Bijemy światowy rekord. To polska latarnia jest najwyższa na świecie

g.pl 13 godzin temu
Wysoka, ceglana i jedyna w swoim rodzaju - ta latarnia morska to duma polskiego wybrzeża. Ma aż 68 metrów wysokości, co czyni ją nie tylko najwyższą w kraju, ale i na świecie. Żadna inna konstrukcja tego typu zbudowana z cegły nie sięga wyżej. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 stromych schodów, a nagrodą za ich pokonanie jest wspaniały widok na morze i okolicę.
Latarnie morskie od wieków rozświetlają brzegi i ratują żeglarzy przed niebezpiecznymi mieliznami. Choć dziś ich funkcje przejęły nowoczesne technologie, wciąż przyciągają tysiące turystów. W Świnoujściu stoi jedna z najbardziej imponujących budowli tego typu - nie tylko góruje nad polskim Bałtykiem, ale także bije światowe rekordy. Zbudowana w XIX wieku, do dziś zachwyca swoją ceglaną sylwetką.


REKLAMA


Zobacz wideo Polska najlepsza! Krynica Morska, Sztutowo i Stegna kojarzą wam się tylko z plażowaniem? To nie uwierzycie, co tam jeszcze można robić [TRIP WE DWOJE]


Latarnia w Świnoujściu: królowa Bałtyku. Najwyższa budowla z cegły na świecie
Latarnia morska w Świnoujściu to prawdziwy kolos, który od ponad 160 lat strzeże brzegów Bałtyku. Imponująca wieża mierzy aż 68 metrów wysokości, co czyni ją najwyższym tego typu obiektem nie tylko na polskim wybrzeżu, ale też na całym świecie – jeżeli brać pod uwagę budowle wzniesione z cegły. Na szczyt prowadzi dokładnie 308 krętych, wąskich schodów. Ich pokonanie może co prawda przyprawić o zadyszkę, ale widok rozciągający się z góry wynagradza cały trud. Z platformy można podziwiać bezkresne Morze Bałtyckie, szerokie plaże, ujście Świny oraz port, w którym cumują statki handlowe i promy pasażerskie.
Zobacz też: Ta latarnia morska to istna perełka nad Bałtykiem. Takich widoków ze szczytu nie ma na żadnej innej
Świnoujski obiekt może nie dorównuje wysokością absolutnym rekordzistom, jak choćby latarni w Dżuddzie (Arabia Saudyjska), która mierzy aż 133 metry, czy słynnej Lanternie di Genova (Włochy) jednak plasuje się w czołówce najwyższych budowli świata. Dla wielu turystów jest prawdziwą perłą polskiego wybrzeża i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania. Imponuje nie tylko rozmiarami, ale i przepiękną architekturą.


Najwyższa latarnia morska wykonana z cegły. Powstała na początku XIX wieku
Jeszcze do XVII wieku w Świnoujściu próżno było szukać latarni morskiej. Zamiast niej marynarzom drogę wskazywały wielkie ogniska rozpalane na pobliskim wzniesieniu w Chorzelinie. Dopiero na początku XIX wieku podjęto decyzję o budowie murowanej konstrukcji. W 1805 roku powstał pierwszy obiekt, który kilka lat później - dokładnie w 1828 roku - zastąpiono nowym. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w latach 1854–1857, kiedy wzniesiono monumentalną ceglaną wieżę do dziś dominującą nad krajobrazem miasta. Na przestrzeni lat obiekt przechodził liczne remonty i modernizacje, które zmieniały jego pierwotny wygląd. Ostatnia większa renowacja miała miejsce dwie dekady temu, kiedy odnowiono całą wieżę oraz budynki pomocnicze. Dziś latarnia morska w Świnoujściu jest nie tylko zabytkiem chronionym prawem, ale również symbolem wybrzeża i punktem orientacyjnym. Jest miejscem przyciągającym zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy po prostu chcą spojrzeć na Bałtyk z zupełnie innej perspektywy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału