodać rozczyn, żółtko i zagnieść gładkie ciasto.
  2. Następnie dodawać po kawałku miękkiego masła i zagniatać ciasto, aż wchłonie masło. Przykryć naczynie z ciastem folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 90 minut.
  3. Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 równe kule i każdą rozwałkować na placek o średnicy 21-22 cm.
  4. Gotową masę makową wymieszać z żurawiną i białkiem. Posmarować jedną trzecią masy makowej i przykryć drugim plackiem. Rozprowadzić równomiernie masę makową i przykryć trzecim plackiem. Rozprowadzić resztę masy makowej i nałożyć ostatni czwarty placek.
  5. Rozciąć brioszkę na pół, a potem każdą połówkę na pół i jeszcze raz na pół. Nie rozcinać do końca zostawić 1 cm od brzegu. Okrągłym trzonkiem od drewnianej łyżki zrobić wgniecenia między rozcięciami. Ciasto z masą makową wywinie się do wierzchu. Teraz naciąć do końca i zawinąć brzegi pod spód.
  6. Posmarować brioszkę rozmąconym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego na 200ºC na termoobieg. Piec przez 5 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 165ºC i piec jeszcze przez 15-20 minut.
  7. Upieczoną brioszkę ostudzić na metalowej kratce.
  8. Utrzeć cukier puder z sokiem z cytryny i polukrować briszkę. Na koniec posypać prażonymi migdałami. Odrywać po kawałku i jeść. Smacznego!
Czy skorzystałeś już z tego przepisu?
Daj znać jak Ci poszło? Otaguj mnie na instagramie
Idź do oryginalnego materiału