Brandenburgia – 4 powody by odwiedzić ten region Niemiec

szalonewalizki.pl 1 rok temu

Co zobaczyć w Brandenburgii?

Cztery powody by odwiedzić Brandenburgię nazywają się Prenzlau, Lychen, Poczdam i Brandeburg nad Hawelą. Każde z tych miast jest inne, każde też interesujące i różnorodne.

Właściwie tych powodów jest zdecydowanie więcej, bo chociaż Brandenburgia to bliski nam region to zdecydowanie mało znany i popularny. Gdy przemieszczaliśmy się do kolejnych miast lokalnymi drogami, wciąż mieliśmy skojarzenia z Warmią i Mazurami.

Podobnie dużo jezior, podobnie dużo lasów. I pewnie z powodu tych krajobrazów, licznych parków krajobrazowych, rezerwatów biosfery i łagodnie pofałdowanego pejzażu nazywana jest „Toskanią Północy”. Słowem to było duże, pozytywne zaskoczenie, które adekwatnie rosło z każdym kolejnym dniem, przejechanym lub przespacerowanym kilometrem.

Prenzlau

Najbliższej było nam do Prenzlau, które położone jest dosłownie tuż za granicą polsko-niemiecką, na północny-wschód od Berlina. Pewnie wielu, kojarzy to miasteczko na trasie do stolicy Niemiec, ale przez myśl nam nie przeszło wcześniej by się tu zatrzymać. Dziś możemy to stwierdzić, iż to był poważny błąd.

Kilka informacji o mieście Prenzlau

Prenzlau ma około 20 tysięcy mieszkańców. Leży 40 km od granicy, na północnym krańcu jeziora Unterucker, do którego wpada rzeka o nazwie Ucker. Niewielkie miasteczko jest zadbane i ma kilka ciekawych punktów do odwiedzenia zarówno dla miłośników historii, jak i aktywności na świeżym powietrzu.

Kościół Mariacki w Prenzlau

Najwspanialszych z zabytków miasta, który jest widoczny adekwatnie z każdego punktu jest trójnawowy kościół Mariacki . Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. Dziś uważany jest za najważniejszą budowlę gotyku ceglanego w północnych Niemczech.

Wnętrze jest surowe ale w centralnym punkcie można podziwiać piękną chrzcielnicę a bliżej ściany wschodniej stojące naprzeciw siebie organy piszczałkowe.

Kościół ma dwie wieże – 64 metrową, południową i 68 metrową północną. Warto wybrać się na samą górę pokonując 243 schody by podziwiać panoramę miasta, pięknie odnowione średniowieczne budynki i jezioro Unterucker.

Przed kościołem, od strony południowo-zachodniej, znajduje się pomnik Martina Lutra – jednej z najbardziej znaczących postaci reformacji. pochodzący z 1903 roku.

Zwiedzanie kościoła jest płatne:

  • wstęp osoba dorosła 2 euro

Klasztor Dominikanów w Prenzlau

Podobnie ważnym i cennym zabytkiem gotyku jest klasztor dominikański, który powstawał w czterech etapach, w latach 1275–1500. Jego centrum tworzyły trójnawowy kościół i klauzura wraz z przybudówką oraz budynkiem gospodarczym. Niestety zamkniętego kościoła nie udało nam się zwiedzić natomiast otwarte było Muzeum historii miasta i regionu, które warto zobaczyć, bo zbiory są bogate i ciekawie zaprezentowane.

Muzeum Prenzlau w Klasztorze Dominikanów

Dziś klasztor pełni funkcję domu kultury, biblioteki, muzeum i miejsca spotkań.

Wstęp:

  • bilet normalny 4 euro
  • bilet ulgowy 3 euro

Wieża Środkowa – Mitteltorturm Prenzlau

Środkowa wieża bramna jest najmłodsza w układzie murów obronnych miasta. Z ośmioboczną krytą galerią jest najpiękniejszą wieżą bramną w fortyfikacjach Prenzlau.

Co interesujące Mitteltorturm posłużyła jako szablon dla dwóch wież mostu Oberbaum w Berlinie.

