Nowe trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają też nasze łazienki. Czym kierować się, wybierając nowoczesne baterie łazienkowe, aby były nie tylko praktycznym elementem wystroju, ale i zdobiły wnętrza? Czy stawiać na kolorową armaturą, czy lepiej inwestować w ponadczasowe modele? Poznaj trendy w bateriach łazienkowych i dowiedz się, które modele są najpopularniejsze. Podpowiadamy również jak dopasować baterie do nowoczesnej łazienki ze względu na stylistykę jak i sposób montażu.
Nowoczesne baterie łazienkowe
Jakie są nowoczesne baterie łazienkowe? Na pewno niezwykle funkcjonalne. Wprowadzane na rynek modele są wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pomagają oszczędzać energię i wodę. Zapewniają też komfortowe kąpiele w odpowiednio ustawionej temperaturze czy oferują hydromasaż w domowej kabinie prysznicowej. To dzięki nim, stworzysz też przestrzeń do relaksującej kąpieli, korzystając z dużych deszczownic czy wielofunkcyjnego panelu natryskowego. Nowoczesne baterie łazienkowe są dostępne w różnych kształtach, kolorach i stylach. Warto więc przyjrzeć się najlepszym kolekcjom, proponowanym przez polskich i zagranicznych producentów armatury.
Baterie w minimalistycznym stylu
Zmieniające się trendy w bateriach łazienkowych sprawiają, iż możesz wybierać spośród produktów w wersji błyszczącej lub matowej. Ten drugi efekt znajdziesz na elementach wykonanych ze szczotkowanej stali nierdzewnej czy zmatowionych, czarnych bateriach z mosiądzu. Dostępne są również modele w kolorze białym, antracytowym czy grafitowym. To idealna armatura do minimalistycznych aranżacji łazienkowych. Baterie o nietypowym kształcie mają futurystyczne, niezwykle fantazyjne formy i różnorodne kolory.
Wybierz odpowiedni sposób montażu
Nowoczesne baterie wannowe, umywalkowe czy prysznicowe możesz dopasować pod względem sposobu montażu. Nad umywalką rewelacyjnie prezentują się nowoczesne baterie podtynkowe GROHE Essence 2-otworowe , a w tej kolekcji znajdziesz także armaturę stojącą do montażu w blacie czy na podłodze. Nowoczesna, futurystyczna forma to także sposób na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, dlatego w tej wersji świetnie prezentują się też baterie termostatyczne na okrągłej rozecie montowanej na ścianie natryskowej. Możesz wybrać modele obsługujące różną liczbę wyjść wody.
Baterie nawannowe
Jeśli lubisz długie, relaksujące kąpiele, to z pewnością docenisz nowoczesny komplet GROHE Grandera 5-otworowej baterii wannowej do montażu na brzegu wanien. Elastyczny wąż chowany w obudowie wanny i minimalistyczna słuchawka, pozwolą też na wygodne wzięcie prysznica. Kolor chromu ze złotem ułatwi natomiast wkomponowanie baterii w aranżacje łazienek urządzonych w różnym stylu. Komplety nawannowe są też dostępne w wersji cztero- i trzy-otworowej, jak na przykład czarny matowy zestaw Deante Anemon Bis w geometrycznych kształtach.
Baterie wolnostojące
Do wanien wolnostojących przygotowano zjawiskowo prezentujące się wysokie baterie, montowane w podłodze. O tym sposobie montażu, należy pomyśleć już podczas projektowania łazienki, aby zapewnić odpowiednie podłączenie do instalacji wodnej. Bateria wannowa wolnostojąca GROHE Allure Brilliant jest najlepszym przykładem na efektowną armaturę wykonaną z wyjątkową precyzją i dbałością o szczegóły techniczne jak też nowoczesny wygląd.
Trendy w bateriach łazienkowych
Jakie są najnowsze trendy w kolekcjach baterii łazienkowych? w tej chwili w aranżacjach dominują baterie w minimalistycznym stylu. Ten design tworzy uporządkowaną przestrzeń i świetnie prezentuje się z luksusowymi okładzinami czy wyposażeniem sanitarnym w najlepszym gatunku i nietypowych, futurystycznych kształtach. W modzie jest też szeroko rozumiany trend eko, więc warto postawić na baterie z czujnikiem ruchu. Są cenione za praktyczność, czyli oszczędzanie wody jak i wysoką higienę użytkowania. Wśród kolorów, szukaj czarnych baterii z matowym wykończeniem, a także armatury w kolorze szczotkowanego złota. jeżeli natomiast preferujesz klasyczny chrom, sprawdź kolekcje dwukolorowej armatury. Chrom ze złotem albo dodatkiem koloru czarnego, to może być strzał w dziesiątkę!
