Czym jest chleb Ezechiela?
Chleb Ezechiela, inaczej chleb esseński powstaje z ziaren pradawnych zbóż takich jak pszenica, proso, jęczmień i orkisz oraz roślin strączkowych (bób i soczewica). Nie ma w nim miejsca na oczyszczoną i przetworzoną mąkę pszenną, konserwanty, ulepszacze smaku czy substancje spulchniające. Chleb esseński jest niskokaloryczny, zawiera niewielkie ilości glutenu, polecany jest diabetykom i osobom na diecie.
Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Ezechiela, autora trzeciej z ksiąg proroków większych Starego Testamentu. Księga Ezechiela powstała w latach 593-571 p.n.e., a więc przepis na chleb esseński ma ponad 2,5 tys. lat, a dokładny zapis z Biblii brzmi:
Weź sobie pszenicy i jęczmienia, bobu i soczewicy, prosa i orkiszu: włóż je do tego samego naczynia i przygotuj sobie z tego chleb. Będziesz go spożywał przez tyle dni, przez ile będziesz leżał na boku – przez trzysta dziewięćdziesiąt dni. (Ez 4,9)
Druga nazwa tego wypieku, czyli chleb esseński pochodzi od esseńczyków, którzy obok faryzeuszy, saduceuszy i zelotów tworzyli żydowską grupę religijną istniejącą ok. 150 lat przed Chrystusem. W swoich praktykach religijnych skupiali się oni na studiowaniu zapisów Pisma Świętego, z którego pochodzi pierwsze wspomnienie o chlebie Ezechiela.