"Bad hair day"? Wystarczy wprowadzić kilka zmian w pielęgnacji, by mieć ten problem z głowy

ohme.pl 1 rok temu

Zrozumienie swoich włosów i wypracowanie dla nich adekwatnej rutyny w pielęgnacji to coś, co sprawi, iż włosy, które lubisz, staną się włosami, które kochasz. Na co należy zwrócić uwagę i jakie triki oraz produkty będą dla ciebie najlepsze? Co zrobić, żeby pielęgnacja włosów była przyjemnością, a nie nierówną walką? Poszukajmy razem rozwiązania tej zagadki.

Każdy typ włosów ma swoje unikalne cechy. Wiedza o tym, do jakiej kategorii należą twoje, pomoże ci w ustaleniu, jak najlepiej o nie dbać. Domowe metody i regularną rutynę warto wesprzeć profesjonalnymi kosmetykami. Najlepiej takimi, które opracowane zostały z najwyższą starannością i przy użyciu naturalnych składników.

Wypracowywanie rutyny w pielęgnacji włosów powinnyśmy zacząć od pielęgnacji skóry. jeżeli tutaj znajdziemy odpowiedni środek, możemy świętować połowę sukcesu. Warto wypróbować peeling do skóry głowy – kosmetyk niezbędny do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, w szczególności tych ze skłonnością do przetłuszczania. Z jego pomocą skutecznie oczyścisz skórę głowy z sebum, martwego naskórka i pozostałości kosmetyków do stylizacji. jeżeli będziesz stosować go regularnie, skóra zacznie się regenerować i regulować wydzielanie sebum.

Zanim ocenisz, jakie są twoje włosy są wysoko-, średnio-, czy niskoporowate, z tendencją do przetłuszczania czy puszenia i dowiesz się, co powinnaś w związku z tym zrobić, zastanów się nad swoją codzienną rutyną. Sprawdź, w jakiej kondycji są dziś twoje włosy.

A zatem: czy twoje włosy są kręcone, proste, pofalowane, puszące się, niepodatne na stylizację. Czy są rozjaśnione, czy przyciemnione, czy stosujesz jakieś inne chemiczne środki do włosów? To ważne, ponieważ ma wpływ na ostateczne efekty pielęgnacji. Rozjaśniane włosy potrzebują dodatkowego odżywienia, farbowane nie powinny być codziennie myte itd.

Zrób szybki rachunek sumienia i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy popełniam któryś z poniższych grzechów przeciwko pięknym włosom?

Mycie włosów zbyt gorącą wodą. Przyjemnie, prawda? Tymczasem wysoka temperatura powoduje otwieranie łusek włosa, w ten sposób pogarszamy ich kondycję i powodujemy matowienie. Rada: Najlepiej myć włosy letnią wodą, która daje odczucie delikatnego ciepła.

Nieprawidłowe mycie. Pamiętajmy – myjemy głównie skórę głowy i to właśnie na nią powinniśmy zwracać uwagę, dostosowując częstotliwość mycia. Włosy gwałtownie się przetłuszczają, już wieczorem są nieświeże? Być może twój skalp potrzebuje codziennego oczyszczania i podwójnego mycia. Skóra łuszczy się i pojawia się suchy łupież? Może zbyt często używasz bardzo mocnych szamponów i nie dbasz o odpowiednie nawilżenie skóry. Obserwuj swoją skórę głowy i dopasuj częstotliwość mycia i moc szamponów do jej kondycji.

Niepoprawne suszenie. Znacie to? Podkręcona na maksa temperatura, suszenie z bliska, tarmoszenie włosów, brak nałożonej termoochrony.

Niesuszenie. Chodzisz spać z mokrymi włosami? Ten nawyk im szkodzi.

Nadmiar zabiegów i kosmetyków do stylizacji. Od lokówki po prostownicę (suszarka przy nich to pikuś), po żele, pasty, pianki, lakiery czy choćby regularnie stosowane suche szampony. Rób przerwy, dawaj swoim włosom i skórze głowy odpocząć. I stosuj odpowiednie kosmetyki. Dobra wiadomość jest taka, iż na rynku mamy teraz takie, które swoim składem zapewniają nam skuteczną pielęgnację wszystkich włosów.

Problemy z włosami i jak sobie z nimi radzić?

fot. bojanstory/iStock

Nie wiesz, czego potrzebują Twoje włosy? Wystarczy iż przyjrzysz się im uważnie i skonfrontujesz to, co widzisz, z poniższymi opisami. A my podpowiemy Ci jak o nie zadbać, by wyglądały pięknie i zdrowo!

1.

Jeśli twoje włosy:

  • szybko schną i są podatne na stylizowanie
  • nie reagują na nawilżanie lekkimi produktami
  • puszą się i łatwo plączą
  • bardzo łatwo „łapią” kolor i wystarczają im choćby farby o mniejszej trwałości,
  • bywają kruche, łamliwe i mają tendencję do rozdwajania się końcówek

trzeba zapewnić nawilżenie oraz odpowiednie odżywienie. Jak to zrobić?

