Aranżacja małej łazienki z prysznicem może wydawać się nie lada wyzwaniem! Większość z nas jest zdecydowanie pełna lęku przed zaaranżowaniem ograniczonej, niewielkiej przestrzeni. Szczególnie w przypadku, w którym liczy się funkcjonalność, a także dobry nastrój i relaks. Jest to dość trudne połączenie, jednak przy kilku naszych podpowiedziach z pewnością Ci się to uda!
Na wstępie zaznaczmy, iż aranżacja łazienki w szczególności tej małej, jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Chcemy ją dobrze i funkcjonalnie urządzić tym bardziej w przypadku, kiedy w końcu jest ona NASZA. Pierwsze doświadczenia z zakupem i posiadaniem własnej nieruchomości zawsze są ekscytujące. A jej remont chcemy przeprowadzić sprawnie. Uniknąć niespodziewanych, dodatkowych kosztów, a jednocześnie dopieścić i zorganizować jak najlepiej. Przy mniejszych powierzchniach potrzebować będziemy jednak małego wsparcia. Szczególnie przy pomieszczeniach, których najważniejszą cechą jest jak najlepsza funkcjonalność.
Zazwyczaj, choćby mała łazienka pomieścić musi toaletę, prysznic, pralkę, szafkę na ręczniki i kosz na bieliznę… a czasem choćby wannę! Na domiar wszystkiego, ta mała łazienka w bloku powinna nam dać przyjemność i euforia z korzystania. Nie wyobrażam sobie codziennie rozpoczynać dnia w łazience, która mi się nie podoba. Jest jednak coraz więcej ciekawych rozwiązań, które możemy zastosować w swoim mieszkaniu.
Jak urządzić małą łazienkę?
Pomysł na małą łazienkę wcale nie musi “przyjść” do nas od razu. Dobrze jest na wstępie przejrzeć projekty zaaranżowane przez projektantów i architektów oraz wybrać z nich kilka interesujących sposobów na organizację przestrzeni. Przy małym metrażu, należy mieć jednak zawsze w głowie, by nie przesadzać – z niczym! W kwestii dodatków, mebli i wielkości sanitariatu. Pomocne będzie także wybranie się do znajomych i “zbadanie” ich pokoi łazienkowych. Pełni nowych doświadczeń i gotowi na nowe doświadczenia przystąpmy do projektowania.
Małe łazienki – aranżacja i podstawowe wyposażenie
Miska WC!
Rozpocznijmy od ustawienia najważniejszych sprzętów. Z pewnością jest to miska WC oraz umywalka. Mówiąc o toalecie, które posiadają małe, ale także modne łazienki – pierwsza na myśl przychodzi nam miska podwieszana. Przede wszystkim jest ona mniejsza od standardowej. Daje to możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni, która będzie wolna od wszelkiej zabudowy. Dodatkowo, powierzchnia podłogi nie zostanie zmniejszona przez stojącą muszlę. Jest to bardzo ważne przy wizualnym odbiorze małej łazienki – im większa powierzchnia podłogi, tym cała przestrzeń wydaje się być obszerniejsza. Ostatnim atutem jest po prostu łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc oraz brak zakamarków, które tworzą się przy standardowej, stojącej opcji. Na rynku znaleźć można także specjalne stelaże slim, dedykowane bardzo małym przestrzeniom. Warto również przyjrzeć się krótkim, kompaktowym rozwiązaniom. Pamiętajmy o pozostawieniu wolnej przestrzeni przed toaletą dla większej swobody wykonywanych ruchów – około 100×70 cm.
Umywalka!
Wybierając umywalkę mamy dużo więcej swobody i możliwości. Dostępnych modeli jest tak dużo, iż ciężko gwałtownie podjąć decyzję. Przede wszystkim powinniśmy wybrać materiał, z którego wykonana będzie nasza umywalka – ceramika, szkło lub inne tworzywo. Następnie znalezienie odpowiedniego miejsca – np. w małej łazience z szafką dobrze sprawdzi się umywalka nablatowa. Weźmy pod uwagę wszystkie czynności, które wykonujemy przy umywalce – tj. mycie rąk i zębów, robienie makijażu i golenie oraz wszelkie indywidualne czynności.
I dostosujmy do nich jej typ i wielkość. Najbardziej funkcjonalne umywalki będą takie, które posiadają dość głęboką miskę, a do tego mają miejsce na montaż armatury oraz postawienie kubków ze szczoteczkami do zębów obok. Aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga kompleksowych rozwiązań, dlatego dobrym wyjściem będzie zamontowanie jej na szafce z szufladami. Przy niewielkiej przestrzeni ważne jest to, żebyśmy nie przechowywali zbyt dużo rzeczy na wierzchu.
Szafka!
Specjalnie zaprojektowana szafka przyda się więc z pewnością do wszelkich płynów, kosmetyków i innych akcesoriów łazienkowych, a jednocześnie przestrzeń pod umywalką nie będzie zmarnowana. Planując przestrzeń zawierającą umywalkę nie możemy zapomnieć o lustrze. Mała łazienka wymaga optycznego powiększenia. W związku z tym rekomendujemy umieszczenie jak największej powierzchni lustrzanej w łazience (: O ile mamy taką możliwość, nad umywalką zastosujmy lustro o wymiarach min. 100×70 cm. Dodatkowo oświetlmy je dobrze halogenami lub taśmami LED. Warto także zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, jakimi są podświetlane lustra.
Łazienka z wanną i prysznicem – jak to pogodzić?
Projekt małej łazienki od razu kojarzy się nam z prysznicem. Oczywiście, ponieważ może on zajmować zdecydowanie mniej miejsca niż choćby najmniejsza wanna. Przemyślana mała łazienka z prysznicem dodatkowo może spowodować niemalże zniknięcie kabiny. Jak to możliwe? Przede wszystkim rozejrzyj się po swojej przestrzeni, która przeznaczona jest na pokój łazienkowy. Może posiada wnęki lub taki układ ścian, iż prysznic niemalże sam wpisze nam się w to specyficzne miejsce.
Kwadratowa kabina z wysokim brodzikiem lub same drzwi do prysznica świetnie się tam wkomponują. O ile kabiny bez brodzika są już dość powszechne, to coraz modniejsze są prysznice typu walk-in. Jest to szklana ścianka zamontowana bezpośrednio na podłodze. Umożliwia swobodne wejście pod prysznic, bez dodatkowych drzwi. Przy bardzo małej łazience najlepszym wyjściem będzie narożna, półokrągła kabina. Nie posiada rogów, w związku z czym cała powierzchnia może zostać wykorzystana na swobodniejsze ruchy podczas mycia się.
Innym sposobem na to, żeby kabina prysznicowa “zniknęła” pomimo konieczności postawienia jej przy jednej ze ścian, jest zbudowanie jej po prostu z przezroczystego, gładkiego szkła. Dodatkowe pozbawienie jej brodzika sprawi, iż użytkując na codzień naszej łazienki – praktycznie nie będziemy jej widzieli.
Jesteś fanem kąpieli z bąbelkami? Dla Ciebie też mamy kilka trick ‘ów. Przede wszystkim zastanów się, jak dużej wanny potrzebujesz. Łazienka mała chętniej przyjmie niewielką wannę. Zdecydowanie wystarczająca może się okazać taka o wymiarach 80×100 cm. Bez najmniejszego problemu powinieneś móc ją ustawić w rogu łazienki, jak i bardziej swobodnie na środku ściany. Pomimo chęci posiadania wanny – aby nie tracić możliwości wzięcia prysznica – rozważ montaż parawanu nawannowego. Jest to rozwiązanie 2w1, które jest bardzo cenione przez jego posiadaczy. Ciekawym rozwiązaniem jest także wanna z zabudową w formie szafki lub półki na kosmetyki. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania, które małe łazienki wręcz ubóstwiają!
Jakie płytki do małej łazienki? Zdjęcia i najciekawsze inspiracje.
W dobie ogromnego wyboru materiałów wykończeniowych nie powinniśmy mieć żadnego problemu ze znalezieniem tego, co rzeczywiście będzie się nam podobało. Do wyboru mamy standardowe płytki do łazienki lub płytki drewnopodobne, jeżeli marzy Ci się łazienka w drewnie. Aranżacje mogą zawierać także beton i szkło. Jest także bardzo szeroka gama materiałów naturalnych możliwych do zastosowania w łazienkach, takich jak kamień i różnego typu konglomeraty.
Jednak aranżacja małej łazienki w bloku bardziej wymaga spojrzenia na wielkość samych płytek. Im większa jest jednolita powierzchnia, tym obszerniejsze wydawać się nam będzie wnętrze. Warunkiem jest jednak niezastosowanie jednego rodzaju płytek na każdej ze ścian! Tego typu zabieg z pewnością spowoduje zmniejszenie przestrzeni i stworzenie rodzaju klaustrofobicznej klatki. Dobrze, o ile chociaż jedna ze ścian różni się kolorem i fakturą. Przykładem może być biała mała łazienka – aranżacja ta pozwoli na maksymalne odbicie światła i dodanie jej świeżości. Położenie na jednej ze ścian płytek 3d doda modnego zróżnicowania i braku monotonii. Odpowiednio dobrane szklane i chromowane wykończenie nada wyrafinowania oraz dopracowania. W taki sposób mała łazienka w bloku stanie się jasnym pomieszczeniem wysokiej jakości.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką
Zastanawiasz się, czy możliwe jest umieszczenie na niewielkiej przestrzeni umywalki, prysznica, toalety… a choćby pralki? Możliwe! Jest kilka sposobów na to, by w naszym niewielkim wnętrzu zmieścił się także tak niezbędny sprzęt, jak pralka. Szczególnie w przypadku, w którym reszta mieszkania nie jest zbyt duża i nie mam możliwości wydzielenia miejsca w innym pomieszczeniu. To, co najważniejsze – zdecyduj się na zakup sprzętu o pomniejszonych gabarytach.