Mury miejskie Prenzlau

Działania wojenne zniszczyły prawie 80 procent miasta ale nieźle zachowały się miejskie mury obronne, które były budowane od XIII wieku. Klasztor Dominikanów stoi blisko nich, a poprzez Bramę Wodną można tędy przejść na bulwar nad jeziorem Unterucker.

To miejsce odpoczynku mieszkańców i turystów. A nieprzypadkowo hasłem Prenzlau jest to zdanie:

Miasto całujące jezioro

Prenzlau – mapa ciekawych miejsc

Prenzlau, Brandenburgia – więcej informacji

Więcej informacji o tym uroczym mieście znajdziesz w tekście:

  • Prenzlau w Brandenburgii – pomysł na jeden dzień

Lychen

Mieliśmy dużo szczęścia bo odwiedzając Brandenburgię wciąż dopisywała nam piękna, letnia pogoda. Ale i bez tego byłoby pięknie bo Pojezierze Brandenburskie budzi najlepsze skojarzenia z Warmią i Mazurami.

Lychen – co warto wiedzieć o tym mieście?

Leżący 44 km dalej na zachód Lychen to kwintesencja piękna regionu Uckermark. To jedno z najmniejszych, bo zaledwie 3,5-tysięczne miasto regionu. My oceniamy piękno po liczbie lasów i jezior, a tych Lychen ma aż siedem w granicach miasta.

Teren objęty jest ochroną Parku Narodowego – Uckermärkische Seen Nature Park. W przeszłości był on uznawany za jeden z 10 Cudów Natury Niemiec.

Miasto od niepamiętnych czasów jest atrakcyjne turystycznie i uzdrowiskowo wśród mieszkańców Brandenburgii. Jego nazwa ma genezę słowiańską, a adekwatnie połabską i oznacza ubogie w ryby jeziora. co dziś zdecydowanie mija się z prawdą.

Co zobaczyć w Lycheniu?

Kajaki na jeziorze Oberpfuhl

W Lycheniu na pewno warto wybrać się na spływ kajakiem. My w tym roku (2022) mamy za sobą liczne spływy wzdłuż MDWE70 w Polsce i przetestowaliśmy wiele odcinków. Mogliśmy więc porównać czym dysponują wypożyczalnie w Niemczech.

Polecamy odwiedzić Treibholz na jeziorem Oberpfuhl. Wypożyczalnia ma w ofercie duże tratwy, canoe i kajaki, które mają również ster, co jest miłym i cennym dodatkiem.

Ceny:

  • godzina kajak – 8 euro
  • 1 dzień kajak – 25 euro
  • godzina canoe – 10 euro
  • 1 dzień canoe – 35 euro
KunstPlatz – Lychen – galeria sztuki w dawnym dyskoncie

Galeria znajduje się w dalszej części miasta, blisko jeziora Zeensee. To świetny przykład wykorzystania budynku dawnego dyskontu.

Obecnie oprócz powierzchni wystawienniczej, to kawiarnia i miejsce ciekawych spotkań i dyskusji o sztuce.

Czego spróbować w Lychen?

Rzemieślnicze pieczywo

Gdy przyjeżdżacie do Lychen tak jak my o poranku warto odwiedzić jedną z rzemieślniczych piekarni i spróbować dobrego świeżego pieczywa oraz… którą w piekarni też robią na miejscu.

Mildenberg – ZiegeleiPark czyli muzeum największej cegielni w Europie

Będąc w Lychen warto zrobić sobie około 40-kilometrową wycieczkę do Mildenberg, gdzie znajduje się muzeum największej w Europie cegielni.

Pod koniec XIX wieku była to nie tylko największa ale i najnowocześniejsza w Europie cegielnia, dzięki wynalezieniu pieców pierścieniowych Hoffmana.

Powstała przez przypadek, bo glinę znaleziono podczas budowy mostu. W szczytowym okresie, czyli 1910 roku wypalano tu rocznie 625 milionów cegieł !!! Trafiały one drogą wodną z pobliskiego portu do budowy Berlina.

Dziś można podziwiać dawne piece, maszyny, a także wziąć udział w warsztatach produkcji cegieł.

Cegielnia w Mildenberg

Polecamy również przespacerować się do pięknej mariny nad Hawelą, by zobaczyć skąd można wypłynąć dalej drogą wodną na zwiedzanie Brandenburgii.

Poczdam – miasto pałaców

Mapa ciekawych miejsc w Poczdamie

Poczdam – co warto wiedzieć o mieście?

Leżący nad Hawelą Poczdam nazywany jest miastem pałaców. W mieście jest aż 20 pałaców, więc to raj dla miłośników historii, ale i pięknych miejsc. Od XV do XX wieku Poczdam znajdował się w rękach dynastii Hohenzollernów i te piękne obiekty zawdzięcza głównie im.

Do niedawna był nieco schowany w cieniu Berlina, jednak dziś rozkwita i pięknieje dawnym blaskiem. I zdecydowanie warto Poczdam odwiedzić.

Mieszkańców ma tyle co nasz Olsztyn, ale powierzchniowo jest dwa razy większy. Aż 75 procent powierzchni Poczdamu to lasy i parki.

Pałac Sanssouci

Zdecydowanie największe wrażenie robi Pałac Sanssouci. adekwatnie to nie pałac, a zespół parkowo-pałacowy o powierzchni kilka mniejszej od nowojorskiego Central Parku.

Na 300 hektarach znajduje się aż 7 pałaców i 72 kilometry ścieżek pieszych. Dlatego Sanssouci to zdecydowanie atrakcja na cały dzień.

Park Sanssouci w Poczdamie

Pałac i jego piękne otoczenie, to pomysł Fryderyka II Wielkiego. Zależało mu na nim tak bardzo, iż budowę rozpoczętą w 1745 roku ukończono w dwa lata.

Fryderyk zwany Frycem nazwał ten pałac „sans souci”, co po francusku miało oznaczać beztroski. Od kwietnia do października służył mu jako mieszkanie, gdzie ukrywał się przed oficjalnymi obowiązkami.

Niewielki ale niezwykle bogato zdobiony pałac miał 12 komnat, hol, bibliotekę i salę balową.

Wystrój przygotowany został przez francuskich artystów w stylu rokoko. A głównymi tematami obrazów było sielskie życie na łonie natury, gra w ciuciubabkę, śniadanie w lesie słowem prace zaliczane do nurtu wytwornej zabawy.

Latem z komnat wychodziło się wprost na kaskadowy ogród.

Jednym ze stałych bywalców Sanssouci był słynny francuski pisarz i filozof epoki oświecenia Voltaire, który miał tu swój pokój na wyłączność.

W otaczającym pałac parku wrażenie zrobił na nas także rokokowy pawilon chiński w stylu chinoiserie.

Pawilon chiński w Sanssouci

Pałac Cecilienhof

Pozostając w klimacie poczdamskich pałaców, warto naszym zdaniem zobaczyć jeszcze jeden z nich, znajdujący się około 4 km na wschód. Miejsce z niewątpliwie ciekawą historią. To zbudowany w stylu angielskiego, wiejskiego dworku Pałac Cecilienhof, gdzie odbyła się słynna konferencja poczdamska, spotkanie „wielkiej trójki” stanowiącej koalicję antyhitlerowską, na której ustalano powojenny ład europejski. Było to również ostatnie spotkanie Churchilla, Trumana i Stalina.

Podczas tej konferencji prezydent USA – Harry Truman wydał telefonicznie rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę.

Muzeum Barberini

W Poczdamie, a szczególnie w centrum miasta widać gigantyczny wręcz wysiłek jaki włożono w odrestaurowanie zabytków. Szczególnie pięknieje Alter Markt, czyli rynek miejski, a także znajdujące się przy nim Muzeum Barberini.

Idea powstania Muzeum sztuki nowoczesnej jest niezwykła i choćby dlatego warto je odwiedzić. Muzeum powstało w 2017 roku w klasycystyczno-barokowym pałacu, który jest wzorowany na pałacu o tej samej nazwie w Rzymie.

