Botoks na włosy – na czym polega?

trena.pl 1 rok temu

Jeśli zadajesz sobie pytanie na czym polega botoks na włosy, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie ma zalety i wady, co jaki czas powinno się go wykonywać, które składniki aktywne wykorzystywane są w tym zabiegu, a także czym różni się on od keratynowego prostowania włosów.

Botoks na włosy wykonywany jest zwykle w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Ma on za zadanie głęboko zregenerować, odżywić i wzmocnić włosy. Dzięki spektakularnym efektom, które gwarantuje staje się coraz popularniejszy wśród osób dbających o kondycję i wygląd swoich pukli.

Na czym polega botoks na włosy?

Zabieg ten polega na wtłoczeniu w pasma bogactwa substancji odżywczych. Osadzają się one między otoczką włosa, a jego korą. Mają one za zadanie zregenerować oraz odżywić pukle i w efekcie – poprawić ich kondycję oraz wygląd. Jakie zatem substancje są wtłaczane podczas zabiegu?

  • Kwas hialuronowy – odpowiadający za poprawę nawilżenia i przeciwdziałający przesuszaniu włosów, znany ze swoich adekwatności zatrzymywania wilgoci.
  • Keratyna – jest naturalnym białkiem budulcowym włosów. Podczas zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem wysokich temperatur w kosmykach pojawiają się często ubytki, które należy uzupełniać. Keratyna jest do tego idealna, ponieważ natychmiastowo poprawia wygląd i kondycję włosów. Niedobór tego składnika powoduje matowość, łamliwość, szorstkość i nieestetyczny wygląd. Nadmiar keratyny skutkuje natomiast przeproteinowaniem włosów.
  • Kompleksy witamin – wykazują one adekwatności odżywcze, regeneracyjne i wzmacniające. Dodają puklom sprężystości, witalności i blasku.
  • Kolagen – to kolejne białko, po keratynie, występujące w botoksie włosów. Obecne jest ono w organizmie człowieka. Przynosi rewelacyjne pielęgnacyjne rezultaty, kiedy stosuje się go zarówno na pasma, jak i skórę głowy. Botoks włosów polega na nanoszeniu kolagenu jednak tylko i wyłącznie na same pasma. Powoduje to znaczny wzrost elastyczności kosmyków.
  • Ceramidy – składnik ten znacznie wzmacnia działanie kwasu hialuronowego. Doskonale regeneruje, a także odbudowuje kosmyki. Ceramidy otaczają włosy powłoką ochronną pomagającą utrzymać odpowiednie nawilżenie w ich strukturze. Składnik ten wykazuje adekwatności zabezpieczające kosmyki przed zniszczeniami, łamliwością i powstawaniem uszkodzeń. Zwiększa też odporność włosów na wysokie temperatury (ale nie powinniśmy jednak przy tym zapominać podczas stylizacji o profesjonalnych kosmetykach termoochronnych).

Co ma wspólnego botoks włosów i twarzy?

Okazuje się, iż poza nazwą – niewiele. Botoks kojarzy się nam zwykle z zabiegiem odmładzającym twarz, podczas którego lekarz wstrzykuję w skórę toksynę botulinową, która ma za zadanie zniwelować zmarszczki i w efekcie – odjąć lat. Botoks na włosy (występujący w ofertach salonów fryzjerskich także pod anglojęzyczną nazwą „hair botox”) jest jednak czymś zupełnie innym. W jego trakcie nie korzysta się z igieł i nie wstrzykuje się nic w skórę. Jedyna wspólna cecha obu zbiegów to efekt znacznego wygładzenia, stąd wykorzystanie popularnej nazwy do zabiegu fryzjerskiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Air Touch – czym jest?

Zalety botoksu na włosach

Ten profesjonalny zabieg regeneracyjny ma wiele zalet, do których należą:

  • Wygładzenie włosów
  • Zapewnienie miękkości
  • Nadanie blasku
  • Regeneracja
  • Poprawa kondycji
  • Zdrowy wygląd
  • Większa elastyczność
  • Ujarzmienie pasm
  • Przeciwdziałanie puszeniu
  • Odbudowa

Wady botoksu włosów

Zabieg ten, tak jak każdy inny, ma też swoje wady. Jakie?

