Jakie baterie łazienkowe wannowe wybrać?
Jeśli chcemy dokonać adekwatnego wyboru, pod uwagę trzeba wziąć kilka kwestii. Bardzo istotny jest sposób montażu baterii wannowej. W takim przypadku możemy wyróżnić następujące przykłady:
- bateria wannowa ścienna - montowana jest w ścianie, to najbardziej podstawowy wybór, dlatego tego typu baterie są często stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Baterie ścienne można podzielić na baterie wannowe natynkowe oraz baterie wannowe podtynkowe. W pierwszym przypadku baterię mocuje się bezpośrednio do instalacji, a cała konstrukcja jest widoczna. W przypadku baterii podtynkowej konstrukcja jest ukryta pod tynkiem, a użytkownik widzi jedynie wylewkę oraz mechanizm sterujący. To estetyczne rozwiązanie.
- bateria wannowa stojąca - bywa także nazywana sztorcową lub nawannową. Przeważnie jest mocowana w specjalnych otworach, które znajdują się na obrzeżach wanny. Podłączana jest do instalacji wodnej dzięki wężyków, dlatego ogranicza w niewielkim stopniu możliwości montażowe, bowiem bateria musi znajdować się w pobliżu instalacji.
- bateria wannowa wolnostojąca - bateria ta nie jest montowana na wannie, ale przy niej - przeważnie na podłodze. Otrzymujemy baterię sporych rozmiarów, która cieszy wyjątkową estetyką.
Jak montować baterie wannowe?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wysoko musi zostać zamontowana bateria wannowa. Przyjmuje się, iż w przypadku rozwiązań ściennych bateria powinna znajdować się co najmniej 10 centymetrów nad krawędzią wanny. Dokładną wysokość dopasowujemy do wzrostu domowników. W przypadku baterii stojących i wolnostojących możliwości ustawienia wysokości będą zależne od długości wężyków, które są podłączane do instalacji wodnej.
Rodzaje baterii wannowych
O wyborze konkretnego produktu będzie decydować także sposób działania baterii oraz jej funkcje. W takim przypadku do wyboru jest:
- bateria wannowa z termostatem - jest dostępna w wersji natynkowej oraz podtynkowej. Cała budowa baterii opiera się na głowicy termostatycznej, w której znajduje się ciekły wosk. Dzięki temu temperatura oraz strumień wody pozostają niezmienione. Mechanizmem sterujemy przy pomocy dwóch pokręteł. Jedno jest odpowiedzialne za ciśnienie, drugie za ustawienie pożądanej temperatury. To polecane rozwiązanie szczególnie dla rodziców małych dzieci, ale i dla wszystkich, kto chce się cieszyć wysokim komfortem kąpieli.
- bateria wannowa z deszczownicą - to propozycja dla osób, które wykorzystują wannę także w formie prysznicu. Deszczownicę montuje się do baterii na wysięgniku, dlatego swobodnie można dopasowywać jej wysokość.
- bateria wannowa z perlatorem - urządzenie to swoim wyglądem przypomina sitko, które montuje się na końcu wylewki. Perlator napowietrza wodę, dzięki czemu oszczędzamy jej wykorzystanie. Dodatkowym udogodnieniem są przyciski EKO, dzięki którym nie jest możliwe odkręcenie wody z maksymalnym strumieniem, a także dźwignie, które zabezpieczają przed wylewaniem zbyt dużej ilości wody.
- bateria wannowa bezdotykowa - jest wyposażona w fotokomórkę, która wyczuwa ruchy użytkownika. Strumień jest uruchamiany tylko wtedy, gdy pod wylewkę podstawimy ręce. Woda przestaje lecieć samoistnie po odstawieniu rąk bądź po upływie określonego czasu.