Bolia – historia wyjątkowej duńskiej marki

plndesign.pl 3 miesięcy temu

Duńska marka Bolia, to jeden z młodszych graczy na rynku wyposażenia wnętrz. Firma zaczynała swoją działalność ćwierć wieku temu od sprzedaży mebli, a dziś posiada jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się zespołów własnych projektantów, którzy tworzą nowe kolekcje. Ich motto to „radykalny optymizm, który łączy się z nowoczesnym skandynawskim designem oraz poszanowaniem natury.

Spis treści

Toggle
  • Rewolucyjna koncepcja
  • Zrównoważona filozofia
  • Młodzi projektanci
  • Wybrane modele z kolekcji marki Bolia
  • Sypialnia z marką Bolia

Rewolucyjna koncepcja

Bolia została założona w 2000 roku w bogatym w tradycje kulturalne, duńskim mieście Aarhus. Od samego początku firmę cechowała inna filozofia w podejściu do sprzedaży mebli. Całość jej oferty była dostępna w katalogu on-line, co na początku XXI wieku było prawdziwą rewolucją, o której w konkurencyjnych firmach dopiero myślano. Jednocześnie Bolia od razu wprowadziła bardzo ekologiczne i oszczędne podejście do procesu produkcji.

Bolia – Zyl

Wszystkie meble z internetowej oferty były dostępne na zamówienie. W momencie zamówienia przez klienta rozpoczynał się proces ich produkcji u dedykowanego wykonawcy, a potem transportu do miejsca docelowego. Pozwoliło to uniknąć marnotrawstwa materiałów i energii. Firma nie posiadała także własnej linii produkcyjnej, sieci dystrybucyjnej ani projektantów. Wszystkie jej działania odbywały się poprzez zlecenia dla podwykonawców w całej Europie.

Dopiero w późniejszym okresie rozwoju Bolia urządziła swoje salony w kilku europejskich miastach. Klienci mogli w nich obejrzeć oferowane meble i zamówić je z dostawą do domu. Główna siedziba firmy i jej najważniejszy showroom mieści się w Aarchus, w zabytkowej parowozowni. Pochodzący z 1862 roku budynek, w którym wcześniej urzędowały koleje duńskie, został gruntownie wyremontowany i zamieniony w wizytówkę nowoczesnego designu.

Bolia – Story

Znajdujący się w nim główny salon wystawienniczy jest nie tylko sklepem czy miejscem prezentacji nowych mebli. To raczej rodzaj laboratorium, gdzie testowane są nowe idee i sprawdzane reakcje klientów oraz partnerów na nowe kolekcje. To również miejsce szkolenia kadry oraz relaksu i spotkań towarzyskich przy znakomitej, organicznej kawie La Cabra. Po pięciu latach udanej działalności właściciele postanowili rozwinąć firmę w bardziej kreatywnym kierunku. W 2005 roku narodził się pomysł tworzenia własnych kolekcji mebli, silnie związanych z oszczędnym, skandynawskim stylem projektowania.

Od tego czasu Bolia zaczęła współpracę z wieloma młodymi projektantami i stworzyła własną filozofię designu i produkcji wyrobów meblarskich. W ciągu kolejnych dwudziestu lat jej wizja odniosła rynkowy sukces. w tej chwili w firmie Bolia pracuje około 800 osób, w tym 68 projektantów i 39 wysokiej klasy rzemieślników. Wspiera ich pół tysiąca pracowników zespołów sprzedażowych działających na całym świecie oraz liczni partnerzy, prowadzący sprzedaż firmowych wyrobów Bolii.

Bolia – sofa Cosy

Zrównoważona filozofia

Bolia to nowoczesna firma z nowoczesnym podejściem do problemów współczesnego świata i swoich pracowników. Wyrosła z tradycyjnych wartości skandynawskich, w swojej działalności kieruje się nastawieniem na indywidualne potrzeby pracowników i partnerów, szczerością, wzajemnym zaufaniem i szacunkiem oraz równością. Bolia jest członkiem amfori BSCI i aktywnie wdraża wartości i zasady zawarte w Kodeksie Postępowania BSCI. W firmie zwraca się również uwagę na równouprawnienie.

