Będkowice – grodzisko i rezerwat archeologiczny pod Ślężą

mynaszlaku.pl 1 tydzień temu

Będkowice to mała miejscowość w województwie dolnośląskim w Masywie Ślęży, w której znajduje się grodzisko, rezerwat archeologiczny oraz cmentarzysko kurhanowe. Te tereny można kojarzyć głównie ze Ślężą, czyli najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski. Okazuje się jednak, iż w okolicy jest wiele różnorodnych miejsc i jednych z nich jest właśnie rezerwat archeologiczny. Trafiliśmy tam podczas naszej minionej podróży na Dolny Śląsk.

W rezerwacie nie byliśmy zbyt długo – przyjechaliśmy, obejrzeliśmy i pojechaliśmy w dalszą drogę. Udało się trafić na moment, gdy wycieczka szkolna odwiedzała to miejsce z przewodnikiem. Można było kilku ciekawych informacji się dowiedzieć. Jednak choćby bez przewodnika można spokojnie to miejsce odwiedzić, ponieważ tuż za bramą wejściową stoi drewniana tablica, a niej wszystkie podstawowe informacje o miejscu, w którym się znajdujemy.

Dojazd i miejsce postoju

Będkowice znajdują się 3 kilometry od Sobótki. Niestety na miejscu nie ma parkingu. Jest kilka miejsc na poboczu przy drodze głównej, ale nie jest to zbyt bezpieczne miejsce do parkowania. gwałtownie też te miejsca mogą się zająć.

  • Współrzędne miejsca do postoju: 50.8721, 16.7505.

Grodzisko i rezerwat archeologiczny w Będkowicach

Przy wejściu witają nas drewniane figury rycerzy. Po przejściu przez bramę wejściową od razu warto skierować się w lewo do drewnianych zrekonstruowanych chat. Są także drewniane wiaty, krąg kamienny, a kawałek dalej cmentarzysko kurhanowe. Na miejscu znajdują się dwie mapy. Jedna z opisem grodziska, a druga z mapą Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Można zobaczyć, jak mógł wyglądać zespół osadniczy w Będkowicach. Przed zrekonstruowanymi chatami stoi studnia. Cały teren wygląda bardzo malowniczo.

Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne i dostępne całą dobę. Miejsce mieści się przy lesie, dlatego jest dobrą lokalizacją na piknik.

Szlak na Ślężę

Od grodziska można dojść na Ślężę. Prowadzi na nią „Szlak archeologiczny przez Ślężę”. Czas wejścia to około 2 godziny i 20 minut, a długość trasy wynosi 5,2 km. Trzeba kierować się ścieżką koloru zielonego. Później łączymy się ze szlakiem żółtym, czerwonym i niebieskim. Na koniec zapraszamy do naszego przewodnika po atrakcjach Dolnego Śląska.

Idź do oryginalnego materiału