  • Ze względu na to, iż jest on dość nietrwały, należy go systematycznie powtarzać.
  • Na niektórych włosach może spowodować tymczasowe przesuszenie – jeżeli np. jakiś składnik obecny w kosmetykach wykorzystywanych w botoksie włosów występuje już na puklach w nadmiarze.
  • Istnieje ryzyko nadmiernego obciążenia włosów i ich tłustego wyglądu – ustępuje ono jednak w bardzo krótkim czasie.
  • Może powodować podrażnienie skóry.
  • Zmiana odcienia farbowanych włosów – zabiegu tego nie powinno się łączyć z niektórymi koloryzacjami. Czasami botoks pukli może bowiem wpłynąć na odcień pasm.

Efekty botoksu na włosach

Rezultaty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu. Poza wymienionymi powyżej rezultatami pozostało jeden istotny – czyli dodanie optycznie objętości. Kolejnym jest uniesienie pukli u nasady.

Botoks włosów gwarantuje spektakularne efekty odżywieni i regeneracji włosów.

Botoks na włosy – etapy zabiegu

Zabieg ten trwa około godzinę do półtorej. Przebiega w trzech etapach.

  1. Dokładne, dwukrotne mycie włosów – używa się do tego specjalistycznego szamponu. Podczas tego etapu otwierane są łuski włosów, aby w kolejnych krokach składniki odżywcze zawarte w specjalistycznych preparatach mogły dogłębnie wniknąć w strukturę pasm.
  2. Naniesienie serum – w tym kroku nakłada się preparat równomiernie na całą długość wilgotnych włosów. W tym etapie wykorzystuje się często strzykawkę w celu odmierzenia odpowiedniej ilości produktu.
  3. Aplikacja specjalnej maseczki – krok ten ma na celu zatrzymanie w puklach składników odżywczych i otoczenie ich powłoką ochronną. Produkt ten trzyma się na włosach ok. 20 minut. Maskę nanosi się na wilgotne włosy, a także na serum. Dopiero na tym etapie płucze się kosmyki, po czym suszy się je.

Kto powinien zdecydować się na botoks włosów?

Zabieg ten można przeprowadzić na praktycznie każdego rodzaju włosach, szczególnie tych łamliwych, pozbawionych blasku i potrzebujących regeneracji oraz odżywienia. Także tych często poddawanych stylizacjom z wykorzystaniem wysokich temperatur. Zwłaszcza na bardzo zniszczonych puklach efekty są spektakularne i widoczne od razu. Można wykonywać go np. przed sezonem wakacyjnym w celu ochrony pukli przed słońcem, a także jesienią – aby dogłębnie zregenerować pasma po lecie.

Botoks na włosy jest dobrym zabiegiem do pukli koloryzowanych na blond – czyli po farbowaniu, które może mocno zniszczyć pukle. Wielu fryzjerów łączy także botoks z koloryzacją włosów, aby ochronić pasma. Taki zabieg pozwala także zachować upragniony odcień pukli na dłuższy czas, a także wydobyć jego głębię. O tym czy można połączyć botoks włosów z koloryzacją powinien zdecydować doświadczony ekspert, ponieważ oceni on, w jaki sposób wpłynie na odcień.

Jak długo utrzymuje się botoks na włosy?

Zabieg botoksu włosów, mimo iż daje spektakularne rezultaty, nie jest zbyt trwały. Dlatego warto powtarzać go regularnie, dołączając go do zestawu rytuałów pielęgnacyjnych. To, jak długo efekt botoksu będzie utrzymywał się na włosach zależy od wielu czynników:

  • Doświadczenia fryzjera i wykorzystanych preparatów.
  • Porowatości i charakterystyki włosów.
  • Poziomu ich zniszczenia.
  • Częstotliwości mycia.
  • Szamponu do włosów.
  • Kosmetyków pielęgnacyjnych wykorzystywanych na co dzień.
  • Poziomu ekspozycji na negatywne czynniki, w tym wysoką temperaturę.

Efekty botoksu włosów widoczne są na nich zwykle przez 10 do 15 myć.

Jak często można stosować botox na włosy?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także kondycji włosów oraz rezultatu, jaki chcemy uzyskać. Zazwyczaj zabieg botoksu włosów powtarza się co ok. 3-4 miesiące lub jeżeli wystąpi taka potrzeba – częściej. Bardzo zniszczone, szorstkie i osłabione pukle można poddać bardziej intensywnej serii zabiegów – choćby co półtora lub dwa miesiące. Aby ocenić, jakie zapotrzebowanie na dogłębną regenerację włosów występuje w naszym przypadku, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan naszych pukli.

Jaki szampon do włosów po botoksie?