Muzeum Barberini

Zbiory placówki stanowi prywatna kolekcja poczdamskiego przedsiębiorcy z branży informatycznej, miliardera i mecenasa sztuki Hassa Plattnera, który był inicjatorem jego powstania.

Wstęp:

  • bilety normalny – 18 euro
  • bilet ulgowy 10 euro

Dzielnica holenderska w Poczdamie

Jakże się można zdziwić poruszając się po centrum Poczdamu, gdy nagle nogi zaniosą nas w niderlandzkie klimaty kamienic budowanych z czerwonej cegły.

Historia powstania dzielnicy holenderskiej w Poczdamie jest dosyć zwyczajna, bo w połowie XVIII wieku Fryderyk Wilhelm I potrzebował wykwalifikowanych rzemieślników do rozbudowy miasta. Pomogli mu właśnie holenderscy pracownicy.

Dzielnica holenderska w Poczdamie

W typowym dla siebie stylu zbudowali kwartał składający się ze 130 domów, które dziś znajdują się na liście zabytków i są wielką atrakcją miasta.

Dziś to największy, poza Holandią zespół holenderskiej architektury w Europie pełen małych galerii i antykwariatów i… świetnych knajpek.

Co zjeść w Poczdamie?

W dzielnicy holenderskiej na pewno warto spróbować słynnych serników. Takich smaków i takiego wyboru nie widzieliśmy w życiu.

Dzielnica holenderska to chyba jedno z najlepszych miejsc w Poczdamie nie tylko na deser, ale i obiad z prawdziwego zdarzenia, więc warto pospacerować po niej i znaleźć coś dla siebie.

Brandenburg an der Havel

Ostatnim miastem jakie odwiedziliśmy w podróży po północnej Brandenburgii było Brandenburg an der Havel. Jego historia jest długa, bogata i burzliwa czego potwierdzeniem jest chociażby to, iż w czasach gdy miasto prężnie rozwijało się, sąsiedni Berlin był jeszcze wsią.

Od nazwy miasta wzięła się też nazwa regionu. Gdybyśmy spojrzeli na nie z lotu ptaka, to zobaczylibyśmy miasto rozłożone na wyspach i stałym lądzie, poprzecinane gęsto rzeką Hawelą i licznymi kanałami.

Najstarsza część, wyspa od której wszystko się zaczęło, to dawny gród słowiańskich Hawelan, zdobyty przez Albrechta Niedźwiedzia, a w miejscu tym powstała wyspa katedralna.

Nieco młodsza część na zachodzie to Altstadt – Stare Miasto. A wyspa na południu to Nestadt – Nowe Miasto. Kiedyś rozwijały się osobno, a obok nich trzecie, słowiańskie miasto Dominsel, a ich połączenie nastąpiło w XVIII wieku.

Woda i zieleń stanowią aż połowę powierzchni Brandenburg an der Havel w proporcjach 20 i 30%, zaś pozostała połowa to tereny zurbanizowane.

Brandenburg, który rozwija się nieco w cieniu Berlina ma około 70 tysięcy mieszkańców, ale ich liczba w ostatnich latach rośnie, bo okazał się miejscem wyciszenia dla mieszkańców zatłoczonej aglomeracji Berlina. I przez cały czas świetną destynacją dla turystów kochających wodę i zabytki, których jest tu aż 400 !!!

Brandenburg – mapa ciekawych miejsc

Brandenburskie kościoły

Miejscowe kościoły to gratka dla fanów gotyku. Są wyjątkowo bogato zdobione, zadbane i naprawdę ładne. Nie wszystkie służą już jako świątynie, ale i tak są pieczołowicie restaurowane.

Kościół św. Gotharda w Brandenburgu

To jeden z najstarszych kościołów w mieście. Śladów pierwszego kościoła z 1147 roku nie ma. Zachodnia wieża obecnego, zbudowana z kamienia powstała w oparciu o styl romański, w drugiej połowie XII wieku. Pozostała część kościoła to już czysty gotyk.