Rozwiązania pro-ekologiczne stosowane w bateriach łazienkowych
Jednym z systemów wykorzystywanych w nowoczesnych bateriach jest ogranicznik przepływu wody. To rodzaj wkładki, która pozwala na zmniejszenie zużycia wody choćby o kilkadziesiąt procent. Z kolei baterie z termostatem zagwarantują wodę użytkową zawsze w jednakowej temperaturze. To ochroni przed oparzeniem zbyt gorącą wodą, jak i redukuje jej zużycie, maksymalnie skracając czas oczekiwania. Możesz wybrać modele z elektronicznym wyświetlaczem poziomu temperatury. Kolejną propozycją są baterie z perlatorem. Ten sposób na oszczędzanie wody, polega na objętościowym zwiększaniu jej strumienia poprzez napowietrzanie. Dzięki temu zużywasz mniej wody, zachowując komfort mycia.
Jak dopasować baterie do nowoczesnej łazienki?
Dopasowanie koloru ścian, podłóg i wyposażenia oraz armatury to klucz do sukcesu przy projektowaniu łazienki. Czym kierować się w najbliższym sezonie? Ważne są kontrasty. Z modnymi czarnymi bateriami zrobisz to w łatwy sposób, więc dobieraj, łącz i komponuj swoje ulubione odcienie i wzory. W stylu boho wykorzystaj matowe złoto, łącząc go z ciemną zielenią albo brązem. W stylu eko postaw na złoto i oliwkę, a w skandynawskim użyj pięknego odcienia morskiego.
Baterie natynkowe czy podtynkowe?
Baterie montowane natynkowo to klasyka, ale w nowoczesnym wydaniu zaskakuje niezwykłymi formami. Przykładem niech będzie bateria wannowa GROHE Essence z jednym, bardzo minimalistycznym uchwytem i krótką, wyprofilowaną wylewką. Matowa powierzchnia świetnie prezentuje się na tle płytek kamiennych jak i surowego betonu. W równie efektownym stylu są wykonane baterie umywalkowe stojące do montażu na blacie, które świetnie pasują do atrakcyjnych umywalek nablatowych. Dla osób preferujących minimalizm, przygotowano także szeroką gamę baterii podtynkowych z prostymi wylewkami. Zaletą baterii podtynkowych jest niewielki rozmiar i duże możliwości aranżacyjne. Należy jednak pamiętać o tym, iż ich montaż jest bardziej skomplikowany i wymagający uwzględnienia ich w aranżacji, zanim rozpoczną się prace glazurnicze na ścianach.
Baterie wolnostojące
Wolnostojące, wysokie baterie wannowe to prawdziwa gratka dla miłośników kąpieli. Ten rodzaj armatury również trzeba uwzględnić w projekcie bardzo wcześnie, bowiem wymaga doprowadzenia przyłącza wodociągowego we właściwym miejscu podłogi. Warto jednak postarać się o to, bo efekt stojącej baterii przy wannie jest fenomenalny. Różne kolory i niezwykłe kształty z zaokrągloną wylewką lub skierowaną pod kątem prostym, pozwolą urządzić idealne miejsce na relaksującą kąpiel.
Na co zwrócić uwagę kupując nowoczesne baterie łazienkowe?
Niezależnie od tego, czy zamawiasz baterie łazienkowe w sklepie internetowym czy kupujesz w salonie stacjonarnym, dowiedz się z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Korpusy baterii wykonane z mosiądzu, czyli stopu miedzi i cynku są oznakowane symbolem, określającym zawartość miedzi. Im jest jej więcej, tym materiał jest bardziej trwały. Z kolei głowice ceramiczne zapewniają wytrzymałość i płynność pracy baterii.
Grupa akustyczna i klasa przepływu
Sprawdź również grupę akustyczną, czyli określenie siły natężenia dźwięku, który wydobywa się z działającej baterii. Znajdujący się w niej element tłumiący sprawia, iż najlepsze modele generują mniej niż 20 dB. Do istotnych parametrów zalicza się też klasę przepływu wody. Symbole literowe pozwolą Ci dobrać odpowiednią wersję armatury w zależności od tego, czy potrzebujesz baterii do wanny i szybkiego napełnienia jej wodą czy umywalki, gdzie wystarczą baterie z przepływem około 0,20 l/sek.
Akcesoria i gwarancja
W komplecie z baterią często znajdują się dodatkowe elementy niezbędne do montażu czy prawidłowego działania armatury. Ważne, aby posiadały odpowiednie certyfikaty jakości, ale warto również zwrócić uwagę na ich stan techniczny. Na pewno trwalsze będą elementy wykonane z metalu, aniżeli z cienkiego plastiku. Wśród dodatkowego wyposażenia znajdziesz też często aerator, który ograniczy nadmierne zużycie wody. Kupno nowej baterii zapewnia również uzyskanie okresu gwarancyjnego. Im jest dłuższy, tym większa pewność, iż nabywasz produkt wysokiej jakości.