8 kłamstw, w które wierzy twój nastolatek. Koniecznie musisz zmienić jego myślenie

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Przebywając z nastolatkiem, warto więcej słuchać niż mówić. fot. Inzmam Khan/pexels


Rodzice często nie rozumieją, co się dzieje w głowie nastolatka. Musisz wiedzieć, iż jest całkiem sporo rzeczy, w które wierzą nasze dzieci, choć absolutnie nie są one prawdą. Warto zadbać o to, by jak najszybciej zmieniły zdanie.


Nastolatki wierzą w wiele rzeczy, które absolutnie nie są prawdą.

Ma to olbrzymi wpływ na to, jak postrzegają samych siebie.

Warto zadbać o wzmocnienie poczucia własnej wartości każdego nastolatka.


Są pewne kłamstwa, w które nastolatki usilnie wierzą. Mogą one bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich sposób postrzegania zarówno siebie, jak i otaczającego ich świata. choćby jeżeli myślisz, iż to nie dotyczy twojego dziecka, regularnie rozmawiajcie, byś miała pewność, iż te nieprawdy nie wkradają się w życie twojego nastolatka.

1. Nikt mnie nie rozumie


Dojrzewający nastolatek nie chce być już traktowany jak dziecko, jednak jako rodzic wiesz, iż nie pozostało dorosły. Przez to twoja pociecha może czuć, iż nikt go nie rozumie. Koniecznie daj dziecku przestrzeń na wygadanie się i okaż empatię. Pamiętaj, nie zawsze musisz oferować gotowe rozwiązanie czy wyrażać swoją opinię. Dzięki temu, iż jesteś obok i uważnie słuchasz, zauważy, iż go rozumiesz i jesteś po jego stronie.

2. Bycie popularnym uszczęśliwia


Najpewniej tobie nie zależy na tym, by twoje dziecko było popularne, ale prawda jest taka, iż nastolatki potrzebują czuć się częścią grupy i mieć przyjaciół. Pomóż mu zrozumieć, iż warto otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy dokonują dobrych wyborów i są życzliwi.

3. jeżeli będę mieć złe oceny, nic nie osiągnę w życiu


Dzieci dojrzewają pod olbrzymią presją, by mieć dobre stopnie i iść na dobrą uczelnię (czasem to sami rodzice im to wtłaczają do głów). Walczą o świetne wyniki w nauce, tymczasem to wcale nie musi być gwarancją sukcesu. Warto zadbać o balans. Zmniejszyć presję dotyczącą samych wyników i zadbać o pewność siebie dziecka. Badania dowodzą, iż to jest właśnie kluczem do sukcesu w życiu dorosłym.

4. Tylko ja muszę ciężko pracować


Nastolatki często żyją w przekonaniu, iż wszyscy inni naokoło dobrze się bawią, nic nie muszą i mają idealne życie. To "zasługa" mediów społecznościowych. Warto rozmawiać i uświadamiać, iż to, co widzą w komórce, to jedynie wycinek życia (i to tylko ten, którym ktoś chce się podzielić). To kolorowy obrazek, który wcale nie musi być prawdą, tymczasem każdy z nas musi ciężko pracować i ma swoje obowiązki.

5. Randkowanie da mi szczęście


Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, są przekonani, iż do bycia szczęśliwym potrzebują "tej" drugiej osoby. Gdy relacja się kończy, nastolatek odczuwa olbrzymią pustkę, która może niekorzystnie wpłynąć na jego sposób postrzegania samego siebie. Pomóż dziecku budować wiarę w poczucie własnej wartości, by zrozumiało, iż nie potrzebuje partnera czy partnerki, by być szczęśliwym.

6. Nie jestem doskonały, więc jestem porażką


Porażki są częścią życia. Warto, by dziecko rozumiało, iż nikt nie jest idealny. Można popełniać błędy, ważne jednak, by wyciągać wnioski, uczyć się i podejmować lepsze decyzje w przyszłości.

7. Moi rodzice nie chcą bym się dobrze bawił


Dojrzewające dzieci potrzebują niezależności, rodzice tymczasem chcą je bardzo chronić. Warto, by dziecko zrozumiało, z czego wynikają pewne twoje reakcje czy decyzje. Przecież wcale nie chcesz psuć dobrej zabawy, a dbasz o to, by podejmowało dobre wybory i było bezpieczne.

Popracuj nad równowagą i naucz się dawać własnemu dziecku więcej przestrzeni na podejmowanie samodzielnych decyzji i popełnianie własnych błędów. Pamiętaj, to cenna i potrzebna lekcja.

8. Już nigdy nie będzie lepiej


Życie nastolatka naprawdę nie jest łatwe. Dziecku czasem ciężko uwierzyć, iż wszystko kiedyś się ułoży. Nie pozwól mu trwać w tym kłamstwie. Koniecznie daj nadzieję i nigdy nie bagatelizuj jego zmartwień oraz tego, co przeżywa. Zastanów się, co możesz zrobić, by zmienić jego perspektywę, by zrozumiało, iż niedługo będzie lepiej.

Rozmawiaj ze swoim nastolatkiem tak często, jak tylko możesz. Więcej słuchaj, niż mów, dzięki temu łatwej będzie ci zauważyć, w które kłamstwa wierzy, by jak najszybciej to zmienić.

Idź do oryginalnego materiału