Babcia zdradziła mi przepis na najlepsze ciasto na pierogi. Wychodzi za każdym razem

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl


Przygotowując pierogi, zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze typu mąki. To najważniejszy składnik ciasta, który może sprawić, iż wyjdzie ono doskonale elastyczne i nie będzie się lepić. Te wskazówki pozwolą ci przyrządzić przepyszne, tradycyjne danie.
Ciasto na pierogi składa się z kilku prostych składników: jajek, wody, soli i mąki. Ze wszystkich jednak najważniejsza zdaje się być ta ostatnia. jeżeli wybierzemy odpowiedni typ, uda nam się przyrządzić pyszne danie, które z pewnością zachwyci wszystkich domowników i gości. Naucz się dokładnie rozróżniać rodzaje i sprawdź co zrobić w przypadku, gdy nie ma odpowiedniego produktu.


REKLAMA


Zobacz wideo Co jest numerem jeden w polskiej kuchni? [SONDA]


Jaka jest najlepsza mąka do pierogów? Tym różnią się poszczególne typy mąki
Pierogi to tradycyjne danie, które uwielbia ogromna część z nas. Niestety ich przygotowanie może przysparzać nieco problemów, zwłaszcza gdy nieumiejętnie dobierzemy typ mąki. Jest ich naprawdę dużo i bez odpowiedniej pomocy nie każdy potrafi dopasować je do konkretnych dań. Na szczęście nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy odrobina wiedzy i cierpliwości. Liczby podane na opakowaniu oznaczają zawartość substancji mineralnych w danej mące, nazywanych potocznie "popiołem". Aby zbadać, ile występuje go w danym produkcie, całość poddawana jest procesowi palenia przez godzinę, a następnie liczone są pozostałości pomnożone przez tysiąc. W efekcie mąka żytnia razowa zawiera w sobie dwa procenty "popiołu" i nazywana jest mąką typu 2000. Popularna mąka tortowa, czyli typ 450, ma w sobie z kolei 0,45 procent "popiołu". Rodzajów jest naprawdę cała masa, a wybranie odpowiedniego typu, by ciasto na pierogi było idealnie elastyczne, może nam zająć chwilę. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonego sposobu.


Mąka na pierogi typ 650 lub 500. Dzięki niej ciasto będzie elastyczne. Tak zrobisz pyszne pierogi
Wyrabianie ciasta na pierogi na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle trudne i pracochłonne, ale musimy wiedzieć, iż odpowiednia mąka znacznie ułatwi nam sprawę. Ważne, by ciasto nie rozwarstwiało się podczas wałkowania i było jak najbardziej giętkie — dzięki temu będziemy lepić danie znacznie szybciej i wygodniej. Jakiej w takim razie mąki najlepiej użyć, by ciasto na pierogi wyszło nam elastyczne, miękkie i delikatne? Najczęściej polecana jest mąka pszenna typu 650 lub 500 ze względu na to, iż dzięki niej masa nie będzie się nadmiernie lepić i rwać. Nie znaczy to jednak, iż nie możemy wykorzystać innego typu, jak mąka gryczana, czy kukurydziana. Musimy jednak pamiętać, żeby dodać do nich większą ilość wody. jeżeli tego nie zrobimy, ciasto po ugotowaniu może być przesadnie twarde i nie nadawać się do lepienia. Pamiętajmy także, by wyrobioną masę zawsze odstawić na co najmniej kwadrans. Sprawi to, iż będzie jeszcze lżejsze oraz puszyste. Z takimi wskazówkami możemy spokojnie przyrządzić najpyszniejsze, tradycyjne pierogi na nadchodzące święta Bożego Narodzenia lub rodzinny obiad. Będziemy potrzebować 300 gramów mąki pszennej (typ 650 lub 500), szczypty soli, 125 mililitrów wrzącej wody, jednego jajka oraz 20 gram masła. Aby je przygotować, wsypujemy do dużej miski mąkę oraz sól. W tym samym czasie wkładamy masło do wrzącej wody i mieszamy aż do roztopienia. Stopniowo wsypujemy do niego mąkę i sól, ciągle mieszając. Na koniec wrzucamy roztrzepane jajko. Zagniatamy całość w ciasto i przekładamy na posypany mąką blat. Urabiamy masę przez około 10 minut, a potem pozostawiamy na około pół godziny pod ściereczką. Po tym czasie dokładnie je wałkujemy, wycinając z płaskiego ciasta kółeczka na pierogi. Dodajemy do środka wybrany przez nas farsz, mogą być to grzyby i kapusta bądź ulubione powidła. Kółeczka składamy na pół i zawijamy. Gotujemy pierogi w osolonej wodzie aż do wypłynięcia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału