Oferta materiałów do szycia jest naprawdę bogata. Wybierając ubrania warto przyjrzeć się jaki mają skład. Tylko dzięki odpowiednio dobranej tkaninie możemy cieszyć się kreacją, która nienagannie i przez długi czas będzie pełniła swoją funkcję. Rodzaje tkanin – jaki jest najlepszy skład poszczególnych części garderoby?
Rodzaje tkanin
Materiały, z których uszyte są ubrania najogólniej możemy podzielić na naturalne, syntetyczne i sztuczne. Naturalne mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Powstają wyłącznie z włókien występujących w przyrodzie. Do najpopularniejszych należy bawełna, len, wełna i jedwab. Włókna sztuczne i syntetyczne zostały wytworzone przez człowieka. Te sztuczne wytwarzane są z surowców naturalnych (najczęściej z celulozy pozyskiwanej z drzew iglastych). Poddawane są obróbce chemicznej. Należą do nich wiskoza, acetat czy tencel. Włókna syntetyczne, wytwarzane są z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji – w szczególności z ropy naftowej. Należą do nich: poliester, elastan, akryl, poliamid.
Najlepszy skład poszczególnych części garderoby
Dżinsy
Wybór materiału, z którego zostały uszyte jeansy ma ogromne znaczenie. To właśnie od tego uzależniony jest komfort noszenia. Zatem pojawia się pytanie – 100 proc. bawełny czy z domieszką elastanu? Te wykonane ze stuprocentowej bawełny mogą być trochę sztywne. Im materiał będzie grubszy tym spodnie będą mniej podatne. Domieszka elastanu sprawi, iż spodnie będą bardziej sprężyste i lepiej będą przylegać do ciała. Jednak w składzie jeasnów powinno być minimum 92 proc. bawełny. W przypadku zbyt dużej ilości elestanu istnieje większe prawdopodobieństwo, iż materiał będzie się przecierać i wypychać.
Spodnie materiałowe
Najlepsze są oczywiście te z przeważającą ilością bawełny i wełny. Domieszka syntetyków nie powinna przekroczyć 25-30 proc. Spodnie wykonane z takiego materiału zachowają fason i nie będą się wypychać. Na lato doskonale sprawdzą się spodnie uszyte z lnu, który może być połączony z innymi materiałami lub niewielką mieszanką syntetyku. Z kolei na zimę warto wybrać spodnie wełniane, w których składzie znajdą się również inne naturalne lub sztuczne materiały.
Koszula
Damska, elegancka koszula może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej jest to bawełna, wiskoza, jedwab i len. Choć jedwabne koszule są najszlachetniejsze, są zarazem najtrudniejsze w pielęgnacji. Koszule lniane najtrudniej wyprasować, dlatego najlepiej wybrać je na niezobowiązujące okazje. Doskonale sprawdzą się latem. Koszule z domieszką włókien syntetycznych (ale na pewno nie więcej niż 20 proc.) będą się mniej gniotły i dłużej posłużą.
Top
Najlepiej wybrać ten uszyty z bawełny, bambusa, wiskozy czy lnu. Te bawełniane mogą szybciej stracić kolor, a wiskozowe delikatnie mogą się zmechacić.
Marynarka
Najlepsze są te, które w składzie zawierają minimum 70 proc. bawełny, wełny, lnu czy wiskozy. Warto zwrócić uwagę także na skład podszewki – ta poliestrowa na pewno nie jest dobrym wyborem. Najlepsze to te z bawełny i wiskozy. „Śliskie” podszewki ułatwią zakładanie marynarki. Wełniane marynarki, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą posłużyć latami.
Sukienka
Sukienka powinna być wygodna, zapewniać swobodę ruchu. Musi się również ładnie układać. W przypadku sukienek tkaninowych świetnie sprawdzi się bawełna, wiskoza czy len. Te bardziej wizytowe mają większy dodatek materiału syntetycznego, dzięki czemu się nie gniotą.
Trencz
Klasyczny trencz o dobrym składzie powinien być uszyty z bawełny lub bawełny z niewielką domieszką syntetyku. Niestety, taki trencz jest bardziej podatny na zagniecenia. Te cienkie, bardziej lejące i zwiewne uszyte są z wiskozy lub lyocellu.