Grzechu warty aksamitny krem z białych warzyw posypany pestkami dyni lub migdałami to obowiązkowa zupa na jesienne dni. Ma niepowtarzalny, delikatny smak i apetyczny wygląd. Smakuje jak z najlepszej restauracji. Krem jest bardzo szybki i prosty w wykonaniu.
Zupę zrobisz z tanich i dostępnych w domu warzyw na bazie bulionu lub wody. Koniecznie wypróbuj. Niby zwyczajne składniki, a smak pozostaje długo w pamięci. Zapraszam po sprawdzony przepis.
Składniki na krem z białych warzyw.
Podane składniki są na 6 porcji. Danie: wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe. Warzywa mogą być świeże lub mrożone. Waga warzyw podana jest przed obraniem. Kaloryczność: 88 kcal w 100g. Sprawdź tabelę kaloryczności zup.
- 500 g kalafiora
- 500 g ziemniaków
- 250 g pora (biała część)
- 500 g cebuli
- 200 g pietruszki
- 200 g selera
- 2 ząbki czosnku
- 1 litr bulionu lub wody
- 4 łyżki oliwy
- 200 ml śmietanki kremówki
- pestki dyni do obsypania zupy
Zupę wykonałam na bazie podanych białych warzyw. Możesz także dodać: ciecierzycę i białą fasolę z puszki (obie pod koniec gotowania), kalarepkę (wraz z ziemniakami). jeżeli nie masz słodkiej śmietanki, to możesz ją zastąpić kwaśną śmietaną 18%, ale po zahartowaniu. Możesz także użyć gęstego mleczka kokosowego.
Przyprawy: 2 łyżeczki soli, świeżo zmielony pieprz czarny oraz gałka muszkatołowa do smaku.
Sposób wykonania kremu z białych warzyw.
Do ugotowania kremu potrzebować będziemy garnka z grubszym dnem, najlepiej 4 – 5 litrowego. Zupę wykonasz w 35 minut. Przed przystąpieniem do gotowania zupy, przeczytaj dokładnie opis wykonania. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne etapy.
Krok 1.
Cebulę obieram i kroję w kostkę, białą część pora kroję w drobne pół talarki. Czosnek siekam w drobną kostkę.
Krok 2.
W garnku o pojemności ok 4 – 5 litrów rozgrzewam oliwę, a następnie wrzucam cebulę i pora. Smażę przez około 7 – 8 minut na niedużym ogniu, tak aby warzywa się zeszkliły ale nie zbrązowiały. Następnie dodaje czosnek i jeszcze chwilę całość przesmażam.
Krok 3.
Następnie całość zalewam wodą lub bulionem warzywnym / drobiowym. Ja użyłam wody. Podnoszę temperaturę podgrzewania garnka i dodaję kolejne warzywa, a więc: obrane i pokrojone w kostkę: ziemniaki, seler, pietruszkę oraz różyczki kalafiora. Wszystko dodaję w tym samym momencie, ponieważ drobno pokrojone warzywa są miękkie w podobnym czasie. Następnie zmniejszam ogień.
Krok 4.
Zupę krem z białych warzyw gotuję przez około 20 – 25 minut, do momentu aż warzywa będą miękkie.
Krok 5.
Całość doprawiamy solą, pieprzem, gałka muszkatołowa i dodaję śmietanę. Gotową zupę miksuje dzięki blendera, aż uzyskam aksamitny krem z białych warzyw. jeżeli chcesz możesz rozcieńczyć zupę bulionem, wodą, śmietanką lub mlekiem. Ja lubię gęste kremy. Sprawdzam smak i w razie potrzeby doprawiam ulubionymi przyprawami.
Podaję posypaną pestkami dyni, które prażę na suchej patelni. Możesz także posypać pestkami słonecznika lub migdałami. W wersji sytej pasuje także dodanie podsmażonego boczku lub szynki parmeńskiej. Wymienione dodatki urozmaicają końcowy wygląd oraz przełamują aksamitny smak zupy. Wspaniale rozgrzewa z dodatkiem odrobiny świeżego imbiru.
Krem z białych warzyw jest aksamitnie gładki. Smakuje dzieciom i o dziwo mężowi, który nie przepada za gęstymi kremami. Powiedział, iż to najlepszy krem jaki jadł w życiu :-). Krem z białych warzyw bardzo często gości na moim stole. Jeszcze nigdy nie została na drugi dzień! Smacznego.
Sprawdź także krem z dyni i pomidorów.