Każdy z nas doświadcza uczucia niepokoju i strachu, jako swoistego ostrzeżenia przed możliwym zagrożeniem. Niepokój odczuwamy w różnych sytuacjach życiowych i najczęściej towarzyszy mu również uczucie lęku, zagubienia, czy niepewności. Zagrożenie mija, gdy znajdziemy rozwiązanie danej sytuacji.
Niepokój może być pomocny, ale ten długotrwały wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, a także kondycję fizyczną. jeżeli towarzyszy on nam częściej niż powinien, w widoczny sposób odciska się na naszym zachowaniu. Długotrwały niepokój sam nie zniknie, a ignorowanie go wręcz wzmaga problemy.
Zdarza się również, iż ciało ludzkie zdradza objawy niepokoju jeszcze przed tym, gdy uświadomimy sobie istnienie problemu. A ponieważ niepokój jest łatwiej akceptowalny, niż skrajne emocje takie jak gniew, złość, czy agresja, łatwiej godzimy się z jego obecnością. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń lękowych, ponieważ mimo braku konkretnego zagrożenia niepokój pozostaje i pojawiają się inne objawy, np. problemy z koncentracją, bezsenność oraz inne zaburzenia. A jeżeli nie jesteś pewna, czy problem niepokoju dotyczy także ciebie, obserwuj swoje ciało, które może zdradzać istniejące problemy emocjonalne.
9 objawów ze strony ciała świadczących o niepokoju
1. Silne bóle głowy
Podczas odczuwania niepokoju pojawia się napięcie mięśniowe, które przekłada się na ból różnych części ciała. W takich sytuacjach następuje obkurczenie naczyń krwionośnych, które wyzwala ból głowy o różnym natężeniu.
2. Dolegliwości ze strony oczu
Długotrwały niepokoju i stres negatywnie wpływ na nawilżenie organizmu. Zmniejszeniu ulega ilość płynów z różnych części ciała, które organizm kieruje do najważniejszych w danej chwili. Jedną z konsekwencji tego jest uczucie suchości w oku, zaczerwienienie, podrażnienie, a także ból i dyskomfort.
3. Ból w klatce piersiowej
Ból klatki piersiowej oraz towarzyszące temu kołatanie serca jest jednym z najczęstszych i najbardziej dręczących objawów niepokoju. Najczęściej powoduje jego zbyt intensywne napięcie mięśni, ale objawowo mylone jest z poważniejszym stanami zagrożenia zdrowia, np. zawałem serca. Takie odczucia często nasilają istniejący już niepokój i strach o swoje zdrowie. Jednak gdy ból wywołany jest jedynie emocjami, a nie poważnymi chorobami, taka sytuacja trwa kilka chwil i bez śladu przemija.
4. Ścisk w gardle
Przykurcz mięśni gardła i przełyku podczas silnego niepokoju jest częstym zjawiskiem. Uczucie, iż coś przeszkadza w gardle i nie pozwala swobodnie odetchnąć jest jasnym sygnałem, iż pewne emocje stanowią problem.
5. Zwiększona potliwość
Stres i niepokój prowadzi do zaburzenia pracy gruczołów potowych. Nadmierna potliwość związana jest z koniecznością regulacji temperatury ciała, która może wzrastać podczas odczuwania silnych emocji.
6. Niestrawność i problemy z układem pokarmowym
Negatywne emocje bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego. Zaburzenie jego pracy może objawiać się bólem brzucha, problemami z trawieniem, biegunką, nadmiernym wydzielaniem soków trawiennych, zaparciami.
7. Problemy ze skórą
Niepokój może negatywnie wpływać również na stan skóry. Pojawienie się wyprysków, plam, zmarszczek, nadmiernego przesuszenia nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała, może być skutkiem kumulujących się emocji i wpływu wolnych rodników oraz toksyn podczas długotrwałego stresu.
8. Mrowienie i drętwienie kończyn
Podczas niepokoju oraz silnego stresu w organizmie kumuluje się dwutlenek węgla. Zmniejszone dotlenienie tkanek ciała powoduje ból dyskomfort oraz uczucie mrowienia w kończynach.
9. Bezsenność
Niepokój może wywołać bezsenność lub odwrotnie — nadmierną senność. Natomiast zaburzenia snu mogą z kolei wywoływać i nasilać inne reakcję organizmu, które negatywnie wpływają na jakość życia.
Gdy odczucia staną się nieproporcjonalnie wielkie w stosunku do rzeczywistości, niepokój może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Taki stan dobrze jest skonsultować z psychologiem lub terapeutą.
źródło: krokdozdrowia.com, centrum-poznawcze.pl