70 atrakcji województwa świętokrzyskiego, które warto zobaczyć

mynaszlaku.pl 2 lat temu

Województwo świętokrzyskie to kraina pełna atrakcji turystycznych. Przekonaliśmy się o tym w ubiegłym roku, gdy eksplorowaliśmy okolice Kielc w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Reprezentowaliśmy wtedy ŚWIĘTOKRZYSKIE i zajęliśmy 3 miejsce na 16 województw. Wcześniej byliśmy już tam kilka razy, a w tym roku na rowerach.

ŚWIĘTOKRZYSKIE – MAPA ATRAKCJI

Przygotowaliśmy listę ciekawych miejsc i atrakcji woj. świętokrzyskiego, którego warto zobaczyć. Może większość już znasz, a może odkryjesz coś nowego. Przedstawiamy Wam 70 godnych uwagi miejsc. Myślę, iż z biegiem czasu w pewno ta lista się jeszcze powiększy.

Sandomierz – miasto Ojca Mateusza

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, które historycznie jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Warto je właśnie dlatego odwiedzić i zaznajomić się, chociażby z Podziemną Trasą Turystyczną przy okazji pobytu na Rynku Głównym miasta.

Warto przejść się ulicami Starówki. Można zwiedzić Zamek Królewski oraz Gotycką Katedrę. Na deser zaś warto wpaść do winnicy, by przespacerować się Sandomierskim Szlakiem Winiarskim. Są tam także Góry Pieprzowe oraz Wąwóz Królowej Jadwigi. Sandomierz to miasto Ojca Mateusza, ponieważ to właśnie tutaj dzieje się cała akcja serialu. Przy Rynku jest muzeum – Świat Ojca Mateusza.

  • Sprawdź atrakcje Sandomierza.

Miasto Wąchock – znane z dowcipów

W pobliżu Starachowic znajduje się małe miasteczko Wąchock, w którym zwiedzisz Muzeum Romańskiego Opactwa Cystersów. To tutaj przechodzi Międzynarodowy Szlak Cysterski, będący częścią Europejskiego Szlaku Kulturowego.

Warto przespacerować się następnie Aleją Humorów, która na swojej trasie na chodniku zawiera tablice z dowcipami na temat sołtysa i prowadzi właśnie do Pomnika Sołtysa. Ten jest oryginalny i jedyny taki w Polsce. Na wycieczkę rowerową można ruszyć wokół zalewu. Warto zajrzeć także do kaplicy świętego Rocha.

  • Sprawdź atrakcje Wąchocka.

Miasto Starachowice

Starachowice to miasto, które jest idealne na długie spacery wśród przyrody. Znajdują się tutaj szlaki turystyczne pośród lasów w towarzystwie rzeki Kamiennej. To odpowiednie miejsce na odpoczynek, a także na zwiedzanie, gdyż po drodze warto zajrzeć do Muzeum Przyrody i Techniki, oraz zobaczyć zabytkowe eksponaty samochodów ciężarowych firmy Star. Polecamy zajrzeć do Parku Żeromskiego z amfiteatrem oraz udać się nad Jezioro Starachowickie.

  • Sprawdź atrakcje w Starachowicach.

JuraPark w Bałtowie

JuraPark to zdecydowanie miejsce odpowiednie na wycieczki rodzinne, które zadowoli rodziców oraz zachwyci dzieci. To pierwszy w Polsce obiekt o tematyce dinozaurów, a co interesujące wybudowany w miejscu wykopalisk archeologicznych, gdzie znaleziono szczątki tych zwierząt.

Miejsce oferuje szereg atrakcji, począwszy od wydarzeń zrzeszających pasjonatów różnych dziedzin, a także atrakcje jak postacie ogromnych dinozaurów, oceanarium, park miniatur, zwierzyniec, park rozrywki oraz wiele innych!

  • Zobacz naszą wizytę w JuraParku w Bałtowie.