Bolia – sofa Caisa

Chociaż głównym CEO jest mężczyzna, to w skali firmy kobiety stanowią zdecydowaną większość wśród zatrudnionych – jest ich aż 74%. Bardzo istotną częścią filozofii jest integracja i równość wszystkich pracowników. Firma wspiera wiele różnych form aktywności i współdziałania pracowników. Jedną z nich są imprezy prowadzone przez DJ-ów i wspólnie tworzone playlisty na Spotify. Dzięki nim można choćby posłuchać ulubionych utworów samego prezesa.

Jednak tym, na czym najbardziej skupia się myślenie o przyszłości w firmie Bolia, jest ekologia, ochrona przyrody i zrównoważony rozwój. Jednym z najważniejszych przejawów tej filozofii jest wydłużona gwarancja na wszystkie wyroby. Najpierw było to pięć lat, w tej chwili gwarancja jest dziesięcioletnia. Pozwala to tworzyć rzeczy piękne, użyteczne i wytrzymujące długi czas, przez co zmniejsza się radykalnie zużycie materiałów, ale także i energii potrzebnej w produkcji wyrobów.

Bolia – Silent

Wszystkie materiały używane w procesie produkcji posiadają certyfikaty specjalistycznych organizacji zajmujących się badanie wpływu procesów wytwarzania na środowisko naturalne (OEKO-TEX®, FSC®, EU Ecolabel). Procesy produkcyjne w firmie są badane i certyfikowane pod kątem optymalnej emisji dwutlenku węgla przez MÅLBAR. Przykładem proekologicznego podejścia jest również firmowy, papierowy katalog z opisem kolekcji. Liczy on 276 stron, ślad węglowy powstający przy jego wytworzeniu jest porównywalny ze śladem powstającym przy produkcji 0,91 cheesburgera.

Młodzi projektanci

Dwa razy w roku Bolia przedstawia nowe kolekcje, nad którymi pracuje 68 projektantów z 19 różnych krajów. Meble firmy tworzone są zgodnie z duchem skandynawskiego designu i inspiracji naturą. Do ich produkcji używane są tylko naturalne materiały najwyższej jakości. W rezultacie powstają wyroby piękne, luksusowe, ale jednocześnie trwałe i łatwe w naprawie, co jest w pełni zgodne z filozofią producenta.

Bolia – Piro

Wśród firm designerskich i projektantów z całego świata, z którymi współpracuje duński producent mebli, znajdują się między innymi włoskie Studio Nooi, Glismand&Rüdiger z Danii, przedstawiciele Niemiec Meike Harde, BÖTTCHER&KAYSER oraz Hertel&Klarhoefer, australijska projektantka Emily Broom czy studio Ferriani Sbolgi z Włoch. Bardzo ważnym elementem współpracy z młodymi projektantami są organizowane przez firmę konkursy Bolia Design Awards.

Corocznie, od 2007 roku, designerzy z całego świata przesyłają swoje koncepcje, które oceniane są przez jury pod kątem pomysłowości, materiałów oraz zgodności z filozofią firmy. Zwycięzcy mają szansę na nawiązanie trwałej współpracy, a ich projekty na produkcję i włączenie na stałe do nowych kolekcji firmowych. Tak było w przypadku Emily Broom i jej inspirowanego filozofią japońskich ogrodów dywanu Zen, Fabio Vogela, który zwyciężył w 2017 roku, przedstawiając manualnie wytwarzane, szklane wazony z serii Bronco czy singapurskiego studia designu Dazingfeelsgood, które w 2017 roku zaprezentowało ascetyczny, dębowy stoli Latch Table.

