Aktywiści twierdzą, iż większość miękkiego plastiku zbieranego do recyklingu jest spalana Plastikowy

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Dochodzenie przeprowadzone przez działaczy wykazało, iż siedemdziesiąt procent miękkiego plastiku zebranego w ramach programów recyklingu w supermarketach i wyśledzonego po zbiórce zostało spalone.

Umieszczając urządzenia śledzące w miękkich plastikowych opakowaniach zebranych przez Sainsbury’s i Tesco w lipcu 2023 r. i lutym 2024 r., aktywiści odkryli, iż większość z nich została spalona, ​​a nie poddana recyklingowi.

codzienny plastik, który badał We współpracy z Agencją ds. Badania Środowiskowego wyśledziła paczki z miękkiego plastiku odbierane przez supermarkety od klientów z obietnicą ich recyklingu. Spośród 40 plastikowych opakowań urządzenia śledzące dotarły do ​​miejsca docelowego w 17 przypadkach. Dochodzenie wykazało, iż 12 z tych kanistrów wykorzystano jako paliwo lub spalono w celu uzyskania energii.

Kiedy w 2021 r. firma Sainsbury’s wprowadziła do sklepów asortyment miękkich tworzyw sztucznych, stwierdziła: „Innowacyjny system recyklingu umożliwia klientom recykling folii polipropylenowych znajdujących się w wielu produktach gospodarstwa domowego”.

Tesco twierdzi, iż jego klienci będą mogli zwrócić każde miękkie plastikowe opakowanie do recyklingu. Miękki plastik trudno jest poddać recyklingowi, a bardzo kilka zakładów w Wielkiej Brytanii jest w stanie go przetworzyć.

Alison Colclough z Everyday Plastic powiedziała: „Nasi tropiciele ujawniają przykrą prawdę o programach recyklingu miękkich tworzyw sztucznych w supermarketach – opakowania z miękkich tworzyw sztucznych nie będą poddawane recyklingowi.

„Większość wykrytych przez nas opakowań z miękkiego plastiku została spalona w celu odzyskania energii – jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane, aby uporać się z niemożliwą do zarządzania ilością odpadów z tworzyw sztucznych.

„Programy odbioru są przedstawiane jako rozwiązanie, które odwraca uwagę od głównego problemu, którego nie można przeoczyć: produkuje się zbyt dużo niepotrzebnych opakowań plastikowych”.

Katie Scarlett Weatherall z organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska Client Earth stwierdziła, iż ​​dochodzenie w sprawie tego, co faktycznie dzieje się z miękkim plastikiem zbieranym przez supermarkety, ujawniło ogromną rozbieżność między tym, co mówi się konsumentom, a rzeczywistością. Stwierdziła, iż ​​zamieszczone na opakowaniu informacje dotyczące możliwości recyklingu miękkich opakowań wprowadzają w błąd.

W przyszłym miesiącu kraje będą próbowały osiągnąć globalny traktat w sprawie odpadów z tworzyw sztucznych po sprzeciwie państw rozwiniętych w sprawie proponowanej jurysdykcji. Podczas niedawnych rozmów na temat Traktatu ONZ w sprawie tworzyw sztucznych pojawiły się oskarżenia, iż ​​kraje rozwinięte ugięły się pod presją paliw kopalnych i tworzyw sztucznych w sprawie tego, czy ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych powinno stanowić kluczową część traktatu.

Wielka Brytania wysyła większość swoich odpadów z tworzyw sztucznych za granicę, eksportując w 2023 r. prawie 600 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych do recyklingu, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko w sierpniu 2023 r. wyeksportowano blisko 53 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Największym kierunkiem eksportu odpadów z tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii w 2023 r. było Türkiye, które przyjęło ponad 140 000 ton metrycznych. Na drugim miejscu znalazła się Holandia ze 116 500 tonami metrycznymi.

Eksport odpadów z tworzyw sztucznych jest uwzględniany w danych brytyjskiego rządu dotyczących recyklingu.

Sainsbury’s powiedział: „Zawsze szukamy sposobów, aby pozytywnie zarządzać końcem życia naszych opakowań. Nasz system recyklingu po powrocie do sklepu umożliwia recykling większej ilości miękkich tworzyw sztucznych do czasu udostępnienia kolekcji przy krawężniku w latach 2026–2027”.

„Zazwyczaj zbieramy w sklepie niewielką ilość elastycznego plastiku. Większość z nich jest w dobrym stanie i dlatego podlega recyklingowi. Jednakże, gdy materiały są brudne lub uszkodzone, może zaistnieć potrzeba ich przekształcenia w energię, czym zarządza nasz dostawca.

Rzecznik Tesco powiedział: „Mamy jasny plan usuwania opakowań tam, gdzie to możliwe, oraz ograniczania, ponownego użycia i recyklingu tam, gdzie nie jest to możliwe. Ze względu na wyzwania związane ze zbiórką miękkich tworzyw sztucznych przy krawężniku, w naszych sklepach mamy dla klientów punkty zbiórki miękkiego plastiku.

„Jeśli recykling zebranego plastiku nie jest możliwy, wykorzystujemy go do alternatywnych zastosowań, aby uniknąć wylądowania na wysypiskach śmieci, na przykład wykorzystując go do odzyskiwania energii”.

Idź do oryginalnego materiału