Będziemy mogli go podziwiać już jutro - czym jest i gdzie w Polsce zobaczyć listopadowy Superksiężyc?

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Ivan Morato photography / Shutterstock


Już jutro będziemy mogli zaobserwować na naszym niebie niesamowite zjawisko, nazywane Superksiężycem. Czym się ono charakteryzuje i z jakiego miejsca w Polsce będzie najlepiej widoczne?
Choć dla niektórych pełnia księżyca oznacza kłopoty ze snem, a dla innych piękne widok i oświetlone niebo, to dla obu tych grup zjawisko, które już jutro będzie można podziwiać nad naszymi głowami będzie prawdziwą ucztą. To perełka astrologiczna.


REKLAMA


Superksiężyc w pełni Stas Moroz / Shutterstock


Czym jest Superksiężyc?
Superksiężyc, to potoczny termin używany do opisu zjawiska, gdy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli najbliższym względem Ziemi, punkcie swojej orbity. Dla obserwatorów Księżyc jest wówczas większy aż o 14% i świeci o 30% mocniej niż w apogeum (najdalszym punkcie swojej orbity względem Ziemi). Nazwa ta istnieje od 1979 roku i określa także moment w którym Ziemia, Słońce i Księżyc znajdują się względem siebie w linii prostej, a dodatkowo Księżyc występuje w perygeum. Zdarza się to jedynie raz w roku.


Gdzie i kiedy możemy podziwiać Superksiężyc w Polsce?


Wschodzący Superksiężyc Heide Pinkall / Shutterstock


W tym roku w Polsce Superksiężyc pojawi się na niebie 15 listopada, a najbardziej widoczny będzie o godzinie 22:29. Jednakże już od jutra wygląda naszego satelity zdecydowanie się zmieni. Badacze polecają, aby zacząć obserwować go już w momencie wschodzenia, ponieważ to właśnie wtedy odznacza się on unikatowym kolorem i wydaje się jeszcze większy. Dla osób pasjonujących się fotografią będzie to świetna okazja na wykonanie przepięknych zdjęć. Następne ważne Superksiężyce będziemy mogli podziwiać dopiero 5 listopada i 5 grudnia 2025 roku. Dla najlepszych efektów warto obserwować Księżyc na łąkach i wzgórzach. Na szczególne widoki mogą liczyć mieszkańcy Bieszczad i Tatr oraz innych bardziej zalesionych terenów.
Zobacz także: Jedno z najbardziej spektakularnych miejsc świata. Z Polski dojedziesz tam autem, wstęp kosztuje 50 zł
Idź do oryginalnego materiału