Atrakcje w Czechach – interesujące miejsca, które warto odwiedzić. Nasze TOP 10

gdzielosponiesie.pl 1 rok temu

Czechy to różnorodny i bardzo interesujący turystycznie kraj, zarówno pod kątem atrakcji kulturowych, jak przyrodniczych. Nie każdy to wie! W tym artykule przedstawiamy subiektywny pomysł na atrakcje w Czechach – od północy do południa, od wschodu do zachodu. Według naszego planu możecie zaplanować objazdówkę lub potraktować nasze pomysły jako punkt wyjściowy do głębszej eksploracji kraju.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

POLSKA NA WEEKEND

Nasze propozycje na aktywne zwiedzanie Polski.

Różnorodne atrakcje w Czechach

Czechy słyną z dość specyficznej kuchni, charakterystycznego humoru, dobrych hokeistów, ogromnej liczby zamków i pałaców oraz doskonałego piwa, którego się za kołnierz nie wylewa i nigdy nie pije z sokiem. Co jeszcze wiemy o naszym południowym sąsiedzie, jakie turystyczne atrakcje w Czechach przychodzą nam na myśl poza mostem Karola w Pradze?

Czeską Republikę odwiedziliśmy w sumie kilkanaście razy – w tym trzykrotnie na podczas długich wypraw rowerowych. Pojechaliśmy kolejno od Czeskiej Szwajcarii po Adrspachskie Skały, wzdłuż południowej granicy przez park narodowy Szumawa oraz wzdłuż Morawy – jednej z ważniejszych, czeskich rzek. Na tej podstawie wytypowaliśmy mniej znane atrakcje w Czechach – w sumie jest ich 10, rozsianych po całym kraju.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Najlepiej od porządnego planu – dobra organizacja przed wyruszeniem pozwoli Wam zaoszczędzić czas na miejscu. adekwatnie w który rejon kraju byście nie pojechali, zdecydowanie będzie co robić. Praga jest bardzo pięknym miastem, ale gdy już ją zwiedzicie, proponujemy odkryć inne, równie interesujące atrakcje w Czechach. Zapraszamy do naszego subiektywnego przewodnika, poznajcie kilka nietypowych miejsc.

Spis treści:

10. Ołomuniec, czyli Mała Praga

Na pierwszy ogień – Ołomuniec, czyli stolica środkowych Moraw, leżąca właśnie nad Morawą. Stutysięczne miasto pełne studentów – tętniące życiem w trakcie roku akademickiego, jednocześnie ciche i spokojne w okresie przerw w zajęciach.

Zabytkowe stare miasto posiada chyba tyle zabytków, co sama stolica Czech. Zresztą Ołomuniec często bywa nazywany Małą Pragą – na tutejszym rynku znajduje się bliźniaczy zegar astronomiczny, który codziennie, punktualnie o 12 wybija ciekawą melodię.

Do Ołomuńca warto przyjechać również ze względów kulinarnych – w okolicznych Losztic pochodzą twarożki – jedynie w pełni czeskie sery, które dostaniemy w każdej postaci w lokalnych restauracjach lub firmowych sklepach.

Nasz przewodnik po Ołomuńcu i okolicach
Ołomuniec - fragment ścisłego centrum.
No sami powiedzcie, nie czujecie się jak w Pradze?
Boczny korytarz w kościele św. Michała.
Na ołomunieckiej starówce natrafimy na osiem zabytkowych fontann. Znajdziecie je wszystkie?

9. Pilzno – światowa stolica piwa typu lager

W Pilznie nie tylko powstaje znane i lubiane na całym świecie piwo Pilsner Urquell – to tu, ponad 180 lat temu spopularyzowano najbardziej znany gatunek piwa – czyli jasny lager.

Pilzno do dziś uznawane jest za piwną stolicę Czech, a zarazem stolicę piwa typu lager (czy jak się wymiennie mówi – pilsner) nie tylko w Europie, ale i na świecie. Grzechem by było być w Pilznie nie zwiedzając browaru. Fabryka znajduje się w tym samym miejscu od 1842 roku, a na teren browaru wchodzimy zabytkową bramą z 1892 roku (która wciąż widnieje na butelce każdego Pilsnera).

Zwiedzanie browaru

Aby zwiedzić fabrykę, trzeba zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie browaru Pilsner Urquell. Wycieczka odbywa się tylko z przewodnikiem (w kilku językach) i trwa około 1,5 godziny. Interaktywne zwiedzanie jest połączone z degustacją piwa – prosto z tanka.

Warto zaznaczyć, iż w polskich sklepach jest w tej chwili dostępne jedynie oryginalne piwo Pilsner Urquell, sprowadzane właśnie z Pilzna, co pozwala zachować oryginalny smak.

Pilsner czy Budweiser? Czeskie piwo od kuchni
Zabytkowa brama wjazdowa na teren browaru - została postawiona w tym miejscu z okazji 50-lecia istnienia fabryki. Znajdziemy ją na etykiecie każdego Pilsnera.
Zaraz napijemy się świeżo uwarzonego piwa prosto z dębowej beczki!
No to na zdrowie!

8. Karkonosze – ścieżka w koronach drzew

W Czechach jest dostępnych 5 ścieżek w koronach drzew – to interesująca atrakcja dla małych i dużych. Najbliżej Polski znajduje się ścieżka w Jańskich Łaźniach, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Naszym zdaniem jest też najciekawszą ścieżką ze wszystkich dostępnych w kraju – poza bardzo ładnymi widokami zapewnia wiele walorów edukacyjnych.

Sama dziesięciokondygnacyjna wieża widokowa, to dopiero zwieńczenie trasy – cała ścieżka edukacyjna ma ok. 1,5 km. Najwyższy punkt wieży widokowej ma 45 metrów, jednak zanim tam dotrzemy, czeka nas jeszcze kilka atrakcji. Idąc drewnianą kładką, zawieszoną kilkanaście metrów nad ziemią, mijamy liczne punkty informacyjne, w interesujący sposób opisujące otaczającą nas przyrodę.

Podziemne centrum edukacji

Dochodzimy do centrum edukacji, położonego bezpośrednio pod wieżą. Na środku okrągłego, ciemnego pomieszczenia ze stropu zwisają korzenie drzewa. Taka wizualizacja już na wstępie pozwala nam się przenieść do innego świata i wczuć się w klimat życia pod ziemią. W pomieszczeniu znajdują się profile glebowe i wizualizacje graficzne działające na wyobraźnię, dające poczucie jak wielką misją jest życie pod ziemią i jak ogromna jest to machineria.

Bardzo blisko granic Polski znajduje się jeszcze jeden tego typu obiekt – Ścieżka w Obłokach w Dolnej Morawie (pasmo Śnieżnika). W tej miejscowości niedawno otwarto również najdłuższy wiszący most na świecie, dostępny dla turystów.

Czeskie ścieżki w koronach drzew blisko Polski
Widok z ostatniego piętra karkonoskiej ścieżki.
Podziemne centrum edukacyjne.
Widok na Jansle Lazne w dole.
Zamiast zejść można... zjechać z samej góry

7. Kościół duchów w Lukovej

Niezwykłe miejsce, które przeciętnym, polskim katoliku może wywołać zgorszenie. Zdekonsekrowany kościół w Lukovej koło Pilzna odwiedziliśmy w Noc Kościołów, która odbywa się raz w roku (zwykle w czerwcu).

Cykliczne wydarzenie jest dobrą okazją do odwiedzenia zwykle zamkniętych świątyń. Niektóre z nich są otwierane tylko raz w tygodniu na niedzielną mszę, inne stoją opuszczone od wielu lat, a Noc Kościołów jest jedyną okazją na wejście do środka.

Jednym z obiektów udostępnionych do zwiedzania jest kościół św. Jerzego w Lukovej, oddalonej o 40 km od Pilzna. Powstały w XIV wieku kościół już dekady temu był uznawany przez okolicznych mieszkańców za nawiedzony. Ucierpiał podczas II wojny światowej, wielokrotnie płonął, a podczas pogrzebu w 1968 roku… zawalił się dach. Od tamtego czasu świątynia opustoszała całkowicie. „Od siebie” dołożył też postępujący, czeski ateizm – w tej chwili znaleźć otwarty i działający kościół w mniejszych miejscowościach jest coraz trudniej.

Zjawy, przypominające dawnych mieszkańców

Od kilku lat jednak kościół ponownie jest chętnie odwiedzany za sprawą ciekawej, artystycznej instalacji, od której ciarki przechodzą po plecach. Gipsowe rzeźby modlących się zjaw nawiązują do Niemców Sudeckich, niegdyś zamieszkujących te tereny.

Jesteśmy bardzo ciekawi, co myślicie. Czy wypada w ten sposób wykorzystywać opuszczone, ale jednak święte miejsce?

6. Szumawa – największy park narodowy w Czechach

Kto by pomyślał, iż największy i jeden z najsłabiej przekształconych obszarów leśnych w całej Europie znajduje się… w Czechach? Park narodowy Szumawa to natura w czystej postaci. Jeziora polodowcowe, kwieciste łąki, poprzecinane bystrymi potokami, wodospady i bezkresne lasy, wśród których biegnie od groma szlaków pieszych i rowerowych. Park ciągnie się przez ponad 100 kilometrów wzdłuż pasma górskiego, wyznaczającego granice Czech, Niemiec i Austrii.

My przejechaliśmy park od zachodu (miasteczko Nyrsko) po wschodnie granice (jezioro Lipno), robiąc po drodze spore przewyższenia. W całym parku obowiązuje wyraźny podział na szlaki piesze i rowerowe – te drugie prowadzą zwykle po ubitych, często asfaltowych traktach. Na dziko w namiocie można spać w wyznaczonych, bardzo dobrze przygotowanych miejscach (w sumie jest ich 10).

Rowerem przez park narodowy Szumawa

Szumawa i jezioro Lipno

Wizytę w parku Szumawa polecamy połączyć z jeziorem Lipno i jego okolicami. Sam zbiornik leży na wysokości ponad 700 m n.p.m. i spiętrza wody Wełtawy. Można go objechać rowerem, odwiedzić jeden z zamków, z którego roztacza się piękna panorama na zalew lub poleniuchować nad wodą, np. na jednym z kempingów.

W Lipnie znajduje się jedna z pięciu czeskich ścieżek w koronach drzew - ją również polecamy!

Typowy widok z parku Szumawa - bezkres przestrzeni!
Wodospad Bílá strž - parę minut drogi od naszego rowerowego szlaku.

5. Nieczynna huta Vitkovice w Ostrawie

Ogromny, industrialny kompleks kilkanaście kilometrów od granicy Polski. Vitkovice to przemysłowa dzielnica Ostrawy, a jednocześnie nazwa jednego z większych, industrialnych kompleksów w całym kraju. Składa się z dużej huty, kopalni węgla i koksowni – dziś żaden z obiektów nie działa zgodnie z przeznaczeniem, a przemysłowy kompleks jest częściowo zrewitalizowany na potrzeby turystyczne.

W 2012 roku otwarto dla zwiedzających pierwszą część strefy. Od tej pory regularnie realizowane są tu miejskie imprezy i festiwale, a na poprzemysłowym terenie można coś zjeść lub napić się kawy czy piwa z niecodziennym widokiem – choćby we wkomponowanej w obiekt kawiarni, do której jedzie się windą na 11 piętro.

Kawa w Bolt Tower, 80 metrów nad ziemią

Opcji zwiedzania jest kilka – my wybraliśmy najbardziej podstawową, 1,5 godzinną wycieczkę, podczas której zapoznaliśmy się z historią działalności i transformacji obiektu. Zaraz po tym wjechaliśmy na jedenasty poziom, gdzie znajduje się Bolt Tower i taras widokowy na wysokości 80 metrów. Zaglądamy też do wnętrza pieca hutniczego – trasa zwiedzania prowadzi przez samo jego wnętrze.

Więcej informacji o biletach i trasach zwiedzania znajdziecie w naszym oddzielnym artykule:

Zwiedzanie huty Vitkovice w Ostrawie

4. Morawskie jaskinie

W Czechach znajdziemy ponad 4 tys. jaskiń – jak na tak niewielki kraj, to naprawdę imponująca ilość. Największe ich nagromadzenie jest na Morawach. My odwiedziliśmy jaskinie w północnych i środkowych Morawach – na Spicaku i Mladecką. Polecamy zwłaszcza tę drugą (znajduje się w sąsiedztwie Ołomuńca), bogatą w piękne formy naciekowe.

Szczególnie ważnym i ciekawym obszarem jest tzw. Morawsky Kras, na północ od Brna. Tylko tam naliczono około tysiąca jaskiń, z czego pięć najpiękniejszych jest udostępniona dla zwiedzających.

Jaskinia Mladecka.
Jaskinia Mladecka.
Jaskinia Na Spicaku.

3. Czeska Szwajcaria – Brama Pravčicka

Brama Pravcicka to tylko jeden z wyjątkowych, skalnych obiektów Czeskiej Szwajcarii. Sam park narodowy to naszym zdaniem jeden z dwóch najciekawszych, przyrodniczych obszarów Czech, leżący tuż przy granicy z Niemcami, wciąż stosunkowo blisko Polski. Można tu spędzić tydzień i wciąż się nie znudzić, robiąc dodatkowo wypady do niemieckiej Saksonii, gdzie jest równie ciekawie. Nasze propozycje i najciekawsze szlaki znajdziecie w tym artykule.

Nie bez powodu najpopularniejszym szlakiem w Czeskiej Szwajcarii jest ten do Bramy Pravcickiej – czyli naturalnej, skalnej bramy, o wysokości 16 metrów i rozpiętości łuku 26 metrów. Sam obiekt można podziwiać z kilku punktów widokowych, zlokalizowanych w sąsiedztwie. Jakby tego było mało, pod bramą znajduje się urokliwy, drewniany pałacyk Sokole Gniazdo, w którym znajduje się restauracja i mała galeria sztuki.

Do Bramy Pravcickiej można dojść od strony Hrenska lub Mezni Louki czerwonym szlakiem – polecamy drugą opcję, jest bardziej widokowa. Wstęp na teren kompleksu jest płatny.

Widok na Bramę Pravcicką z jednego z punktów widokowych.
Pałac Sokole Gniazdo- musicie przyznać, iż jest niesamowicie położony!
Nocowaliśmy w sąsiedztwie parku - wszędzie było blisko!
Jetrichovice - typowa zabudowa wpasowana w skały.

2. Skalne miasta Adrspach i Teplice

Różnego rodzaju formacje skalne to zdecydowanie najciekawsze, naturalne atrakcje w Czechach. Skalne miasta Adrspach i Teplice od kilku lat należą do najchętniej odwiedzanych tego typu obszarów w Czechach – również ze względu na bliskość do Polski (od naszych granic leżą zaledwie kilka kilometrów).

Otoczeni stromymi, skalnymi ścianami, czujemy się trochę jak na innej planecie. Ciekawie poprowadzony okólny szlak oferuje widokowe panoramy, przejście długą, skalną szczeliną o szerokości 50 cm, kamienne schody, strome drabinki, możliwość przepłynięcia się łodzią po jeziorze u źródeł rzeki Metuja.

Teplickie skały to drugi kompleks skalny warty uwagi – znajdują się tuż obok Adrspachu. Wielu turystów już tam nie dociera, choć widoki są równie piękne. Oba skalne miasta są połączone żółtym szlakiem o długości 3,3 km – na spokojne zwiedzanie trzeba przeznaczyć cały dzień.

Adrspachskie i Teplickie skały tuż przy naszej granicy
Adrspach i Teplice to naszym zdaniem najciekawsze, naturalne atrakcje w Czechach.

1. Czeski Krumlow – najbardziej malownicze miasteczko w Czechach

W naszym prywatnym plebiscycie na najciekawsze atrakcje w Czechach trudno było wybrać faworyta. Zostało nim wyjątkowe miasto, leżące na południu kraju w zakolach Wełtawy, czyli Czeski Krumlow. To miasto jest jak z bajki – nas zauroczyło adekwatnie od pierwszego wejrzenia!

Czeski Krumlow, pomimo kompaktowych rozmiarów, ilością historycznych atrakcji i wspaniałych widoków mógłby obdzielić niejedno z największych, polskich miast. Drugi co do wielkości zamek w kraju, zabytkowe centrum o średniowiecznym układzie urbanistycznym i bajkowej zabudowie, skaliste wzgórza, z których jak na dłoni widać położone w dole kamienice i meandrującą pomiędzy nimi Wełtawę. Miasto można podziwiać wędrując po otaczających je wzgórzach lub pływając po rzece – turystyka kajakowa jest tu bardzo popularna. Uniwersalny poradnik praktyczny i nasz pomysł na zwiedzanie Krumlowa znajdziecie poniżej:

Czeski Krumlow - subiektywny przewodnik

Które atrakcje w Czechach

Przedstawione przez nas miejsca to subiektywnie wybrane atrakcje w Czechach – wyboru dokonaliśmy na podstawie trzech długich wypraw rowerowych i kilku krótszych odwiedzin u naszych południowych sąsiadów.

Przez wiele lat nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wiele do zaoferowania ma Czeska Republika. Co roku odkrywając coraz to nowe atrakcje (nie tylko w regionach graniczących z Polską) zdaliśmy sobie sprawę z piękna natury i bogactwa kultury naszych sąsiadów. Polubiliśmy czeską kuchnię (no dobra – jedno z nas) i wniknęliśmy nieco w wyluzowany sposób bycia Czechów.

Zapraszamy do innych artykułów z naszych wypraw i podzielenia się w komentarzu, które atrakcje w Czechach przypadły Wam do gustu

Morawska ścieżka - co zobaczyć, jadąc wzdłuż Morawy?
Gruzja: praktyczny poradnik turysty
CITY BREAK - praktyczne przewodniki po europejskich miastach

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeżeli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!
PrevPoprzedni artykułMorawska ścieżka – szlak rowerowy wzdłuż Morawy

OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

Atrakcje w Czechach – interesujące miejsca, które warto odwiedzić. Nasze TOP 10

Morawska ścieżka – szlak rowerowy wzdłuż Morawy

Świętokrzyskie atrakcje w rytmie slow

Ołomuniec i jego najciekawsze atrakcje

Industrialne Mazowsze – propozycje 9 miejsc

Suwalszczyzna – które miejsca i atrakcje warto odwiedzić?

Kromieryż – nieodkryta perełka czeskich Moraw

Podlaski Szlak Bociani – rowerowy plan na Polskę wschodnią

Wąwóz Todra w Maroko – szlaki i punkty widokowe

Idź do oryginalnego materiału