Dąb Bartek w Zagnańsku

W woj. świętokrzyskim warto zobaczyć to jedno z najstarszych drzew w Polsce. Dąb Bartek w Zagnańsku liczy sobie w przybliżeniu około 700 lat (choć zdania są podzielone). Jednakże jest otoczony opieką, więc na pewno jeszcze wielu turystów będzie miało okazję go zobaczyć. Ten zachwycający dąb znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 750, która prowadzi ze wsi Zagnańsk do wsi Samsonów.

  • Zobacz naszą wizytę – Dąb Bartek.

Rezerwat Gagaty Sołtykowskie

Rezerwat Gagaty Sołtykowskie słynął z wydobycia minerału gagat, stosowanego w jubilerstwie. Odkryto tam również ślady dinozaurów. Przeznaczony obszar do zwiedzania wynosi około 1 km i znajdują się tam małe mosty ułatwiające spacer. Można się tam udać z dziećmi. Jest to interesujące miejsce krajobrazowe, wypełnione pięknymi barwami zieleni, brązów i ugrów, a choćby czerwieni i czerni, kojarzące się z powierzchnią innej planety.

  • Zobacz naszą wizytę w Gagatach Sołtykowskich.

Sieradowicki Park Krajobrazowy

Sieradowicki Park Krajobrazowy znajduje się w obrębie Wyżyny Kieleckiej w dolinie rzeki Kamiennej. Jest to miejsce dla miłośników przyrody i zwierząt głównie z powodu zalesienia, a także turystów pieszych i rowerzystów. Znajdzie się tutaj również coś dla osób interesujących się historią, ponieważ kryją się tutaj pamiątki po m.in. II wojnie światowej.

  • Sprawdź 27 pomysłów na zwierzanie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego.

Jaskinia Ponurego

Jaskinia Ponurego znajduje się na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego na terenie Rezerwatu Kamień Michniowski. Warto to miejsce odwiedzić podczas wędrówki. Dostać się można przechodząc szlakiem niebieskim lub czarnym. Jaskinia Ponurego jest rodzajem jaskini szczelinowej, której długość sięga 25 metrów. Podczas II wojny światowej okolice Jaskini Ponurego były schronieniem i bazą dla partyzantów.

  • Zobacz więcej tutaj.

Burzący Stok

Burzący Stok to pomnik przyrody nieożywionej. Źródło znajduje się na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego w mieście Suchedniów. To źródło szczelinowe, z którego woda wypływa pod wysokim ciśnieniem z piaskowców triasowych. Dotrzeć tam można np. z Suchedniowa. Wedle wierzeń woda ze źródła ma adekwatności lecznicze. Burzący Stok na trasie rozpoznacie po drewnianym zadaszeniu.

  • Zobacz więcej tutaj.

Zalew Kamionka

Zalew Kamionka to zbiornik retencyjny na rzece Tuszymka, z którego można skorzystać w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Jest to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi, par czy odpoczywających samotnie. Miejsce zaopatrzone jest w boisko sportowe, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych czy plac zabaw dla dzieci. Można tutaj również rozłożyć namiot i spędzić noc. Jest dostęp do pryszniców i toalet, a także punkt gastronomiczny.

  • Zobacz więcej tutaj.

Kamieniołom Kopulak

Kamieniołom Kopulak to jedno z miejsc, które warto odwiedzić. Znajduje się tam jezioro w kolorze rdzawym usytuowane wśród drzew i skał. Odkryto tam tropy życia sprzed milionów lat, a na skałach i kamieniach można dopatrzeć śladów nieistniejących już prehistorycznych zwierząt. Niedaleko znajduje się rezerwat Oczy Ziemi z małym jeziorem w kamieniołomie Gębury. To interesujące miejsce turystyczne gdzie można spocząć po spacerze.

Miasto Końskie

Największą atrakcją w mieście jest zespół parkowo-pałacowy Małachowskich. Oprócz terenów zielonych gdzie można wypocząć, zobaczymy tutaj także Oranżerię Egipską, Świątynię Grecką, Domek Wnuczętów. W mieście Końskie warto też odwiedzić także budowle sakralne takie jak kościół św. Mikołaja oraz kościół św. Anny znajdujący się przy cmentarzu. Zobaczysz tutaj także dwa pomniki upamiętniające bohatera Tadeusza Kościuszko.

