Pesto z czosnku niedźwiedziego - przepis
Liczba porcji: 1 słoik.
Czas przygotowania: 5 minut.
Stopień trudności: łatwy.
Sprzęt - blender
Składniki:
- 150 g czosnku niedźwiedziego,
- 50 g migdałów ze skórką,
- 60 g oliwy z oliwek,
- 25 g tartego gran padano,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- do smaku: sól, świeżo mielony pieprz.
Sprawdź także: Pikantne guacamole na imprezę w gronie znajomych. Przepis na pastę z awokado do kawałków tortilli lub frytek
Jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego?
- Czosnek niedźwiedzi umyj i osusz. Posiekaj z grubsza na 1-2 centymetrowe kawałki. Migdały upraż na suchej patelni.
- Migdały i ser umieść w blenderze lub malakserze. Zmiel na drobną mąkę grubości bułki tartej. Dolej oliwę i wymieszaj. Partiami dodawaj czosnek niedźwiedzi cały czas blendując. Dopraw sokiem z cytryny, solą i świeżo mielonym pieprzem.
- Przełóż pesto do wyparzonych wcześniej słoików. Zalej wierzch każdego słoika dodatkową oliwą.
Uwagi: pesto z czosnku niedźwiedziego dobrze przechowuje się w lodówce. Pamiętaj jednak, żeby do każdego słoiczka, po nałożeniu pesto wlać dodatkowo kilka łyżek oliwy. Powinna dokładnie przykryć powierzchnię sosu i odciąć dostęp powietrza. Czynność tę powtarzamy za każdym razem, gdy wyjmiemy ze słoiczka kilka łyżek. Pesto można też mrozić – w pojemnikach do zamrażania wytrzyma w lodówce do kolejnych zbiorów.
Pesto z polskich lasów
Gdyby starożytni Rzymianie albo współcześni Włosi mieli w swoich lasach czosnek niedźwiedzi, to pewnie gwałtownie zrobiliby z niego pesto. Jego smaku nie da się porównać z żadnym włoskim sosem - głęboki aromat, zbalansowana ostrość i kremowa konsystencja. Niebo w gębie.
Wykonanie zajmuje dosłownie 5 minut. Najważniejszy składnik to oczywiście sam czosnek niedźwiedzi. To prawdziwa bomba witamin, minerałów i związków o działaniu podobnym do antybiotyków i roślina chroniona, którą zbierać trzeba odpowiedzialnie.
Do przygotowania pesto potrzebujecie jeszcze orzechów, które nadadzą mu strukturę. Moja ulubiona kombinacja zawiera migdały, które lekko podpiekam na patelni. jeżeli wolisz orzechy włoskie - nie ma problemu. Dobrze sprawdzają się też nerkowce albo orzechy pekan. Warto spróbować pesto z czosnku niedźwiedziego w różnych wersjach.
Czytaj także:
Nie wyrzucaj zielonych liści. Mamy pyszny przepis na pesto z liści rzodkiewki
Pesto z liści rzodkiewki to zdrowy i prosty przysmak, który zrobisz z łatwo dostępnych składników. Mając warzywa ze sprawdzonego źródła, warto wykorzystać je w całości. Z liści rzodkiewki można zrobić…
Ważny składnik, który decyduje nie tylko o smaku, ale również o wartościach odżywczych pesto to oliwa. Ja używam oliwy extra virgin. Równie zdrowe są oleje z orzechów albo awokado, olej lniany lub rzepakowy tłoczony na zimno a w ostateczności - olej słonecznikowy. Do blendera dodaję też trochę startego parmezanu, który daje pesto włoski pazur. I to adekwatnie wszystko.
Zobacz także: Pyszny makaron z pesto na obiad. Przepis z bazylią, parmezanem i orzeszkami piniowymi. Wyśmienite danie z kuchni włoskiej
O AUTORCE
Plate By Kate
Autorka bloga - Kasia Nowicka - jest dziennikarką, producentką, a prywatnie mamą i wielbicielką podróży. Mówi o sobie: „Lubię karmić ludzi. Po prostu”. I dodaje: - Będzie mi szalenie miło, jeżeli polubisz moją stronę na Facebooku i zaobserwujesz mój profil
Zobacz też inne przepisy ze Strony Kuchni: