Brama Pravčicka – największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii

grafywpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: brama pravcicka


Brama Pravčicka to bezpornie najpopularniejsza atrakcja Parku Narodowego Czeska Szwajcaria ( České Švýcarsko) położonego w Górach Połabskich u naszych południowych sąsiadów. Od polskiej granicy jest tu bardzo blisko, co czyni ten region dodatkowo atrakcyjnym dla turystów z Polski. Opiszemy szlak, odpowiemy jak dojechać i gdzie zaparkować. Niestety nie ma dobrych wiadomości – choć jesteśmy na szlaku górskim, to na wejście na punkty widokowe obowiązują bilety. Ale zapewniamy, iż widoki są warte tej ceny.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Hřensko – trochę historii
  • Parkingi przy Bramie Pravčickiej
  • Mapa trasy – szlak czerwony
  • Sokole Gniazdo
  • Największy łuk skalny w Europie
  • Godziny otwarcia i ceny biletów
  • Wąwóz Edmunda
  • Inne atrakcje okolicy
Brama Pravčicka widziana z punktu widokowego

Informacje praktyczne

  • Brama Pravčicka znajduje się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria,
  • najdogodniejszy jest szlak czerwony z miejscowości Hřensko,
  • szlak aż pod bramę jest darmowy
  • bilet wstępu obowiązuje na punkty widokowe przy schronisku, ale zapewniamy, iż warto je kupić, widoki są przednie,
  • płatne parkingi znajdują się w Hřensku, my korzystaliśmy z ostatniego parkingu przy drodze do bramy,
  • trasa nie jest trudna, początkowo trochę monotonna,
  • droga w obie strony zajmie 4 godziny (oczywiście wszystko zależy, ile czasu spędzacie na podziwianie widoków oraz kawę lub posiłek w schronisku,
  • wycieczkę można również rozpocząć pod Hotelem Mezní Louka
Szlak czerwony zapewnia super widoki
Idziemy pod stromą skalną ścianą

Hřensko – trochę historii

Zdecydowanie polecamy wycieczkę do Bramy Pravčickiej zacząć w miejscowości Hřensko. Dojazd z głębi Czech prowadzi bardzo wąskimi drogami. Trzeba uważać i na pewno trochę się namęczycie na krętych górskich drogach. Dojazd od strony Niemiec jest wygodniejszy. Poruszamy się szeroką drogą położoną w dolinie Łaby. Hřensko to stara górska osada drwali, która w XIX wieku przekształciła się w atrakcję turystyczną. Wtedy powstało mnóstwo hoteli i pensjonatów. Na wzór towarzystw alpejskich, powstały oddziały Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej (niem.Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz), które budowało szlaki, mostki, wiaty turystyczne, wieże widokowe, ławki, poręcze, schody, drogowskazy. Wtedy wytyczono mnóstwo szlaków górskich, po których można wędrować i dzisiaj. Miejscowość położona jest w dolinie dwóch rzek Łaby i Kamienicy. Zwłaszcza w przypadku tej drugiej rzeki widoki są wspaniałe. Kanion ma wysokie pionowe ściany, a domy przytulone są do skał. W jednej z restauracji widzieliśmy toaletę umieszczoną w pomieszczeniu wykutym w litej skale.

Hřensko – domy przyklejone do skały

Parkingi przy Bramie Pravčickiej

Brama Pravčicka znajduje się na terenie parku narodowego, do którego wjazd samochodem jest zabroniony. Trzeba szukać miejsca postojowego w Hřensku. Polecamy ostatni parking w drodze do bramy. Nie jest on zbyt pojemny, ale my na początku lipca bez problemu zaparkowaliśmy. Za cały dzień zapłacicie 200 CZK. Można płacić gotówką lub kartą. Oczywiście jak w całych Czechach preferowana płatność to gotówka. Obok parkingu przebiega szlak czerwony do Bramy Pravčickiej.

Ostatni parking przed wejściem na szlak czerwony

Mapa trasy – szlak czerwony (8,9 km, czas przejścia 4 godz.)

