Baterie łazienkowe wodooszczędne – oszczędzaj wodę i pieniądze

elazienki.pl 1 rok temu

Oszczędzanie wody to nie tylko sposób na zmniejszenie miesięcznych rachunków domowych czy firmowych, ale i świadoma postawa proekologiczna. Światowe zasoby wód gruntowych maleją z roku na rok, a zużycie wody przez mieszkańców ziemi wciąż wzrasta. jeżeli więc chcesz dołączyć do grona osób, którym zależy na środowisku naturalnym, możesz mieć swój mały wkład w poprawę jego stanu. Wybierając innowacyjne baterie łazienkowe z funkcją oszczędzania wody, zredukujesz jej zużycie. Dowiedz się też, w jaki sposób działa nowoczesna armatura i na czym polega oszczędność energii przy użyciu baterii łazienkowych.

Baterie łazienkowe z funkcją oszczędzania wody i energii

Niższe rachunki miesięczne za prąd, wodę i ścieki w gospodarstwie domowym czy firmie są coraz częściej wystarczającymi argumentami zachęcającymi do zakupu produktów, które pomogą to osiągnąć. A jakie dokładnie funkcje, systemy i podzespoły znajdują się w bateriach łazienkowych? Jednym z najbardziej znanych jest działanie termostatu, który można zamontować między innymi w baterii prysznicowej. Dzięki niemu pobierana woda z instalacji ma ustawioną na stałe, jednakową temperaturę.

Oszczędność energii, przy użyciu baterii łazienkowych z termostatem

Nowoczesne baterie termostatyczne zapewniają nie tylko wygodę podczas kąpieli, ale i wymierne oszczędności wody. Zmniejszają zużycie, poprzez przygotowanie jej od razu do mycia, bez długiego czasu oczekiwania. Dlatego chociaż innowacyjne baterie termostatyczne są droższe od tradycyjnych, to w dłuższym użytkowaniu generują znaczne oszczędności, dochodzące choćby do 60% zarówno w przypadku wody, jak i energii potrzebnej do jej podgrzewania.

Funkcjonalna i praktyczna bateria z termostatem jest doskonałym rozwiązaniem do codziennego stosowania. Na jej działanie nie mają wpływu zmiany ciśnienia wody, więc nie ma obaw o nagły skok jej temperatury. Zamontowana w baterii głowica termostatyczna reguluje natomiast przepływ strumienia wody, zapewniając tym samym bezpieczną dla skóry temperaturę, co redukuje ryzyko oparzenia. Przydaje się tym samym nie tylko w domach, gdzie z kąpieli korzystają dzieci czy osoby starsze, ale wszędzie tam, gdzie liczy się komfort oraz dbałość o efektywne wykorzystanie mediów.

Jak działa bateria termostatyczna?

Znajdująca się w baterii, głowica termostatyczna ma specjalny czujnik, który reaguje na zmiany ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. Błyskawicznie dostosowuje ilość przepływającej wody, aby zachować jej stałą, ustawioną wcześniej temperaturę. Dla bezpieczeństwa użytkowania armatury, w bateriach znajduje się także blokada zapobiegająca przypadkowemu włączeniu zbyt gorącej wody. Baterie są też zaprojektowane w taki sposób, aby nie było w nich wystających elementów, które uruchomione przypadkowo w jakikolwiek sposób wpłynęłyby na zmianę ustawień. Modele baterii termostatycznych możesz wybrać w wersjach natynkowych jak i podtynkowych.

Ekologiczne baterie łazienkowe

W nowoczesnych bateriach, oprócz termostatów znajdują się również inne elementy i systemy, wpływające korzystnie na oszczędności. Wybierając je, dbasz również o stan środowiska naturalnego, bowiem chronisz zasoby wodne oraz zmniejszasz wykorzystanie źródeł niezbędnych do wytworzenia energii. Wybierając armaturę, sprawdzaj jej parametry techniczne, a jednym z nich jest tak zwana klasa przepływu, określana symbolami literowymi. To cecha, która mówi o wielkości przepływu strumienia wody przez baterię. Poszczególne symbole oznaczają ilość wypływającej wody w litrach na sekundę.

Klasa Z ≤ 0,15 l/s

Klasa A ≤ 0,25 l/s

Klasa S ≤ 0,33 l/s

Klasa B ≤ 0,42 l/s

Klasa C ≤ 0,50 l/s

Klasa D ≤ 0,63 l/s

Zatem do najbardziej ekologicznych i zarazem ekonomicznych, należą baterie oznaczone symbolem Z, które zużywają około 9 litrów wody bieżącej na minutę.