Bolia – Mielo

Wybrane modele z kolekcji marki Bolia

W skład najnowszej, wiosennej kolekcji Bolia wchodzą meble oraz dodatki do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, zaprojektowane przez designerów z całego świata. Rdzeniem kolekcji są eleganckie i wygodne sofy i fotele utrzymane w pastelowej tonacji. GlismandRüdiger zaprojektowali serię trzyosobowych sof Cosy, natomiast Böttcher&Kayser przedstawili minimalistyczną Caisę, która wyróżnia się sporymi rozmiarami. Z kolei Studio Nooi pokazało elastyczną i mogącą służyć na zewnątrz linię Arke.

Bolia – Kelo

Wśród foteli wyróżnia się miękki klasyk – ponadczasowy Mielo autorstwa Charlotte Høncke. Towarzyszy mu w ofercie zbudowany z drewna dębowego i skóry, luksusowy fotel Dive, dzieło studia Busetti Garuti Redaelli. Glismand & Rüdiger przedstawili stoliki do kawy Elton, które charakteryzują się prostokątnymi blatami oraz niezwykłą prostotą i elegancją. Nieco bardziej złożony, owalny kształt ma wysmakowana seria Story, zbudowana z ciemnego drewna, którą zaprojektowały Anna Karnov & Clara Mahler.

Ofertę zamyka dzieło Michaela H. Nielsena – niski stolik Graceful. Bolia proponuje również bardziej okazałe, przeznaczone do jadalni stoły. Wśród nich uwagę zwraca okrągły i wsparty na kolumnie Piro autorstwa Nielsena i przeznaczony dla ośmiu osób mebel Calma (Studio Nooi). Do tego ostatniego doskonale będzie pasował dywan Kelo, zainspirowany naturalnymi teksturami, który stworzyła Emily Broom.

Bolia – Grove

Sypialnia z marką Bolia

Do sypialni Bolia proponuje manualnie robione, dębowe łóżko Elton (Glismand&Rüdiger), do którego doskonale pasuje puf Zyl, autorstwa tych samych projektantów. Przedmioty osobiste można będzie natomiast schować w eleganckich, drewnianych komodach serii Daia (Ramos Bassols) i Cord (Hertel&Klarhoefer) oraz większych, modułowych regałach Silent. Te ostatnie są dziełem Studio Nooi Meike Harde i mają niezwykle ascetyczny i funkcjonalny styl.

Bolia – Graceful

Dla projektujących nowoczesne wnętrze Bolia proponuje eleganckie dodatki. Zaliczają się do nich pojemniki kuchenne Clai (Steffense&Würtz), stojak na parasole Drum (kaschkasch) i doniczki Grove (Anna Karnov&Clara Mahler) oraz Combo (Yonoh Creative Studio). Nietypowy jest zestaw koktajlowy Rhelog autorstwa JüngerKühn, ponieważ wykonano go ze szlifowanej stali nierdzewnej i szkła.

Od 25 lat Bolia kładzie duży nacisk na zapewnienie równowagi ekologicznej, inspirowanie ludzi i produkcję zgodną z najlepszą tradycją rzemieślniczą. Wizja marki Bolia jest jasna – manualne wykonanie, użycie szlachetnych materiałów (wysokiej klasy drewno, tkaniny organiczne), chęć stworzenia wyjątkowych i ponadczasowych przedmiotów.

Bolia – Elton

Meble Bolia nastawione są na potrzeby wszystkich klientów, ich indywidualność i chęć jak najlepszego zaprojektowania osobistych przestrzeni w domu. Dynamiczny rozwój firmy, otwierane nowe sklepy i kolejni współpracownicy z całego świata świadczą o tym, iż Bolia dobrze wpasowała się w potrzeby współczesnego świata, zaspakajając potrzebę posiadania prostych i eleganckich, a jednocześnie ekologicznych mebli.

Zobacz również:

  • &Tradition – ikony przeszłości i klasyka jutra
  • Marka Muuto – wyjątkowe skandynawskie meble i dodatki
Drum
Dive
Daia
Cord
Combo
Clai
Calma
Arke
Idź do oryginalnego materiału