  • Wykonaj końcowe płukanie zimną wodą, aby zamknąć łuskii pomóc utrzymać wilgoć
  • Używaj bogatszych produktów, które zapewniają wysoki poziom wilgoci
  • Wypróbuj wieloetapową rutynę, nakładając kilka produktów, no. popularną metodą OMO, czyli: odżywka+mycie+odżywka
  • Uszczelnij wilgoć, stosuj odżywki wygładzające i zabezpieczaj włosy dzięki serum
  • Używaj dużej ilości produktów bogatych w proteiny, aby pomóc w restrukturyzacji warstwy łusek

Jak traktować takie włosy? Jakie kosmetyki będą najlepsze w przypadku takich włosów?

Polecaną metodą jest tutaj rozpoczęcie mycia od… odżywki, którą nakłada się na całą długość włosów, delikatnie wmasowuje, spłukuje i dopiero przechodzi do mycia szamponem. Ten sposób delikatnie oczyszcza skórę, odżywia włosy i wygładza je oraz zabezpiecza przed działaniem silniejszych detergentów, które znajdują się w szamponie. Koniecznie postaw również na odżywki i maski, które dodatkowo odżywią i wygładzą włosy. Dobrze, by zawierały odbudowujące proteiny, wygładzające i ochronne emolienty i nawilżające humektanty. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniach kosmetyków.

Warto zwrócić uwagę na kosmetyki z (uwaga!) humektantami nawilżającymi. Warto zapamiętać to słowo. Przykładem kosmetyku, który wyróżnia się ich bogactwem jest nawilżająca odżywka humektantowa JOANNA PEHology – do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, a szczególnie włosów matowych, szorstkich, puszących się i pozbawionych witalności. Dzięki niej włosy odzyskają miękkość i gładkość w dotyku. Będą bardziej sprężyste, sypkie i błyszczące. Pomocne w poprawie kondycji włosów są ochronne mgiełki do włosów o wysokiej porowatości, które ułatwią rozczesywanie, a także różnego rodzaju sera i olejki, które stworzą na włosach dodatkową warstwę chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych.

Po umyciu nie wycieraj włosów mocno ręcznikiem, tylko delikatnie je odciśnij i dopiero zawiń ręcznik na głowie. jeżeli możesz, zrezygnuj ze stylizowania ich na gorąco, dzięki suszarki, lokówki czy prostownicy. jeżeli to jest konieczne, stosuj termoochronne odżywki lub sera silikonowe. Susz włosy chłodniejszym nawiewem, który lepiej domyka łuski i sprawia, iż pasma są bardziej błyszczące.

2.

A co jeżeli włosy cierpią na odwrotny problem? Co robić z włosami, które niełatwo nawilżyć, ale kiedy już wilgoć się do nich dostanie, trudno się jej pozbyć?

Fot. iStock

Na pozór sytuacja jest dość prosta – włosy są gładkie w dotyku, lśniące i elastyczne, nie mają też tendencji do puszenia się. Niełatwo poddają się zabiegom stylizacji, bardzo gwałtownie wracają do swojej wyjściowej formy. Trudniej się je za to farbuje. Często brakuje im objętości, są płaskie u nasady, a także łatwo je obciążyć. Mają tendencję do strączkowania się i szybszego przetłuszczania. Odpowiednią pielęgnację zapewni im szampon przeznaczony do włosów niskoporowatych. Zmiękczy, wypielęgnuje i nawilży, a dzięki zawartości protein doda włosom objętości i odbije je od nasady. Różnica będzie widoczna niemal natychmiast – włosy staną się mocniejsze i milsze w dotyku.

Jak traktować takie włosy? Jakie kosmetyki będą najlepsze w ich przypadku?

  • Używaj lekkich produktów odżywczych, żeby nie obciążyć zbyt mocno włosów
  • Używaj octu jabłkowego. To naturalny środek, który pomoże ci oczyścić skórę głowy. Wystarczy rozcieńczyć jedną łyżkę w szklance wody i przez kilka minut wmasowywać w skórę głowy. Potem spłukać dokładnie. Ważne, żeby zrobić to po myciu szamponem, ale przed nałożeniem odżywki.
  • Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry głowy dzięki peelingu i mocniejszych szamponów
  • Unikaj przetrzymywania głowy po myciu w ręczniku, dokładnie susz włosy po każdym myciu, by zachowały świeżość na dłużej
  • Zmień poszewkę na poduszkę – zastąp bawełnę, flanelę czy korę, satyną lub jedwabiem. Są dużo łagodniejsze dla włosów.

Słyszałaś o pielęgnacji PEH? To odpowiedź na wszystkie potrzeby twoich włosów

Tajemniczy skrót PEH pochodzi od słów proteiny, emolienty i humektanty. To substancje, które – w odpowiednich proporcjach – należy nakładać na pukle, by zapewnić im zdrowie i piękny wygląd. W zależności do typu naszych włosów, będą one potrzebować innych dawek poszczególnych preparatów. Zgodnie z tą filozofią stworzona została linia kosmetyków PEHology. Zawiera produkty dostosowane do różnych potrzeb włosów, dzięki którym z łatwością można zadbać o równowagę Protein, Emolientów i Humektantów. Świadoma pielęgnacja może być prosta, a do tego dostępna jest w przystępnej cenie.

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji, TUTAJ znajdują się informacje nie tylko o produktach, ale i sposobach pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także porady i dobre nawyki, po których wypracowaniu włosy będą wyglądały lepiej niż kiedykolwiek. Znajdziesz tam też włosowy planer do druku, który ułatwi ci świadomą pielęgnację.

Idź do oryginalnego materiału