Atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego – co warto zobaczyć?

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego to interesujący temat. Przed przyjazdem do miasta dostaliśmy wiele sygnałów, iż nie ma nic tam interesującego do oglądania. Miasto zostało zniszczone podczas II wojny światowej przez Armię Czerwoną i naloty Luftwaffe. Kilka ciekawych punktów na mapie miasta udało się odnaleźć. Atrakcjami Gorzowa są: Muzeum Lubuskie, Fontanna Pauckscha, katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy papugarnia Rio.

Zacznijmy od początku

Gorzów Wielkopolski razem z Zieloną Górą to najważniejsze miasta w województwie lubuskim. Dawniej Landsberg an der Warthe, a po włączeniu do Polski po II wojnie światowej Gorzów Wielkopolski. w tej chwili zamieszkuje go około 117 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskał w 1257 roku. W czasach średniowiecza tereny należały do Polan, a później do Królestwa Polskiego. Poprzez rozbicie dzielnicowe nasze państwo traciło tereny na rzecz sąsiadów z zachodu. Podczas II wojny światowej wojska niemieckie musiały wycofać się do Kostrzyna nad Odrą i wysadziły mosty, aby spowolnić Rosjan. Wojsko Armii Czerwonej spaliło miasto.

Atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego – co warto zobaczyć w mieście?

Zwiedzanie Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczęliśmy od wizyty poza miastem. Kilka minut od centrum znajduje się Muzeum Grodu Santok – oddział Muzeum Lubuskiego, które znajduje się w mieście. Pisaliśmy już o Santoku wcześniej na blogu. Zobacz opis Muzeum Grodu Santok.

Spichlerz – filia Muzeum Lubuskiego

Właściwe zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Spichlerzu, czyli kolejnym oddziale Muzeum Lubuskiego. Przed wejściem znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających, więc spokojnie możesz tam zostawić samochód. Miasto zwiedzaliśmy w piątek, a w ten dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny.

W spichlerzu do 1975 roku przechowywano jeszcze zboże. Budynek ma aż 57 metrów długości i najlepiej widać to na ostatnim piętrze. Po wejściu do środka przywitała nas miła Pani i opowiedziała w kilku zdaniach o muzeum. Można znaleźć w nim różnorodne wystawy. Można zobaczyć model obiektu z makietą miasta. Jest wystawa o parze i elektryczności, żegludze, tramwajach czy kolei. Znajdziesz sporo informacji o trudnych czasach Gorzowa podczas różnych konfliktów i wojen. Zobaczysz, jak wyglądało życie codziennie oraz trudne początki polskiego Gorzowa. Są również wystawy czasowe.

Wieża widokowa na rondzie – jedna z najbrzydszych budowli w Polsce

Byliśmy ciekawi, co to za budowla stoi na rondzie przy spichlerzu. Zasięgnęliśmy informacji i dowiedzieliśmy się, iż to wieża widokowa przypominająca trochę pająka. Podobno uznano to za jedną z najbrzydszych budowli w Polsce. w okresie turystycznym jest dostępna cały czas. jeżeli jest zamknięta, to trzeba zadzwonić tam po ochronę, która otworzy drzwi. Tego dowiedzieliśmy się w muzeum. Poszliśmy sprawdzić i niestety była przerwa techniczna. Coś tam robili i niestety nie mogliśmy wejść na górę.

Most Staromiejski i Bulwar Nadwarciański

Zostawiliśmy samochód przy spichlerzu i ruszyliśmy w stronę Mostu Staromiejskiego znajdującego się nad rzeką Wartą. Na dole zobaczyliśmy Bulwar Nadwarciański, którym można się przespacerować. Po prawej stronie na wodzie przycumowany był statek. Bulwar odrestaurowano i teraz jest chętnie odwiedzanym miejscem przez mieszkańców miasta. To jedna z wizytówek Gorzowa Wielkopolskiego.

Rynek i okolice

Dalej z mostu szliśmy w stronę rynku. Tam z daleka dobrze widoczna jest katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, do której można wejść i zobaczyć wnętrza. Przed kościołem znajduje się pomnik Witolda Andrzejewskiego. Świątynia znajduje się w rynku. Tam także można zobaczyć fontannę Pauckscha. Był to przedsiębiorca, który ufundował ten zabytek. Przedstawia brązową figurę kobiety – nosiwody (potocznie Bamberka). Symbolizuje pracowitość gorzowian. Ta rzeźba jest rekonstrukcją tej z okresu wojny przed 1945 rokiem. Oryginalna rzeźba z 1897 roku została przetopiona przez Niemców w celach wojennych.

Nad fontanną widnieje napis „Dobrze, iż jesteś! Gorzów Wielkopolski?”. Na jednym z budynków wisi obraz miasta i daty 1257 | 1997. Jest także portret z informacją, iż tutaj tworzył Jan Korcz 1905-1984.

Muzeum Lubuskie – im. Jana Dekerta

Na koniec zwiedziliśmy główny obiekt Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta. Jest to zespół willowo-ogrodowy, w którym znajdziemy obrazy, rzeźby czy różne numizmaty. Po obiekcie chodziliśmy z Panią, która opowiedziała nam o muzeum. Nie wiem, czy zawsze tak jest, ale oprócz nas nie było nikogo. Muzeum otwarto po II wojnie światowej. w tej chwili oprócz wystaw organizowane są tam różne wydarzenia, spotkania, a choćby imprezy na kilkadziesiąt osób – śluby, chrzty.

  • Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Papugarnia Rio

Atrakcją dla dzieci w Gorzowie Wielkopolskim jest papugarnia Rio, znajdująca się obok galerii NoVa Park. Tam także jest Fun Jump, czyli park trampolin. Niedawno byliśmy w Papugarni Rio w Zielonej Górze. Tam papugi były spokojne. Tutaj w Gorzowie po kilkunastu minutach musieliśmy wyjść, ponieważ papugi za bardzo atakowały.

Co warto zobaczyć w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego?

W okolicy polecamy zobaczyć:

  1. Strzelce Krajeńskie,
  2. Drawieński Park Narodowy,
  3. Myślibórz,
  4. Park Narodowy Ujście Warty,
  5. Twierdza Kostrzyn nad Odrą.
Idź do oryginalnego materiału