Kościół św. Gotharda w Brandenburg and der Havel

Kościół znajduje się w Altstadt.

Najstarsza w regionie szkoła łacińska na Gothardkircheplatz

Obok niego możemy zobaczyć najstarszą w Brandenburgii szkołę łacińską dla dzieci i młodzieży.

Katedra św. Piotra i Pawła w Brandenburgu

To najważniejszy kościół w Brandenburgu i pierwsza siedziba biskupów na wschód od Łaby, uznawana za kolebkę Marchii Brandenburskiej. Siedzibą biskupów jest zresztą do dziś.

Katedra św. Piotra i Pawła w Brandenburg an der Havel

Wokół katedry znajdują się klauzura, kuria, szkoła, hotel a także katedralny skarbiec, który szczególnie wart jest odwiedzenia.

Kościół św. Johannisa w Brandenburgu

Dawno żaden z kościołów nie zaskoczył nas tak jak ten. W czasie drugiej wojny światowej na dawny kościół franciszkanów spadła bomba. Jego połowa została zburzona, jednak zamiast odbudowy zdecydowano się na zamknięcie pozostałej części gigantycznym przeszkleniem.

Dziś ten XV wieczny budynek jest wykorzystywany jako sala wystawowa

Kościół św. Katarzyny w Brandeburg an der Havel

To chyba najbardziej reprezentacyjny i najpiękniejszy gotycki kościół w Brandenburgu.

Trójnawowy kościół został ukończony pod koniec XV wieku a jego budowniczym był pochodzący ze Szczecina Hinrich Brunsberg.

Obejdź go dookoła i przyjrzyj się pięknym rzeźbom na zewnątrz, portalom i ozdobnym szczytom. To autentyczne dzieła sztuki.

Kościół św. Katarzyny w Brandenburgu

W środku zaś warto wybrać się na piękne koncerty muzyki organowej.

Muzeum Archeologiczne w Brandeburg an der Havel

Muzeum znajduje się w dawnym klasztorze św. Piotra. Część została przekształcona na salę spotkań oraz koncertową.

W pozostałej można obejrzeć około 10 tysięcy znalezisk archeologicznych, z okresu 130 tysięcy lat wstecz, z terenu obecnej Brandenburgii.

Dzikie mopsy w Brandenburgu

Ta niewątpliwa atrakcja Brandenburga, jaką są dzikie mopsy zdecydowanie nas zaskoczyła. Figurki krzyżówki mopsa z łosiem to hołd oddany Vicco von Bülow – znanemu lepiej pod pseudonimem Loriot.

W Polsce mniej znany ale niezwykle popularny w Niemczech autor komiksów, pisarz i reżyser uważał, że…

można żyć bez mopsów, tylko po co

W mieście, w którym żył i tworzył Loriot można było zobaczyć 20 figurek tych słodziaków. Niestety trzy zostały skradzione, ale miejmy nadzieję, iż w przyszłości będzie ich więcej.

Dzikie mopsy w Brandenburg an der Havel

Ratusz staromiejski i posąg Rolanda w Brandenburgu

To kolejny z pięknych przystanków na szlaku gotyku ceglanego. Powstał pod koniec XV wieku. Dziś mieści się w nim Urząd Miasta.

Przed ratuszem stoi wyjątkowo charakterystyczna figura Rolanda, znanego, iż średniowiecznych pieśni – rycerza, który był symbolem rycerskich cnót i porządku prawnego.

Gdziekolwiek jednak nie ruszyć się w Brandenburgu oprócz zabytków zobaczymy wodę. Co mamy nadzieję wykorzystać w przyszłości i sprawdzić region z nieco innej perspektywy.

Co zobaczyć w Brandenburgii? – film

Zapraszamy i gorąco polecamy również nasz film z podróży po Brandenburgii. jeżeli jeszcze nie znasz naszego kanału, zostaw suba i włącz dzwonek z powiadomieniami, dzięki czemu dowiesz się również o kolejnych podróżniczych vlogach

Nasza podróż po Brandenburgii odbyła się we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki i Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH.

Idź do oryginalnego materiału