Po zabiegu tym warto sięgać po delikatne preparaty, które nie zawierają w swoim składzie: alkoholu, parabenów, SLS i SLES. Nie należy myć włosów silnymi detergentami.

Jak dbać o włosy po botoksie?

Ze względu na to, iż rezultat tego zabiegu jest dość krótkotrwały, warto wzmocnić go specjalnym produktami, które zapewnią doskonałe rezultaty pielęgnacyjne. Należy sięgać po profesjonalne kosmetyki, które zawierają bogactwo składników odżywczych i aktywnych. Szczególnie polecane są te, które mają ingrediencje wykorzystywane podczas zabiegu botoksu na włosach, czyli: keratynę, ceramidy, kolagen, witaminy i kwas hialuronowy.

Ile kosztuje botoks włosów?

Cena botoksu włosów różni się w zależności od salonu fryzjerskiego, a także wykorzystanych preparatów. zwykle jest to koszt wynoszący od ok. 100 do 300 zł. Podczas farbowania jest on doliczany do całościowej ceny zabiegu.

Czy botoks na włosy można wykonać w domu?

Tak, chociaż, aby mieć większą pewność uzyskania rezultatów, na których nam zależy, warto udać się do doświadczonego fryzjera. Profesjonalne kosmetyki do botoksu włosów mają zwykle dość wysoką cenę, a cały zestaw może kosztować choćby ponad 1000 zł, dlatego znacznie tańszą opcją może okazać udanie się do salonu fryzjerskiego.

Jeśli jednak chcemy przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu należy sięgnąć po gotowe, specjalistyczne i profesjonalne produkty oraz aplikować je zgodnie z dołączoną do opakowania instrukcją, ściśle przestrzegając zaleceń producenta.

Czy botoks włosów jest bezpieczny?

Zabieg ten nie jest inwazyjny, a składniki wykorzystywane do jego przeprowadzenia mają za zadanie wzmocnić włosy. Ale tak jak każdy, może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego warto sprawdzić czy nie pojawi się ona w naszym przypadku.

Botoks a keratynowe prostowanie włosów – różnice i podobieństwa

Mimo iż zarówno zabieg botoksu włosów, jak i keratynowego prostowania dają efekt pięknych, lśniących, wygładzonych, a także ujarzmionych pasm, więcej jest między nimi różnic niż podobieństw.

Podczas zabiegu botoksu włosów wtłacza się we włosy mieszankę składników odżywczych, które mają za zadanie zregenerować włosy. Pukle nie stają się jednak przez to proste, zyskują za to zdrowy wygląd. Keratynowe prostowanie ma zaś za zadanie uzupełnić we włosach głównie ubytki jednego ważnego budulca włosów – keratyny. Jest to zabieg trwalszy, podczas którego wykorzystuje się wysokie temperatury, a pukle pozostają proste i ujarzmione przez długi czas. Keratynowe prostowanie ma na celu wpłynąć także na strukturę włosów poprzez ich trwałą odbudowę. Zapewnia także efekt tafli na włosach, znacznie wyższy poziom nabłyszczenia – czasami jednal mało naturalny.

Ile czasu po botoksie można myć włosy?

Tak, jak po każdym zabiegu pielęgnacyjnym, z myciem włosów po botoksie warto odczekać minimum 24 godziny. Idealnie, jeżeli umyjemy pukle dopiero na trzy dni po wizycie u fryzjera, aby składniki odżywcze mogły dogłębnie wypielęgnować włosy.

Czego nie robić po botoksie na włosy?

Chwilę po zabiegu zdecydowanie odradzane są intensywne zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem wysokich temperatur. Wizyta na basenie lub w gorącej saunie też mogą nie być najlepszym pomysłem. Warto nie nanosić na włosy także innych preparatów pielęgnacyjnych, aby składniki zawarte w kosmetykach do botoksu mogły swobodnie je odżywiać. Odradzane są także inne zabiegi, jak keratynowe prostowanie czy ondulacja. Przed ich wykonaniem warto odczekać ok. dwóch tygodni.

Czy warto zrobić botox na włosy?

Botox na włosy to zabieg, po którym warto sięgnąć w celu uzupełnienia codziennej pielęgnacji kosmyków. Przed jego przeprowadzeniem należy wybrać doświadczonego eksperta, a także dowiedzieć się z jakich produktów będzie korzystał. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie przed wielkimi wyjściami, a także wtedy, gdy chcemy cieszyć się jeszcze piękniejszymi włosami każdego dnia.

Idź do oryginalnego materiału