Oczy Ziemi

Oczy Ziemi to perełka turystyczna w lasach woj. świętokrzyskiego. Znajduje się w dawnym kamieniołomie Gębury. Jest tutaj „jeziorko”, przyciągające coraz więcej turystów. Zbudowano tu wiatę, w której odpoczniesz po spacerze. Z wózkiem jednak trudno tutaj dotrzeć, dlatego warto zapewnić małym dzieciom inny rodzaj transportu. Nazwa Oczy Ziemi jest od otworów w kamieniołomie kojarzących się z tymi elementami fizjonomii.

  • Zobacz więcej tutaj.

Zalew na rzece Żarnówka w Mostkach

Zalew w Mostkach, to miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe na rzeką Żarnówka. Można tutaj przyjechać z dziećmi i spędzić cały dzień. Dostępny jest plac zabaw, miejsca pod zadaszeniem w razie deszczu. Można powędkować oraz po prostu pospacerować, a naprawdę jest gdzie. Warto zabrać rower, gdyż zalew można objechać na około. Czas uprzyjemni przyroda pełna zieleni i różnych gatunków zwierząt.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Rosochacz

W obrębie Lubienia znajduje się Rezerwat Rosochacz, którego powierzchnia to około 30 hektarów. Występuje tutaj wiele gatunków drzew, różne chronione rośliny, można spotkać interesujące ptaki i inne zwierzęta. Wszystkiego o mieszkańcach rezerwatu dowiedzieć się można podążając ścieżką dydaktyczną, na której znajdują się tablice informacyjne na długości około dwóch kilometrów. Rezerwat to odpowiednie miejsce na spacer rodzinny lub element wycieczki szkolnej.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Sieradowska

Na terenie Sieradowickiego Parku Narodowego znajduje się obficie zalesiony rezerwat przyrody Góra Sieradowska. Przez jej zbocze przebiega szlak niebieski. To idealne miejsce dla adeptów turystyki górskiej oraz miłośników gór i przyrody. Jest to lekka trasa spacerowa, bo szczyt góry wznosi się na 390 m n.p.m. Rezerwat bogaty w górskie odmiany roślin. Z góry widać: Truskolaskę, Witosławską, Szczytniak, Jeleniowską, Łysą Górę, Szczygiełkową, Łysicę, Radostową, Bukową, a choćby ruiny zamku w Bodzentynie.

  • Zobacz więcej tutaj.

Cygańska Kapa

W okolicy Wąchocka znajdują się skałki – Cygańska Kapa. To idealne miejsce na spacer w samotności, rodzinne wyprawy z dziećmi czy wycieczki rowerowe. To interesujące miejsce dla miłośników skał, gdyż są one tutaj bardzo okazałe i kolorowe – często zależy to od pory roku. Cygańska Kapa to interesujący pomnik przyrody wśród strzelistych drzew. W okolicy jest dużo innych skałek.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Wykus

Rezerwat Wykus znajduje się w województwie świętokrzyskim. Jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia na weekend. Jest to zarówno pomnik przyrody zawierający kilkudziesięcioletnie drzewa różnych gatunków, jest również pomnik historyczny. Był miejscem schronienia dla ludzi w czasie II wojny światowej.

  • Zobacz więcej tutaj.

Skały pod Adamowem

Skały znajdują się pod Adamowem w okolicy Starachowic. Rezerwat zajmuje około 9 hektarów powierzchni. Przy wejściu znajdują się tablice informujące o geologii miejsca, jego przyrodzie, a także dotyczące celu założenia tego rezerwatu.

Skały w rezerwacie to wychodnie piaskowca, które mają różne kolory i osiągają kilka metrów wysokości. To miejsce malownicze i pełne różnych gatunków drzew, idealne na popołudniowy spacer.

  • Zobacz więcej tutaj.

Skały w Krynkach

W powiecie starachowickim w gminie Brody znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej – Skały w Krynkach. Na terenie 25 ha znajdują się różnego rodzaju i kształtu skały dochodzące do aż kilku metrów. Nieopodal położone jest Jezioro Brodzkie. Są tutaj jaskinie, w tym jaskinia św. Barbary. Przebiega tutaj czerwony szlak turystyczny. Skały w Krynkach to doskonałe miejsce dla miłośników spacerów.