Eko baterie z ogranicznikiem przepływu

W jaki sposób można wykorzystać baterie łazienkowe do oszczędzania wody? Przede wszystkim poszukaj na rynku modeli wyposażonych w przycisk „eko”. Najczęściej znajduje się z boku baterii lub na tylnej części korpusu. Przyciskając go, możesz zmniejszyć ilość wody wydobywającej się z wylewki choćby o 50%. Jest to zasługa zamontowanego w nich ogranicznika wody. Ten element znajdujący się w bateriach łazienkowych, stanowi w nich rodzaj blokady. Znajduje się w głowicy baterii i zapobiega wypływowi wody o określonej temperaturze. Działa też podobnie jak aerator wprowadzając powietrze do strumienia wody i stwarzając wrażenie mocniejszego ciśnienia. Ograniczniki nie są dużym wydatkiem, tym bardziej warto je zainstalować, bowiem przynoszą wymierne oszczędności w zużyciu wody.

Jak zmniejszyć zużycie wody w łazience?

Warto wyrobić w sobie nawyki, które pozwolą na zredukowanie ilości zużywanej wody bieżącej podczas codziennych zabiegów higienicznych. W ramach zmian, zwróć uwagę na to, ile wody zużywasz przy częstym myciu rąk, goleniu lub czyszczeniu zębów. jeżeli nie ma potrzeby, nie stosuj dużego strumienia wody i zakręcaj ją.

Eksploatacja baterii łazienkowych to także dbanie o ich stan techniczny. Podczas montażu zadbaj o idealną szczelność instalacji, aby nie dopuszczać do niekontrolowanych wycieków wody.

Aeratory

Jednym z popularnych, a zarazem bardzo funkcjonalnych elementów wykorzystywanych przy produkcji baterii łazienkowych są aeratory. Nazywane też perlatorami służą do napowietrzania strumienia wodnego. Są montowane w wylewkach i sprawiają, iż woda płynie jednostajnie, ale wolniej. W ten sposób ogranicza jej zużycie choćby o połowę, nie zmniejszając przy tym komfortu użytkowania. Zainstaluj więc aerator, aby świadomie i ekonomicznie korzystać z bieżącej wody.

Baterie łazienkowe z czujnikiem ruchu

Szukasz funkcjonalnych baterii łazienkowych do umywalki? Postaw na modele wyposażone w czujnik ruchu. Używając ich nie musisz obawiać się o zalanie łazienki czy zapomnienie zakręcenia wody. Strumień uruchomiony specjalnym sensorem, pojawia się wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebny. Dodatkową zaletą takich bezdotykowych bateri i z czujnikiem podczerwieni jest wysoka higiena użytkowania. Niepotrzebne jest manualne uruchamianie mieszaczy wody, a co za tym idzie, łatwiej zadbać o czystość w takiej łazience.

Baterie łazienkowe wodooszczędne do umywalek, prysznica i wanny

Producenci armatury łazienkowej dbają o szeroki wybór różnorodnych modeli baterii łazienkowych. Dzięki temu możesz oszczędzać wodę i energię cieplną nie tylko podczas mycia rąk, ale też w czasie kąpieli w wannie czy pod natryskiem. Baterie umywalkowe, nowoczesne panele prysznicowe czy baterie montowane przy wannach są wyposażone w różne elementy i systemy poprawiające ich wydajność i wpływające korzystnie na zredukowanie zużycia wody. Wielofunkcyjne deszczownice i słuchawki prysznicowe kupisz z przełącznikami do zmiany rodzaju strumienia wody. Dzięki temu możesz na przykład skorzystać z delikatnej, wodnej mgiełki, która orzeźwi Cię o poranku, nie zużywając przy tym dużej ilości wody.

Funkcjonalne i wodooszczędne elementy armatury

Mając w łazience baterię termostatyczną przy wannie i kabinie czy bezdotykową armaturę przy umywalce, możesz jeszcze zadbać o to, aby wybrać odpowiednią słuchawkę prysznicową. Postaw na minimalistyczną i nowoczesną wersję z niewielką liczbą dysz. Chociaż jest ich niedużo uzyskasz równomierne ciśnienie z każdej, co zapewni Ci optymalny komfort natrysku, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Zestawy natryskowe z deszczownicą to także wyposażenie, które pozwoli na szybką kąpiel z małej ilości wody.

Szukając najlepszych rozwiązań pro-ekologicznych do łazienki, zapewniających oszczędności w zużyciu wody i energii, pamiętaj o nich również podczas innych czynności wykonywanych w domu. Nie włączaj pralki, jeżeli nie jest w niej jeszcze miejsce na pranie. Wypełnij maksymalnie jej pojemność, aby zużyta jednorazowo woda została optymalnie wykorzystana. Pamiętaj też o zużywanej wodzie podczas spłukiwania toalety. Zastosuj model z możliwością wyboru małej lub dużej ilości wody. Najlepsze modele spłuczek mają też funkcję stop/start, która pozwala w każdej chwili przerwać wypływ wody ze zbiornika.

Idź do oryginalnego materiału