Białystok. W różnych miejscach w mieście stanęły kolejne figurki misiów

podlaskie24.pl 3 miesięcy temu

­Niewielkie figurki m.in. Misia Kinomana, Misia Bojarskiego i Misia Rzeźbiarza można spotkać spacerując po ulicach Białegostoku. Nowa rzeźba stanęła m.in. przy sklepie PSS Bojary. To Widzimiś Handlarz

Niedźwiadki dołączyły w piątek do figurek, które stanęły kilka lat temu przy ważnym miejscach historycznych i kulturowych w mieście. Łącznie jest ich szesnaście.

Dziś (21 czerwca) od rana trwa montaż nowych Widzimisiów w Białymstoku. Prace montażowe rzeźb prowadzone są pod czułym okiem ich autora – Damiana Kucaby.

Nowych Widzimisiów pojawi się w sumie 8. Będzie to Rzeźbiarz, Kinoman, Handlarz, Bojarski, Król Chanajek, Strażak, Miś z marionetką i Kupidyn.

Dołączą do 8 poprzednich: Aktora, Hetmana, Hetmanowej, Bluesmana, Ursido, Studenta, Misia pchającego kulę i Świętego Mikołaja.

Montaż nowych Widzimisiów ma zakończyć się jutro (22 czerwca).

Projekt „Białystok WidziMisie” został wybrany w budżecie obywatelskim miasta. Pierwszych osiem niedźwiadków, według projektów Damiana Kucaby, stanęło w różnych punktach miasta w 2021 roku i od samego początku cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Niedźwiadki wytyczyły nowy szlak turystyczny zwany jako „Białystok WidziMisie”.

Projekt ustawienia kolejnych misiów zgłoszono do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, otrzymał on 6933 głosów. W piątek trwał montaż ośmiu figurek – poinformował w mediach społecznościowych zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Miś Rzeźbiarz stanął przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, a Miś Kinoman – przy Białostockim Ośrodku Kultury, gdzie działa studyjne Kino Forum. Na wyznaczone miejsca trafią też Miś Kupidyn – przy Pałacyku Gościnnym, nazywanym Pałacykiem Ślubów, bo umiejscowiony jest tu Urząd Stanu Cywilnego, a Misia z marionetką trzeba będzie szukać w okolicach Białostockiego Teatru Lalek. Natomiast Miś Bojarski zwracać będzie uwagę na słynącą niegdyś z drewnianych domów dzielnicę Bojary, a Miś Król Chanajek – na przedwojenną żydowską dzielnicę w centrum miasta.

Misie są niewielkich rozmiarów, mają wysokość 40-50 cm, a każda z rzeźb posiada cechy i atrybuty nawiązujące do poszczególnych lokalizacji, w których się znajdują.

Niedźwiadki dołączyły do już ustawionych i odwiedzanych figurek w różnych miejscach. Przy Alei Bluesa można znaleźć Misia Bluesmana, przy ul. Zamenhofa jest miejsce Misia Ursido – nawiązującego do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przy dwóch wejściach do Pałacu Branickich można szukać figurek Jana Klemensa i Izabeli Branickich, a w okolicach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza – Misia Aktora.

Miejsca, gdzie znajdują się misie, można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową „WidziMiś”; pokazuje się lokalizacja części figurek a także ich zdjęcia.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału