Bogactwo detali architektonicznych – drugi Spacer z historią w Kcyni

kurier-nakielski.pl 1 dzień temu

Drugi spacer rozpoczęliśmy tradycyjnie na Rynku, pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Kcyni. Praktycznie przy każdej pierzei znajdziemy przykłady detali umieszczonych na elewacji kamienic: ozdobne metalowe balustrady balkonów, zabytkowe drzwi wejściowe, gzymsy nadokienne.

Na wstępie spaceru rozmawialiśmy o motywach, jakie kierują ludźmi, którzy dekorują. Dlaczego ludzie w ogóle ozdabiają? Wśród odpowiedzi słyszałam takie, iż detale architektoniczne pełnią funkcję biżuterii, są elementem podkreślającym wyjątkowość danego budynku, czasem też stanowią symboliczne nawiązanie do profesji właściciela czy jego imienia i nazwiska, jak choćby monogram zamieszczony w drzwiach wejściowych. Szczegółowo obeszliśmy każdą pierzeję, a ja namawiałam do tego, by wypatrywać detali. Wykonanie wcześniej dobrych zdjęć poszczególnych elementów pozwoliło mi na zapoznanie uczestników spaceru z tym, co zwykle znajduje się wysoko i jest trudno dostępne. dzięki tabletu i dostępnej w nim funkcji przybliżenia mogliśmy podziwiać detale naprawdę blisko, zachwycając się kunsztem pracy rzemieślników. Po przejściu Rynku, ulicy Poznańskiej, obejrzeniu dokładnym jedynego przykładu modernizmu w Kcyni ulicą Młyńską i Libelta trafiliśmy do Parku Miejskiego. Tam, na zakończenie spaceru jego uczestnicy wysłuchali legendy o kcyńskim Panu Jezusie, Kasi i jej bracie.

W trakcie spaceru zapoznaliśmy się także z kilkoma pojęciami z zakresu architektury, takimi jak boniowanie, filar, kartusz, portal. Spacer prowadziła Justyna Makarewicz, przy wydatnym wsparciu mieszkańców, którzy uzupełniali podawane informacje o swoje wspomnienia. Nie zabrakło (tradycyjnego w tej edycji) kolażu fotografii. Zadaniem uczestników było wybrać zdjęcie, które nie zostało wykonane w Kcyni. Następna okazja do poznawania historii Kcyni w terenie na początku sierpnia – 4 sierpnia o godzinie 20.00 odbędzie się spacer pod hasłem Niebo rozgwieżdżone.

Tekst: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Fot. Powierzone

Idź do oryginalnego materiału