Choć Bieszczady znajdują się na samym końcu Polski, to jednak warto je odwiedzić. Górskie wędrówki, dzika przyroda czy spływ pontonami na Sanie nie są jedynymi atrakcjami, dla jakich warto tu przyjechać.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Atrakcje Bieszczad: co zobaczyć?
Atrakcje Bieszczad w dużej mierze wynikają z ich oszałamiającej przyrody. To tu mieści się Bieszczadzki Park Narodowy, który stanowi największy obszar chroniony w polskich górach. Bieszczady to liczne górskie szlaki, z których najpopularniejsze wiodą na Tarnicę, Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską. W tym ostatnim przypadku można zobaczyć też kultowe schronisko Chatka Puchatka.
Schron Turystyczny BdPN 'Chatka Puchatka' na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach, dawniej schronisko turystyczne (zdj. ilustracyjne) Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Z kolei wędrując Głównym Szlakiem Beskidzkim, można natknąć się na Jeziorka Duszatyńskie, powstałe w 1907 roku przez osunięcie się zbocza Chryszczatej. Wśród atrakcji turystycznych Bieszczad wymienić też należy pomnik przyrody nieożywionej – wodospad Szepit na potoku Hylaty, najwyższy bieszczadzki wodospad (składa się z kilku kaskad o łącznej wysokości ok. 8 km). Prowadzi do niego ścieżka historyczno-przyrodnicza Hylaty o długości 1,5 km. Z kolei za najwyższy jednorodny spadek wody w Bieszczadach uchodzi wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie o wysokości 5 km. jeżeli już o wodzie mowa, to niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi są też Jezioro Solińskie i zapora na Solinie.
Solina, Jezioro Solińskie. Zapora Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Wyborcza.pl
Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych oraz Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego przy drodze ze Stuposian do Mucznego. Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zobaczyć tamtejsze Muzeum Budownictwa Ludowego, zaś w Myczkowcach, na terenie Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II na turystów czekają: Park Miniatur Świątyń, Ogród Biblijny oraz Ekspozycja Ptaków i Zwierząt bieszczadzkich lasów. O różnorodności etnicznej i kulturowej Bieszczad świadczą z kolei: Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie oraz bieszczadzkie cerkwie wchodzące w skład Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Cisna: atrakcje dla wszystkich
Czym przyciąga turystów Cisna? Atrakcje turystyczne zlokalizowane są głównie wokół miejscowości. Jednak sama wieś kryje w sobie kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest kultowa Siekierezada, bar oferujący klasyczne dania oraz lokalne specjały, z bogatym wyborem napojów. Wnętrze baru bardziej przypomina galerię sztuki niż knajpę, a wypełniają je często opowieści lokalnych przewodników czy pasjonatów historii. Charakterystyczny klimat i nietuzinkowe wnętrze zachęcają, by wstąpić, zobaczyć dzieła lokalnych artystów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Co ciekawe, w garażu Siekierezady mieści się muzeum starych samochodów.
Będąc w Cisnej warto udać się również do Pracowni Ikon Verikon. Można tu zarówno obejrzeć wystawę ikon, jak i nabyć gotową ikonę lub zlecić wykonanie ikony według wybranego przez siebie wzoru. Pracownia oferuje też możliwość wzięcia udziału w warsztatach pisania ikon. W Cisnej, przy tutejszym orliku, znajduje się Kamień Aleksandra Fredry. Obelisk ten postawiono w 2014 roku, dla upamiętnienia związków pisarza z tą okolicą - jego ojciec, hrabia Jacek Fredro, był bowiem przez lata właścicielem wsi Cisna.
Wieś jest też miejscem zadumy. Znajdziemy tu cmentarz katolicki, niegdyś przycerkiewny, na którym zachował się najstarszy grób w powiecie, pochodzący z 1842 roku nagrobek Antoniego Kwiecińskiego i jego wnuczek: Ludwiki Klary i Róży Augusty. Przy drodze wiodącej do Majdanu mieści się natomiast cmentarz wojenny, który wybudowali w latach 1914-15 jeńcy Armii Rosyjskiej, a na którym pochowano żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W Cisnej istniał również cmentarz żydowski, który podczas II wojny światowej zniszczyli naziści. w tej chwili można odnaleźć jedynie nieliczne ocalałe macewy. Przy czerwonym szlaku na Okrąglik znajduje się natomiast obelisk upamiętniający ofiary katastrofy śmigłowca, do której doszło tu w 1991 roku podczas realizacji zdjęć do jednego z odcinków programu Magazyn Kryminalny 997. Z Cisnej, ze stacji Majdan, można też wyruszyć na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. Do wyboru są wagony otwarte i zabudowane. Przejazd najwyżej położoną koleją wąskotorową w Polsce będzie nie lada atrakcją również dla dzieci.
Bieszczady: atrakcje dla dzieci
Czy dzieciom spodobają się Bieszczady? Atrakcje dla dzieci znajdziemy tu na każdym kroku. Wspomniana Leśna Kolej Wąskotorowa nie jest jedynym, co zainteresuje najmłodszych. Z pewnością spodoba im się także przejażdżka Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Jazda rowerami po torach i jednoczesne kontemplowanie bieszczadzkich krajobrazów to naprawdę ekscytujące przeżycie. Chcąc podnieść poziom adrenaliny, warto odwiedzić też jeden z parków linowych. Nieopodal Cisnej, w miejscowości Dołżyca, na terenie ośrodka wypoczynkowego "Nad Solinką" od 15 lat działa Bieszczadzki Park Linowy KAMIKAZE. Dzieci mogą zeń korzystać, o ile z rękami uniesionymi do góry mają minimum 140 cm wzrostu. Dzieci w każdym wieku zaprasza Park Linowy Polańczyk. Natomiast w tym roku we wsi Wańkowa otwarto największy w Polsce park linowy w Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa.
Bieszczady to jednak nie tylko adrenalina, ale i kontakt z naturą. Miłośnicy jazdy konnej mogą przejechać się Bieszczadzkim Szlakiem Konnym i odwiedzić stadniny koni huculskich. Latem na dzieci czeka też Leśny Zwierzyniec w Lisznej. W mini zoo spotkać można wiewiórki, sarny, lisy, dziki, króliki, kaczki, łabędzie, daniele, szopy, susły i inne zwierzęta. Niektóre z nich można choćby nakarmić. Nie sposób nie odwiedzić też Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem. Dzięki wytyczonym ścieżkom z platformami widokowymi można tu podziwiać króla puszczy w naturalnym środowisku.