  • Zobacz więcej tutaj.

Skały w Rudzie

Skały w Rudzie znajdują się w gminie Brody. Uznane są za pomnik przyrody, należący do obszaru chronionego. To miejsce odpowiednie na spacer, gdyż nie tylko głazy są tutaj do podziwiania, a także piękna przyroda roztaczająca się wokół nich. Skały w Rudzie to atrakcja turystyczna, przy okazji wylegiwania się na plaży Jeziora Brodzkiego, które jest miejscem rekreacji i wypoczynku.

  • Zobacz więcej tutaj.

Miasto Busko-Zdrój

Busko-Zdrój jest to miasteczko w woj. świętokrzyskim, które zyskało miano uzdrowiska. Spędzisz tutaj wspaniały czas podczas rekonwalescencji, ale nie tylko! Możesz się tutaj zrelaksować i zadbać o swój wygląd i samopoczucie, albo po prostu wybrać się na wycieczkę weekendową z rodziną. Piękna przyroda i budownictwo oraz roztaczający się wokół nastrój, przyczyni się do wspaniałego wypoczynku dla ciebie i twojej rodziny. Idealne miejsce na relaks po długim tygodniu i na wczasy.

  • Sprawdź atrakcje Buska-Zdroju.

Opatowiec – najmniejsze miasto w Polsce

Opatowiec to miejsce, gdzie rzeka Dunajec wpada do Wisły. To w tej chwili najmniejsze miasto w Polsce. Możesz tam zobaczyć Wieżę Zegarowo-Hejnałową oraz odwiedzić pomniki patriotów polskich, np. Pomnik Józefa Piłsudskiego.

  • Zobacz naszą wizytę w Opatowcu.

Pałac Tarłów

Pałac Tarłów koło Kielc to ruiny zamku, które są dostępne do zwiedzania 24 godziny na dobę. Podobno jest pod nimi zakopany skarb! W przyszłości mają tam być przeprowadzone odpowiednie prace, by ruiny odnowić i doprowadzić do tego, by znalazło się tam wiele atrakcji dla turystów. Jest to bardzo ładny zamek, choćby w obecnym stanie, który jest wart zobaczenia i sfotografowania. Sesja fotograficzna na pewno się tam uda!

  • Zobacz naszą wizytę w Pałacu Tarłów.

Jaskinia Piekło pod Skibami

Jaskinia Piekło znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Jej długość to 57 metrów, szerokość około 20 metrów. Jest tam kilka wejść, jedno główne i trzy mniejsze otwory, którymi można się dostać do środka. W pomniku przyrody nieożywionej zamieszkały nietoperze. Znajdą się tam pająki oraz różne gatunki roślin. Jaskinia jest doskonałym miejscem na wyprawy z dziećmi, by wzbudzić w nich ciekawość świata przyrody.

  • Zobacz naszą wizytę w Jaskini Piekło.

Kamieniołom Stokówka

Przy okazji znalezienia się w „Górach Skibowskich”, można odwiedzić Kamieniołom Stokówka. Nazwa wzięła się od Góry Stokówka. Niegdyś było to miejsce wydobycia wapieni, dziś jest to raj dla fanów wspinaczki. Miejsce jest dostępne przez całą dobę. Jest na pewno warte odwiedzenia pod względem przyrodniczo-krajobrazowym oraz sportowym. Można się tutaj wybrać z przyjaciółmi bądź rodziną i dziećmi, wszystko zależy od ciekawości.

Miasto Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego

Kielce to idealne miejsce na weekend. Warto mieć samochód, bo do niektórych miejsc trzeba podjechać, jeżeli zamierzasz spacerować w okolicy po górach, dolinach, kamieniołomach czy skałkach. Warto zajrzeć na Starówkę Kielecką, odwiedzić Bazylikę, wejść do Parku im. Stanisława Staszica, podejść na Plac Artystów czy podjechać do Kadzielni. Jest tu co zwiedzać!

Kadzielnia w Kielcach

Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach, to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. W przeszłości było to miejsce wydobycia wapienia, a dziś jest interesującą atrakcją turystyczną. Poza przyrodą, jest tutaj mnóstwo atrakcji, takich jak Park Kadzielnia, a na jego terenie jest Amfiteatr, gdzie realizowane są różne wydarzenia. Zobaczysz tutaj również wodospad. Jest miejsce ogólnego wypoczynku dla turystów i pomysł na weekend dla miłośników przyrody. A dzieci na pewno będą się tutaj bawić wyśmienicie.

  • Zobacz naszą wizytę na Kadzielni.

Zelejowa

Znana jako Góra Zelejowa znajduje się na terenie rezerwatu przyrody w Chęcinach w okolicy Kielc. Góra nie jest wysoka, bo mierzy około 370 m n.p.m. Zaś obszar rezerwatu to jakieś 67 ha. Jest więc gdzie spacerować, to doskonały pomysł na weekend, by odsapnąć od miastowego życia. To miejsce dla starszych i młodszych adeptów turystyki górskiej oraz miłośników przyrody i odkryć.

  • Sprawdź opis szlaku na Zelejową.

Skałki Piekło pod Niekłaniem, Brama Piekielna i Piekło Dalejowskie

Skałki Piekło pod Niekłaniem to miejsce ukryte w lesie, więc nie każdy może o nich wiedzieć, a warto wybierając się do województwa świętokrzyskiego sprawdzić ich lokalizację. Jest to miejsce bogate w różne większe i mniejsze skały. Brama Piekielna i Piekło Dalejowskie znajdują się w miejscowości Jastrzębia nad Bliżynem. I są także piękne przyrodniczo. Prowadzi tutaj szlak zielony.

  • Zobacz Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie.

Ponidzie – piękna zielona kraina

Ponidzie, to również piękne miejsce na weekend. Zapierające dech w piersiach widoki, nasuwają romantyczne skojarzenia, więc warto się tutaj wybrać z ukochaną osobą. Można spacerować do woli pośród zielonych pagórków i drzew.

  • Sprawdź atrakcje Ponidzia.

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów to urocze miejsce widokowe, szczególnie o takich porach dnia jak wschód lub zachód słońca. Warto się przekonać samemu i pojechać tam w czasie pobytu w świętokrzyskich miejscowościach. To odpowiednie miejsce na krótki spacer z przyjaciółmi, gdzie można się pozachwycać ładnymi kolorowymi pagórkami. Jest to więc doskonałe miejsce na plenerowe fotografie.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Krzyżanowice

Rezerwat Krzyżanowice liczy sobie 18 ha i ma na celu chronić zachowaną do dziś przyrodę nieożywioną i ożywioną. Znajdują się tutaj liczne skały o różnych kształtach, a wzgórze jest pełne margli, wapieni i gipsów. Występują rośliny i zwierzęta rzadko lub niewystępujące w innych miejscach w Polsce. Jest to jeden z rezerwatów Ponidzia. Miejsce idealne na spacer i odpoczynek wśród natury.

  • Zobacz więcej tutaj.

Sosna na szczudłach w Wełeczu

Inaczej Sosna Krocząca, która przyciąga turystów swoim ciekawym wyglądem. Znajduje się na terenie Ponidzia w okolicy Buska-Zdroju. Drzewo uznane jest za pomnik przyrody, jest to sosna pospolita licząca sobie 100 lat. interesująca jest dlatego, iż wygląda jakby szła na szczudłach, a to jej korzenie wychodzą ponad powierzchnię ziemi, dziwnie to brzmi, dlatego najlepiej jest pojechać i zobaczyć to niesamowite drzewo.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Świętej Anny w Pińczowie

Góra Świętej Anny w Pińczowie to miejsce piękne, gdzie na szczycie dumnie wznosi się kaplica św. Anny, która jest dziełem architekta Santi Gucciego. Kaplica wybudowana jest w stylu manierystycznym i jest miejscem kultu świętej Anny. Nie jest przeznaczona do zwiedzania, ale za to można obok niej spacerować i podziwiać z zewnątrz. Pięknie komponuje się w otaczającą przyrodę. Przy kaplicy znajduje się punkt widokowy.

  • Zobacz więcej tutaj.

Garb Pińczowski

Garb Pińczowski to wypiętrzenie złożone głównie z margli kredowych, a także z wapieni czy gipsów. Przyroda, która się tutaj rozpościera przypomina w wyglądzie stepy. Żyją tutaj różne zwierzęta oraz rosną unikatowe rośliny. Jest to teren półnaturalny, rolniczy. Garb Pińczowski przyciąga wiele osób, zarówno tych miejscowych jak i odwiedzających turystów. Nazywany jest również Garbem Wojczańsko-Pińczowskim, a przez miejscowych określany mianem „Serpentyny”.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Skowronno

Rezerwat Skowronno w okolicy Garbu Pińczowskiego należy do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia wynosi około 2 ha i jest to miejsce dostępne przez 24 godziny. To miejsce przyrodnicze zawierające roślinność kserotermiczną, lubiącą promienie słoneczne, występuje tutaj między innymi kłosownica pierzasta. Ze względu na bogactwo przyrodnicze to interesujące miejsce do spacerów weekendowych. Można się tutaj wybrać z dziećmi w celu dydaktycznym.

  • Zobacz więcej tutaj.

Zbiornik Podkowa

Zbiornik Podkowa znajduje się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego na Ponidziu. Jest to miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, gdzie można przyjechać z rodziną, by odpocząć. Jest to również miejsce dla wędkarzy, gdzie mogą uprawiać swoją pasję. Zbiornik pięknie komponuje się z tutejszą malowniczą przyrodą. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, szczególnie te osoby, które lubią ciszę i spokój, zachwyci też miłośników dźwięków natury.

  • Zobacz więcej tutaj.

Byczowska Góra

Byczowska Góra to piękne miejsce ze wspaniałym rozciągającym się wokół widokiem. Nie jest to wysoka góra, bo liczy sobie 250 m n.p.m., ale warto się na nie wdrapać właśnie ze względu na roztaczający się widok Ponidzia. Jest to idealne miejsce na urozmaicenie dłuższej wycieczki z rodziną. Dzieci na pewno będą zadowolone podczas pikniku w tym miejscu. A przyroda dodatkowo wzmocni te uczucia.

  • Zobacz więcej tutaj.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to spektakularna budowla w Ujeździe jest dostępna dla turystów za opłatą biletu wstępu. To miejsce niezwykle klimatyczne i zachęca, by spędzić tutaj trochę czasu. Można się tutaj wybrać na wycieczkę rodzinną z dziećmi i zwiedzić tajemnicze ruiny. Idealne miejsce do fotografowania, a młode pary gdy wybiorą sesję zdjęciową na tle zamku, będą miały wspaniałą pamiątkę na całe życie.

  • Zobacz naszą wizytę na Zamku Krzyżtopór.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach pięknie wznosi się na wzgórzu ponad miastem pośród kolorowej przyrody pól i drzew. realizowane są tutaj różne interesujące wydarzenia związane z historią i życiem ludzi z dawnych czasów. Dla dzieci miejsce dydaktyczne, chociaż również dorośli znajdą tutaj coś dla siebie. Zamek zachęca o każdej porze roku, jak również nocą szczególnie pięknie wygląda. Zdecydowanie warto go odwiedzić.

  • Nasza wizyta na Zamku w Chęcinach.

Góra Miedzianka

Góra Miedzianka ze swojego szczytu zachwyca widokiem panoramy na Góry Świętokrzyskie. Robi to wrażenie o każdej porze dnia czy roku. Góra jest niewielka, mierzy 354 m n.p.m, dlatego dostępna jest dla wszystkich: małych, dużych, dzieci, rodziców. Dzieci mogą się tutaj nauczyć o minerałach występujących przed wiekami, a co lepsze to zobaczyć ich pozostałości na własne oczy.

  • Zobacz więcej o Miedziance.

