Autorytaryzm na Ukrainie: Czy rząd Zełenskiego wykorzystuje wojnę do tłumienia krytyki?

plotkosfera.pl 3 godzin temu

W Ukrainie trwająca wojna z Rosją stała się pretekstem do wprowadzenia nadzwyczajnych pełnomocnictw, które zdaniem opozycji i obserwatorów są wykorzystywane do marginalizowania krytyków i konsolidowania władzy przez rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ostatnie akcje policyjne przeciwko czołowym postaciom życia publicznego, w tym Witalijowi Szabuninowi i Ołeksandrowi Kubrakowowi, wzbudziły obawy o autorytaryzm w kraju.

Zełenski i jego doradcy są oskarżani o wykorzystywanie wojny do uciszania liderów społeczeństwa obywatelskiego i konsolidowania władzy. Władze utrzymują, iż akcje policyjne były konieczne do ścigania przestępstw, ale opozycja twierdzi, iż są one motywowane politycznie.

Szabunin, znany działacz antykorupcyjny, oświadczył, iż rewizja w jego domu była zemstą za ujawnianie przypadków korupcji. Kubrakow, były minister infrastruktury, również twierdzi, iż rewizja w jego domu była motywowana politycznie.

Dyplomaci z państw G7 są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie, ale nie chcą krytykować rządu Zełenskiego, gdy Ukraina jest pod nieustannym rosyjskim ostrzałem. Jeden z ambasadorów powiedział, iż trudno krytykować Ukrainę w takim momencie, ale trzeba zachować delikatną równowagę między krytyką a wsparciem.

NABU, ukraińskie biuro antykorupcyjne, jest prześladowane przez władze, a jego dyrektorka, Daria Kałeniuk, ostrzega, iż instytucje demokratyczne są zagrożone. Kałeniuk twierdzi, iż jeżeli instytucje mające gwarantować zachowanie równowagi politycznej zostaną przeobrażone w narzędzia polityczne, Ukraina może stracić demokratyczny rdzeń.

Ukraina od 2014 roku walczy o demokrację i praworządność, ale obecna sytuacja wskazuje, iż rząd Zełenskiego może wykorzystywać wojnę do tłumienia krytyki i konsolidowania władzy. Ludzie na Ukrainie obawiają się, iż demokratyczne wartości są zagrożone i iż rząd może przekształcić się w autorytaryzm.

Według danych z 2022 roku, 73% Ukraińców twierdzi, iż wojna z Rosją jest głównym problemem w kraju, ale 55% twierdzi, iż korupcja jest drugim co do ważności problemem. 64% Ukraińców twierdzi, iż rząd nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczyć korupcję.

Władze na Ukrainie muszą zachować delikatną równowagę między krytyką a wsparciem, aby zachować demokrację i praworządność w kraju. Zachód, w tym Stany Zjednoczone, muszą również zachować równowagę między wsparciem dla Ukrainy a krytyką władz, aby pomóc Ukrainie zachować demokrację.

Idź do oryginalnego materiału