Armenia chce wejść do UE. Ambitne plany kraju w zakresie integracji europejskiej

agencja-informacyjna.com 4 tygodni temu
Zdjęcie: Armenia chce wejść do UE


Czy Armenia chce wejść do UE? I czy Unia Europejska jest gotowa na kolejne rozszerzenie o położony na Południowym Kaukazie kraj?

Spis treści

Armenia chce wejść do UE
Armenia wzmacnia współpracę z UE
Liberalizacja wizowa na horyzoncie
Społeczne poparcie dla członkostwa w UE
Armenia patrzy w stronę Europy

Armenia chce wejść do UE

Armenia intensyfikuje swoje wysiłki na rzecz zacieśnienia relacji z Unią Europejską (UE) i dąży do integracji w wielu kluczowych obszarach. Zarówno rząd, jak i społeczeństwo armeńskie wyraźnie opowiadają się za głębszą współpracą z Europą, a w ostatnich miesiącach zrealizowano istotne kroki, które zbliżają Armenię do unijnej wspólnoty. Jednym z kluczowych celów Armenii jest uzyskanie statusu członka UE, a także liberalizacja ruchu wizowego dla jej obywateli. Wszystko to wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju kraju i jego relacji z Unią Europejską.

Armenia wzmacnia współpracę z UE

W październiku 2024 roku odbyła się szósta sesja Komitetu ds. Partnerstwa Handlowego Armenia-UE, która miała miejsce w Brukseli. W ramach tej sesji strony omówiły najważniejsze kwestie związane z realizacją Kompleksowej i Wzmocnionej Umowy o Partnerstwie (CEPA). CEPA, podpisana w 2017 roku, stanowi fundament współpracy między Armenią a Unią Europejską, a jednym z jej głównych założeń jest wzmocnienie integracji gospodarczej i politycznej Armenii z Europą.

Podczas sesji dyskutowano m.in. o zakończeniu używania przez Armenię oznaczenia geograficznego „koniak” dla produktów pochodzących z tego kraju. Zgodnie z artykułem 237 CEPA, Armenia zobowiązała się do zaprzestania korzystania z tej nazwy, co wpisuje się w szersze zobowiązania wynikające z umowy. Ponadto, Unia Europejska zaoferowała wsparcie techniczne i finansowe dla armeńskiego przemysłu, co ma na celu utrzymanie konkurencyjności kraju na rynkach międzynarodowych.

UE kontynuuje współpracę z Armenią również w zakresie bezpieczeństwa. „UE ma bardzo dobrą współpracę z Armenią, i pracuje nad jej pogłębieniem. Współpracują w różnych obszarach, w tym w zakresie bezpieczeństwa, aby Armenia mogła skorzystać z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju” – powiedział Vassilis Maragos, ambasador Unii Europejskiej w Armenii.

Liberalizacja wizowa na horyzoncie

W lipcu 2024 roku Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie dialogu z Armenią w sprawie liberalizacji wizowej. Celem tego procesu jest ostateczne wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Armenii, co będzie wymagało spełnienia odpowiednich kryteriów. W ramach dialogu omówiono reformy w takich obszarach jak bezpieczeństwo dokumentów podróży, zarządzanie granicami, migracja, azyl oraz kwestie związane z przestrzeganiem praw człowieka.

Dialog o liberalizacji wizowej to dla Armenii szansa na poprawę relacji z UE oraz uproszczenie procedur podróży dla swoich obywateli. „Wyrażam nadzieję, iż dialog dotyczący liberalizacji wizowej z UE przyniesie pozytywne rezultaty, a dla obywateli Armenii zacznie obowiązywać ruch bezwizowy” – podkreślił ambasador Maragos. Obywatele Armenii od 2014 roku korzystają z ułatwień wizowych, ale pełna liberalizacja może znacznie ułatwić podróże na krótki czas do strefy Schengen.

Społeczne poparcie dla członkostwa w UE

Wraz z intensyfikacją działań rządu na rzecz integracji z UE, również społeczeństwo armeńskie wyraża coraz większe poparcie dla członkostwa kraju w Unii. W Armenii przeprowadzono kampanię obywatelską mającą na celu zebranie podpisów na rzecz przyjęcia polityki dążącej do integracji z UE. W ramach tej inicjatywy zebrano już 50 000 podpisów, co umożliwia dalsze procedowanie tej kwestii w Zgromadzeniu Narodowym Armenii.

Jeśli armeński parlament nie przegłosuje projektu ustawy w sprawie integracji z UE, konieczne będzie zebranie 300 000 podpisów, aby przeprowadzić ogólnokrajowe referendum. Społeczeństwo armeńskie i jego demokratyczne struktury będą miały decydujący głos w tej kwestii. „Społeczeństwo armeńskie i tamtejsza demokracja powinny zadecydować, co chcą zrobić w kwestii członkostwa w UE” – dodał Maragos.

Armenia patrzy w stronę Europy

Droga Armenii do członkostwa w Unii Europejskiej nie jest jednak łatwa ani krótka. Jak pokazują doświadczenia innych krajów, proces ten wymaga wielu lat reform oraz dostosowania się do unijnych standardów w zakresie prawa, gospodarki oraz polityki wewnętrznej. Przykładami są chociażby sąsiedzi Armenii, tacy jak Gruzja czy Ukraina, które również starają się zacieśnić współpracę z UE. Podobnie jak te kraje, Armenia musi przeprowadzić reformy w zakresie sądownictwa, walki z korupcją oraz przestrzegania zasad demokracji.

Jednakże, polityczne i gospodarcze korzyści z członkostwa w UE są ogromne. Armenia liczy na rozwój gospodarczy, zwiększenie inwestycji oraz poprawę jakości życia swoich obywateli, co jest bezpośrednio związane z wprowadzeniem unijnych standardów. Poprawa dostępu do europejskiego rynku, rozwój handlu oraz wzmocnienie pozycji Armenii na arenie międzynarodowej to cele, które stawia sobie zarówno rząd, jak i społeczeństwo.

Wszystkie te kroki wskazują na to, iż Armenia chce wejść do UE i jest gotowa podjąć wyzwania związane z integracją. Liberalizacja wizowa, reforma sektora przemysłowego oraz zaangażowanie społeczne są ważnymi elementami tej drogi.

AI World, Armenia, Unia Europejska /NMM/ źródło: News.am / 27.10.2024

Idź do oryginalnego materiału