Od miejscowości Hřensko idziemy wzdłuż drogi asfaltowej prowadzącej do Jetřichovic i Vysokiej Lípy. To najgorszy odcinek. Nikt nie przyjeżdża przecież w góry wędrować po asfalcie. Po niecałym kilometrze skręcamy ostro w lewo w brukowaną drogę prowadząca ostro pod górę. Tutaj obowiązuje już zakaz ruchu. Jesteśmy na szlaku górskim. Droga została utwardzona kamieniem w XIX wieku. Teraz możemy obserwować jakie zniszczenia dokonał wielki pożar kilka lat temu. Na skalnych zboczach zostały wypalone kikuty drzew. Taki widok będzie nam towarzyszył aż do kolejnego skrętu i wejścia na węższą drogę między skałami.

Wędrujemy przez spalony las

Sokole Gniazdo

Ostatni etap wędrówki to mozolne wspinanie pod górę, bardzo często po schodach. Po wielu zakrętach wychodzimy pod schroniskiem Sokole Gniazdo wybudowanym w roku 1881. Pierwszy drewniany budynek oferujący wyszynk powstał tu już w roku 1826. Właściciel dóbr ziemskich książę Edmund Clary-Aldringen wybudował tuż obok Bramy Pravčickiej. pałacyk wycieczkowy dla swoich gości. Warto wspomnieć, iż wśród sławnych osób podziwiających Bramę Pravčicką był autor baśni Hans Christian Andersen.

Sokole Gniazdo
Kawa na tarasie z widokiem na skalną bramę

Największy łuk skalny w Europie

Kamienny łuk zwany Bramą Pravčicką powstał około 90 milionów lat temu. Przez kolejne miliony lat miękka skała z piaskowca poddawana była intensywnym procesom erozyjnym. Dzisiaj brama ma rozpiętość 26,5 m i jest największym łukiem z kamienia naturalnego w Europie kontynentalnej. Jeszcze do roku 1982 możliwe było chodzenie po górnym łuku. Szacuje się, iż turyści, spacerując tu intensywnie od XIX wieku, doprowadzili do zmniejszenia grubości łuku o 0,5 m. Dlatego wprowadzono zakaz wejścia na skałę.

Brama Pravčicka – największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii
W drodze na punkt widokowy
Czy tak wygląda idealne miejsce na selfie

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wejście do schroniska i na trzy punkty widokowe jest płatne, ale zapewniamy, iż to dobrze wydane pieniądze. Widoki z góry na bramę i na skały w dolinie są cudowne. Na pokonanie czeka kilkadziesiąt kolejnych schodów. Ścieżki na skale są ogrodzone barierką i dobrze zabezpieczone. Dla miłośników fotografowania z lotu ptaka mamy złą wiadomość – obowiązuje tu zakaz latania dronami.

Godziny otwarcia: od kwietnia do października w godzinach 10.00-18.00. okres listopad-marzec tylko w piątki i weekendy w godzinach 10.00-16.00. Ceny biletów: bilet normalny 95 CZK, 4 euro, bilet ulgowy 30 CZK, 1.5 euro. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. W kasie płacić można gotówką i karta. Istnieje też możliwość kupna biletów przez internet.

Widok na dolinę
Czeska Szwajcaria

Wąwóz Edmunda

W Hřensku znajduje się jeszcze jedna atrakcja. Niestety przez katastrofalne pożary widowiskowy Wąwóz Edmunda aktualnie w dużej części jest zamknięty. Kiedyś można było tutaj popływać łodzią. My mieliśmy okazję zobaczyć tylko początek szlaku w wąwozie. Wąwóz Edmunda zaznaczyliśmy również na mapie naszego szlaku.

Wejście do Wąwozu Edmunda
Wąwóz Edmunda

Inne atrakcje okolicy

Polecamy nasze artykuły o innych atrakcjach w okolicy. Opisujemy historię i podajemy mnóstwo przydatnych informacji do zaplanowania udanej wycieczki.

  • Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
  • Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
  • Pańska Skała w Czechach to przykład wyjątkowo pięknych słupów bazaltowych
  • Kaplica Loretańska w Rumburku – czeska perła baroku blisko polskiej granicy
Na szlaku do Bramy Pravčickiej
Widowiskowa trasa wśród piaskowców
Idź do oryginalnego materiału