Blisko gór, daleko od tłumów. Tylko godzina drogi od Zakopanego. Jest tam "polska Japonia"

gazeta.pl 4 godzin temu
Nie trzeba wspinać się na tatrzańskie szczyty, by odnaleźć spokój i bliskość natury. Niedaleko Zakopanego czeka malowniczy region z jeziorami, dolinami i mniej uczęszczanymi szlakami. Niektórzy mówią też, iż kryje się tutaj "polska Japonia".
Pomiędzy Nowym Targiem, Pieninami a wschodnimi zboczami Gorców rozciąga się jeden z mniej oczywistych, a przy tym wyjątkowo różnorodnych zakątków południowej Małopolski. W krajobrazie dominują tu lasy, rozległe polany, łagodne grzbiety i doliny z widokiem na jezioro Czorsztyńskie. Tutejsze wsie, jak Harklowa czy Łopuszna, kryją wiele śladów lokalnej historii, a rozbudowana sieć szlaków zachęca do pieszych i rowerowych wypraw. To miejsce dla tych, którzy zamiast miejskiego zgiełku wolą ciszę, przestrzeń i nieco bardziej osobisty kontakt z regionem.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Jakie są atrakcje w Harklowej i okolicach? Nie możesz przegapić tej części Małopolski
Harklowa, choć niewielka, oferuje kilka ciekawych punktów wartych odwiedzenia. W centrum wsi znajduje się drewniany kościół z XVIII wieku z pięknym wnętrzem i zachowanym wyposażeniem z epoki. W okolicy można również odnaleźć tradycyjne zagrody, przydrożne kapliczki i ślady dawnego Podhala, które tworzą niepowtarzalny, lokalny klimat. To także dobry punkt wyjścia na piesze wędrówki w stronę Gorców albo leniwe spacery po pobliskich wzgórzach. A gdy przyjdzie ochota ruszyć dalej, w niedalekiej okolicy czeka jeszcze więcej miejsc, które warto zobaczyć.


Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera w Łopusznej - miejsce poświęcone znanemu filozofowi i teologowi.
Kościół PW. Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej - zabytkowa, drewniana budowla z XV wieku, będąca perłą architektury późnogotyckiej.
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce w Waksmundzie - interaktywne centrum edukacyjne poświęcone przyrodzie Gorców.
Wieże widokowe w Ochotnicy Dolnej - cztery punkty z panoramicznymi krajobrazami, na szczytach Magurki, Gorca, Lubania i Koziarza.
Przełęcz Knurowska - wyjątkowe miejsce w sercu Gorców, idealne na rowerowe i piesze wycieczki, łączące Harklową z Knurowem.
Jezioro Czorsztyńskie - idealne na letni relaks. Można tu wypożyczyć kajaki, rowery wodne, skorzystać z plaż albo przepłynąć się statkiem między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.


Jezioro Czorsztyńskie z zamkiem fot. magro_kr/ Flickr


Zamek w Czorsztynie - ruiny średniowiecznej warowni z XIV wieku, malowniczo położone nad jeziorem. Ze wzgórza roztacza się jedna z najładniejszych panoram w tej części Małopolski.
Zamek Dunajec w Niedzicy - dobrze zachowana warownia, znana m.in. z legendy o inkaskim skarbie. W środku działa muzeum z wystawami o historii regionu i codziennym życiu mieszkańców dawnego pogranicza.
Pieniny i spływ Dunajcem - zaledwie 30 minut jazdy dzieli ten rejon od malowniczego przełomu rzeki. Rejs tradycyjną tratwą wśród skalnych ścian i zakoli Dunajca to klasyk wśród polskich atrakcji, uznawany za jedno z najpiękniejszych doświadczeń wodnych w Europie.


Okolice Harklowej i Nowego Targu obfitują w mniej uczęszczane ścieżki prowadzące przez lasy, pola i łagodne wzgórza, które zachęcają do spokojnych spacerów lub rowerowych przejażdżek. Zimą natomiast region przyciąga amatorów sportów śnieżnych. W Kluszkowcach, Białce Tatrzańskiej czy Jurgowie działają stoki z trasami zjazdowymi, a także dobrze przygotowane wypożyczalnie i trasy do narciarstwa biegowego. To miejsce, które nie traci uroku niezależnie od pory roku.


Kawałek Japonii u stóp polskich gór. O tym miejscu było głośno
Na wzgórzu Ariake, nieopodal Harklowej, wśród gorczańskich lasów i polan, stoi drewniana willa, którą odwiedzający nazywają "polską Japonią". To właśnie tutaj swój dom znalazła Akiko Miwa - Japonka, która po raz pierwszy przyjechała do Polski pod koniec lat 80., a kilka lat później postanowiła osiąść na stałe. Z dala od głównych tras, w miejscu pozbawionym utwardzonego dojazdu, przez lata tworzyła przestrzeń pełną spokoju, natury i dalekowschodniej harmonii. Dziś działa tu Villa AKIKO, czyli niewielki pensjonat prowadzony wspólnie z córką Nobu, znany z kameralnej atmosfery i wyrazistego charakteru.


Polana, na której stoi dom, nosi nazwę "Ariake", co po japońsku oznacza "czas tuż przed świtem". Nazwa została oficjalnie wpisana do rejestru polskich nazw geograficznych i trafnie oddaje nastrój tego miejsca. Drewniana willa łączy w sobie elementy góralskiej tradycji z azjatycką estetyką - wnętrza są proste, jasne i wykończone naturalnymi materiałami. W ciągu roku realizowane są tu kameralne warsztaty poświęcone japońskiej kulturze: kaligrafii, ceremonii herbaty, sztukom walki czy puszczaniu latawców. Część z nich otwarta jest dla zewnętrznych uczestników, inne zarezerwowane są wyłącznie dla gości pensjonatu.
Gdzie wypoczywasz chętniej? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału