Bateria termostatyczna – Poznaj jej wady i zalety

in360.pl 5 lat temu

Czym cechuje się bateria termostatyczna?

Na pierwszy rzut oka bateria termostatyczna nie różni się niczym szczególnym od tradycyjnych baterii. To jednak jedynie pozory. Nowoczesne baterie termostatyczne złożone są z głównej bryły oraz dwóch pokręteł. Jedno z nich służy do regulowania temperatury, z kolei drugie odpowiada za odcinanie dopływu wody. Często na regulatorze możemy zaobserwować podziałkę.

Pozwala to na precyzyjne ustawienie odpowiedniej dla siebie temperatury wody. Rozwiązanie to przekłada się dodatkowo na mniejsze zużycie wody i energii, która jest niezbędna do jej ogrzania. jeżeli zamontujemy baterię termostatyczną, gwałtownie zauważymy zmniejszone opłaty. Dodatkowym plusem jest możliwość automatycznego ustawiania temperatury wody. Wystarczy jedynie regulować siłę strumienia.

Baterie termostatyczne mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się podłączenie do wody. Najczęściej montuje się jednak baterie prysznicowe i wannowe. Nieco rzadziej wybiera się je do kuchennych zlewów czy umywalek.

Rodzaje baterii łazienkowych

Największą popularnością cieszy się bateria natryskowa, a szczególnie Kludi Basic bateria termostatyczna prysznicowa w kolorze chromu. To rozwiązanie docenimy zwłaszcza wtedy, gdy w domu znajdują się małe dzieci. Baterie termostatyczne dzielimy na natynkowe, zwane także naściennymi, podtynkowe i wielootworowe. Te pierwsze są proste zarówno w montażu, jak i w późniejszej obsłudze. Przeważnie są wykorzystywane w zestawach z deszczownicą lub w panelach prysznicowych. Baterie podtynkowe wyróżniają się tym, iż ich główny korpus mieści się wewnątrz ściany. Na zewnątrz widzimy wyłącznie pokrętło do regulacji temperatury oraz strumienia wody. Baterie wielootworowe są polecane do napełniania sporych rozmiarów wanien - pozwalają na duży dopływ wody.

Bateria termostatyczna i jej zalety

Bateria termostatyczna ma cały szereg zalet. Przede wszystkim łączy w sobie bezpieczeństwo i ponadprzeciętny komfort. Termostat gwarantuje stałą temperaturę wody choćby wtedy, gdy zmieni się ciśnienie wody dopływającej. To, co odróżnia baterie z termostatem od tych tradycyjnych, to możliwość posiadania izolacji termicznej i akustycznej. Niezaprzeczalną zaletą jest także oszczędność. Co istotne, zamontowanie baterii termostatycznej wiąże się ze zmniejszeniem zużycia wody choćby o 40%! Posiadacze tradycyjnych modeli z pewnością wiedzą, iż musi upłynąć sporo czasu, zanim uregulujemy temperaturę. W ten sposób marnujemy wodę. Bateria z termostatem wyróżnia się również prostotą obsługi. Wystarczy jedynie ustawić odpowiednią temperaturę na pokrętle, z kolei na drugim uregulować siłę strumienia.

Wady baterii z termostatem

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Do wad baterii z termostatem możemy zaliczyć jedynie wyższą cenę w porównaniu z bateriami jednouchwytowymi. Jak widać, zalet baterii termostatycznych jest znacznie więcej, dlatego warto jednorazowo przeznaczyć większą kwotę, aby później czerpać korzyści z niższych rachunków. W baterii montowane są filtry siatkowe, które musimy co jakiś czas czyścić lub wymieniać. Dzięki temu posłuży nam ona przez bardzo długi czas, ciesząc niezawodnością.

Idź do oryginalnego materiału