Ból w seksie u mężczyzn zdarza się zdecydowanie rzadziej, niż u kobiet, ale oczywiście również się zdarza. jeżeli w trakcie lub po stosunku odczuwasz ból lub dyskomfort, może to doprowadzić do utraty popędu seksualnego i mieć poważny wpływ na Twoje relacje. Nie powinieneś cierpieć w milczeniu! Ból podczas seksu wymaga zbadania i często można go leczyć.
Seks nie powinien boleć. Dlatego ból, czy dyskomfort odczuwany podczas seksu jest odpowiedzią na to, iż może dziać się coś złego i należy to sprawdzić. Mężczyzna, który walczy z bólem, będzie odmawiał seksu i może nie zechcieć powiedzieć dlaczego (ponieważ mit, iż mężczyźni zawsze chcą seksu, ma się wciąż świetnie), a będzie chodziło o ból właśnie.
Co może być tego przyczyną?
BRAK LUB ZBYT MAŁO NAWILŻENIA
Penetracja waginalna, a szczególnie analna, wymaga odpowiedniego nawilżenia. Bez tego obie strony będą odczuwały dyskomfort albo ból w seksie. Waginy niektórych kobiet produkują wystarczającą ilość naturalnego lubrykantu niezbędnego do seksu penetracyjnego, inne potrzebują dodatkowego lubrykantu. Często, z powodu dużego tarcia podczas seksu, pochwa po prostu wysycha. Suchość pochwy może być spowodowana niewystarczającym pobudzeniem, przyjmowaniem niektórych leków lub zmianami hormonalnymi. W przypadku seksu analnego nawilżenie jest kluczowe, ponieważ odbyt sam się nie nawilża. Na rynku jest szeroka gama lubrykantów, dlatego zawsze warto mieć pod ręką ulubiony produkt.
STULEJKA
Stulejka to wada budowy napletka, utrudniająca lub uniemożliwiająca zsunięcie go z żołędzia prącia (stulejka pełna). Występuje także wtedy, gdy napletek można zsunąć, ale w momencie wzwodu powoduje bolesny ucisk (stulejka częściowa). Nieleczona stulejka z czasem prowadzi do problemów z erekcją, a choćby całkowitej niemożności odbywania stosunku. Konieczna jest wizyta u urologa.
PROBLEMY Z NAPLETKIEM
Niektórzy mężczyźni mogą odczuwać ból podczas seksu z powodu ciasnego napletka, który podczas odsuwania może powodować bolesną penetrację. Mikropęknięcia napletka, których czasami nie widać, mogą również powodować bolesność lub ostry, kłujący ból podczas seksu.
NIEWYGODNA POZYCJA SEKSUALNA
Niektóre pozycje seksualne są bardziej niewygodne niż inne. Może być także tak, iż ból wywoła jakiś nieostrożny ruch, pozycja czy kąt wkładania członka do pochwy/odbytu. Być może jakaś pozycja zwiększa u Ciebie dyskomfort i ból, dlatego warto eksperymentować, zmieniać kąty, ruchy i prędkość pchnięć.
OPÓŹNIONY WYTRYSK
Opóźniony lub nieobecny wytrysk, może prowadzić do bolesności okolic intymnych spowodowanych zbyt długą penetracją i tarciem. Upewnij się, iż używasz dużej ilości lubrykantu i staraj się nie skupiać na orgazmie jako głównym celu podczas seksu. Skoncentruj się na tym, co odczuwasz, gdy ty i twoja osoba partnerska się dotykacie. Opóźniony wytrysk może być spowodowany problemami układu nerwowego, przyjmowaniem niektórych leków lub innymi schorzeniami, takimi jak niedoczynność tarczycy.
CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ (STI)
Infekcje drożdżakowe, infekcje pod napletkiem, a także STI, takie jak rzeżączka i opryszczka narządów płciowych, mogą powodować ból podczas seksu. Warto regularnie wykonywać testy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, aby wykluczyć taki powód.
REAKCJA ALERGICZNA
Alergia na prezerwatywy lateksowe albo środki higieniczne może powodować podrażnienia w okolicy narządów płciowych i sprawić, iż seks będzie niekomfortowy. Zwróć uwagę, co może być tego przyczyną. Na rynku dostępne są prezerwatywy bez lateksu. Należy stosować je z dodatkowym lubrykantu na bazie wody.
LEKI
Niektóre leki przeciwdepresyjne i leki zwiotczające mięśnie, mogą powodować ból podczas ejakulacji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli podejrzewasz, iż lek może powodować tego rodzaju ból u Ciebie. Nie przerywaj przyjmowania leków bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem, ponieważ może to spowodować poważne problemy zdrowotne.
BÓL GŁOWY W TRAKCIE LUB PO SEKSIE (MIGRENA ORGAZMICZNA)
Ból pojawia się zwykle w tylnej części czaszki, okolicach skroni i szyi. Może to być ból narastający wraz z podnieceniem seksualnym i orgazmem lub nagły piorunujący ból głowy, który może być spowodowany zmianami ciśnienia krwi. W rzadkich przypadkach ból może być wskaźnikiem czegoś poważniejszego, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem rodzinnym, aby to sprawdzić.
BÓL PRZY WYTRYSKU
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) to obrzęk gruczołu krokowego, który może powodować bolesny i/lub opóźniony wytrysk i bolesną penetrację. Po orgazmie i wytrysku często występuje nadwrażliwość żołędzi prącia. jeżeli jest odczuwana jako bardzo nieprzyjemna czy bolesna, może prowadzić do innych problemów seksualnych, takich jak utrata pożądania. Warto skonsultować się z urologiem.
ZESPÓŁ CHOROBY POSTORGAZMICZNEJ
Mężczyźni z zespołem choroby postorgazmicznej często zgłaszają, iż czują się źle po wytrysku. Objawy mogą być różne, od zmęczenia po symptomy grypopodobne, które mogą wystąpić bezpośrednio po wytrysku lub jakiś czas później. Czasami realizowane są kilka dni. Jest to jednak bardzo rzadka choroba, o której przez cały czas kilka wiadomo.
CHOROBA PEYRONIEGO
Choroba Peyroniego to stan, w którym wewnątrz penisa tworzy się tkanka bliznowata, powodując jego wygięcie w stanie wzwodu, co może być bolesne. U większości mężczyzn penis jest lekko wygięty podczas erekcji i nie powoduje to żadnych problemów. jeżeli jednak u Ciebie powoduje to ból podczas seksu, skonsultuj się z urologiem.
PRIAPIZM
Priapizm to długotrwały, bolesny wzwód, który może spowodować trwałe uszkodzenie penisa. Czasami może ustąpić samoistnie, szczególnie jeżeli weźmiesz kąpiel, wypijesz dużo wody, wybierzesz się na spokojny spacer lub spróbujesz oddać mocz. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna w celu usunięcia nadmiaru krwi z penisa.
PROBLEMY NATURY PSYCHICZNEJ
Odczuwanie bólu podczas seksu może mieć swoje źródło w problemach, które ukryte są w naszej psychice, nie w ciele. Nadużycia seksualne lub traumy, stres, strach, depresja, poczucie winy, lęk przed seksem mogą wpływać na to, w jaki sposób Twoje ciało reaguje podczas seksu.
Jeśli seks sprawia Ci ból lub dyskomfort, nie lekceważ tego. jeżeli problem ma podłoże psychologiczne, można go leczyć z pomocą wykwalifikowanego psychoterapeuty seksualnego. jeżeli spowodowany jest czynnikami fizycznymi, lekarz rodzinny albo urolog skieruje Cię do innego specjalisty, który na pewno Ci pomoże.