Dostępne są takie o głębokości choćby od 35 cm! Umożliwia to zmieszczenie jej przy jednej ze ścian oraz obudowanie jej blatem tak, by zyskać miejsce na – na przykład – pojemniki do przechowywania. Innym kierunkiem jest dopasowanie dedykowanej zabudowy, której pozostała część przyda się do przechowywania m.in. ręczników. Meble łazienkowe w zabudowie będą świetnym rozwiązaniem, o ile myślimy także o suszarce. Pamiętaj, iż możesz postawić ją obok pralki lub… na niej! Jednak najbardziej kompaktowym wyborem będzie pralka z wbudowaną suszarką, czyli znów 2w1. Takie rozwiązania uwielbiają małe łazienki! Aranżacje i zagospodarowanie przestrzeni jest wtedy dużo łatwiejsze.
Aranżacja małej łazienki – duże lustro w małej łazience. Czy warto?
Oczywiście! Lustro – poza zaletami funkcjonalnymi, czyli możliwością przejrzenia się w nim, posiada także szereg pozytywnych cech wpływających na optykę. Najważniejszą jest powiększenie każdego pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Dzieje się tak dzięki odbiciu przestrzeni.
Wieszając lustro od samej podłogi aż po sufit zyskamy dodatkowe m2 dla naszej łazienki. Będzie dzięki temu wydawała się na przestronniejszą – a o to przecież nam również chodzi. Kolejną jest rozświetlenie wnętrza, dzięki maksymalnemu odbiciu wszelkich refleksów świetlnych.
Zamontowanie więc punktów świetlnych w pobliżu tafli lustra spowoduje, iż będziemy ich mieli dwa razy więcej, a nasza łazienka będzie się wydawała bardzo świeża – choćby o ile nie posiadamy w niej okna. Na koniec, dzięki znalezieniu odpowiedniego miejsca i możliwości podejścia do lustra – będzie można się pomalować. Jest to bardzo ważne dla kobiet, które codziennie stosują choćby delikatny makijaż do pracy. W przypadku, kiedy nie możemy sobie na to pozwolić – świetnym rozwiązaniem będzie przymocowanie lustra do ściany na harmonijkowym ramieniu.
Aranżacja małej łazienki -wybieramy najlepsze meble!
Nowoczesna łazienka zwykle kojarzy się nam z napakowaną po same brzegi kanciapą, w której wiele elementów do siebie nie pasuje. Brak porządku i jednolitej linii w wyposażeniu wprowadza chaos. Nic więc dziwnego, iż mamy obawy w momencie, kiedy sami mamy do zagospodarowania niewielkie pomieszczenie. Do tego łazienka w bloku zwykle pozbawiona jest okna, czyli naturalnego światła i powietrza. Aranżacja małej łazienki z prysznicem może być jednak taka, iż choćby nie zauważymy braku okna, zbyt niskiego sufitu, czy wąskiego wejścia.
Najlepszy pomysł na łazienkę, o ile chodzi o kwestię doboru mebli, to spójność. Wprowadzi ona porządek i da poczucie harmonii. Piękne łazienki to właśnie takie, których urządzanie rozpoczynamy od dobrego zaplanowania. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być aranżacje małych łazienek bazujące na zabudowie meblowej. Można w niej “ukryć” pralkę oraz wszystkie półki i półeczki, na których znajdą się kosmetyki i chemia. Na drzwiach zabudowy możemy częściowo zamontować lustra – będzie ona wtedy spełniała podwójną funkcję. A jak już wiesz, 2w1 to jest to, co małe łazienki lubią najbardziej (:
Nowoczesna aranżacja małej łazienki z prysznicem musi posiadać w sobie porządek. Najmniej korzystnym wyborem mogą okazać się natomiast wszelkie wolno stojące meble i sprzęty. Co prawda, są one coraz bardziej popularne i często ,,modna łazienka” właśnie takimi się szczyci. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie wszędzie możliwe będzie umieszczenie pojedynczych elementów wyposażenia w taki sposób, by był do nich swobodny dostęp. o ile za bardzo będziemy kombinowali z ego typu rozwiązaniami, okazać się może, iż nasze małe łazienki z prysznicem staną się wspomnianą wcześniej graciarnią. Wprowadzimy do niej chaos i bałagan.
Jak urządzić małą łazienkę – zdjęcia
Aranżacja małej łazienki – stwórz swój ideał! Małe łazienki inspiracje mogą mieć zewsząd – choćby z dzikich terenów dżungli.
Zobacz także: Dobrane oświetlenie – jak oświetlenie wpływa na nastrój.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem i nowoczesny design – ideał!
Aranżacja małej łazienki – biel i beż świetnie nada się dla osób lubiących jasne pomieszczenia.