Bateria wannowa – natynkowa, podtynkowa, a może stojąca?

in360.pl 5 lat temu

Różnorodność produktów na rynku armatury łazienkowej powoduje, iż wybór rodzajów baterii wannowych jest ogromny. Baterie podtynkowe zyskują coraz więcej zwolenników, zarówno wśród instalatorów, projektantów wnętrz, jak i inwestorów indywidualnych. Coraz większą popularnością cieszą się także baterie stojące. Chcąc dokonać adekwatnego zakupu, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jaka bateria wannowa będzie najlepsza?

Ścienne, stojące, nawannowe, podtynkowe...

Bateria wannowa ścienna to najbardziej podstawowy wybór, często stosowany w budownictwie mieszkaniowym. Baterie ścienne możemy podzielić na dwa typy: bateria wannowa natynkowa oraz bateria wannowa podtynkowa. W przypadku tej drugiej cała konstrukcja armatury ukryta jest pod tynkiem, widoczna pozostaje wyłącznie wylewka oraz mechanizm sterujący. Bateria wannowa stojąca, nazywana sztorcową (albo nawannową), to kolejna opcja. zwykle mocuje się ją w specjalnych otworach znajdujących się na obrzeżach wanny. Baterie stojące są niezwykle popularnym rozwiązaniem z uwagi na łatwość montażu, a także możliwość dowolnej zmiany ich położenia. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także baterie wolnostojące – w tym przypadku bateria nie jest instalowana na wannie, ale obok (zazwyczaj na podłodze). To rozwiązanie prezentuje się niezwykle elegancko, jest jednak nieco droższe od standardowych opcji.

Jak zamontować armaturę wannową?

Kluczowa kwestia to wysokość montażu. W przypadku armatury ściennej bateria powinna znajdować się co najmniej 10 centymetrów ponad brzegiem wanny. W przypadku baterii stojących i wolnostojących wszystko zależy od długości wężyków podłączanych do instalacji wodnej. Sposób montażu armatury jest niezwykle ważny, jednak nie należy zapomnieć o kilku innych, istotnych kwestiach. Wziąć pod uwagę trzeba sposób działania baterii oraz jej funkcjonalność. Warto dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry, takie jak materiał, z jakiego bateria jest wykonana, wydajność przepływu czy wyposażenie dodatkowe.

Idealna bateria wannowa – jak wybrać?

Tworzywo, z którego została wykonana armatura, ma wpływ na proces jej czyszczenia oraz wytrzymałość. Najczęściej spotykane są baterie wykonane z chromowanego mosiądzu, który cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na rozwój szkodliwych bakterii i grzybów. Najlepsza głowica baterii to z kolei głowica ceramiczna, która skutecznie zabezpiecza przed przeciekaniem kranu. Kolejnym ważnym parametrem jest przepływ. Armatura najwyższej klasy (A) zapewnia wydajność przepływu na poziomie choćby 15 litrów na minutę. Trzeba uwzględnić również zasięg wylewki oraz dodatkowe wyposażenie, a więc słuchawkę, a także m.in. automatyczny korek, zabezpieczenie przed kamieniem czy ogranicznik temperatury wody, który chroni przed oparzeniami.

Bateria wannowa stanowi jeden z głównych elementów wyposażenia łazienki. Nowoczesny, minimalistyczny charakter baterii ma wpływ na ostateczny efekt aranżacji wnętrza. Baterie podtynkowe projektowane są zgodnie z filozofią, iż to, co nie zdobi pomieszczenia, powinno być ukryte. Sprawdzają się idealnie w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest istotny. Z kolei baterie stojące doskonale pasują do przestronnych wnętrz aranżowanych w stylu retro, gdzie liczy się elegancja i styl. Oba rozwiązania są niezwykle popularne wśród współczesnych inwestorów – doskonale prezentują się nie tylko w domach prywatnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej czy budynkach komercyjnych (spa, centra rekreacyjne, hotele).

Idź do oryginalnego materiału