Łysa Góra (Święty Krzyż)

Łysa Góra wznosi się na 595 m n.p.m. i jest to dobrze znane miejsce, do którego przychodzą pielgrzymi z wielu stron kraju. Odpowiednie miejsce na weekendowy wypad do zwiedzania, gdyż znajduje się tam klasztor z wieloma atrakcjami dla fanów historii oraz osób chcących się pomodlić. Jest tutaj również restauracja, w której można się pożywić po pełnym wrażeń zwiedzaniu. Na szczycie wieży jest platforma widokowa, a w pobliżu gołoborze.

  • Opis szlaku na Łysą Górę/Święty Krzyż.

Sabat Krajno

Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur to idealne miejsce dla dzieci do zabawy, wypoczynku i nauki. Park znajduje się na wzgórzu, co czyni go dodatkowo atrakcyjnym ze względu na widoki roztaczające się wokół. realizowane są tutaj różne wydarzenia, na przykład nocne zwiedzanie Parku Miniatur wypełnionego małymi budowlami – miniaturami prawdziwych, które są znane na całym świecie.

  • Zobacz naszą wizytę w Sabacie Krajno.

Łysica – najwyższy szczyt województwa świętokrzyskiego

Łysica jest najwyższym szczytem w paśmie Gór Świętokrzyskich. Należy do Korony Gór Polski i jest najniższa z jej 28 szczytów. Góra ma dwa wierzchołki – Łysica i Skała Agaty, co czyni ją dodatkowo szczególnym miejscem. To interesujące miejsce dla osób, które są miłośnikami turystyki górskiej, także na wycieczki z dziećmi. Znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

  • Opis szlaku na Łysicę.

Szczytniak

Szczytniak to góra o wysokości 554 m n.p.m. Znajduje się na Głównym Szlaku Gór Świętokrzyskich. Jest to odpowiednie miejsce dla adeptów turystyki górskiej i można przejść przez nią w drodze do Łysicy. Na szczyt wchodzi się około godziny i ścieżka prowadzi głównie przez las, a szlak prowadzący to czerwony lub czarny. Idealny spacer z dziećmi o każdej porze roku.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Chelosiowa Jama

W Jaworzni znajduje się kamieniołom, na którego terenie jest jaskinia Chelosiowa Jama o długości około 4 km. Znajdują się tutaj również inne jaskinie, które warto zobaczyć. Jest to miejsce objęte ochroną i uznane za rezerwat. Znajdują się tu różnego rodzaju złoża piaskowców, które były wydobywane wiele lat temu. Miejsce warto odwiedzić z dziećmi, jest to interesujące miejsce geologiczne i dydaktyczne.

  • Zobacz więcej tutaj.

Główny Szlak Świętokrzyski

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego mierzy ponad 100 km długości. To górski szlak, który przejść można z dziećmi w kilka dni. Trasa jest widokowa i warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić piękną przyrodę. Góry na trasie są niskiej wysokości w porównaniu z innymi pasmami górskimi, są odpowiednie dla początkujących. Trasa prowadzi przez dwa najważniejsze parki w świętokrzyskim.

  • Opis Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

Rezerwat Perzowa Góra

Perzowa Góra mierzy sobie 395 m n.p.m., nie jest więc wysoka. jeżeli jednak dopadnie zmęczenie podczas spaceru, można odpocząć na przydrożnej ławeczce. A przyroda wokół będzie ci towarzyszyć i zachwycać podczas wędrówki. Znajdują się tutaj rzadko spotykane rośliny warte uwagi oraz piaskowce. Na trasie spotkasz Kapliczkę Świętej Rozalii, do której możesz wejść, by zobaczyć, jak wygląda w środku.

  • Zobacz więcej tutaj.

Oblęgorek – Pałacyk Sienkiewicza

Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku jest dzisiaj Oddziałem Muzeum Narodowego i można go zwiedzać po zakupie biletu wstępu. W środku znajduje się wiele rzeczy związanych z osobą Henryka Sienkiewicza oraz zachowana jest tam również jego sztuka literacka. Pałacyk to doskonałe miejsce na wycieczkę weekendową z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi oraz fanów literatury i historii. Miejsce upamiętnienia polskiego pisarza, ważnego dla Polski.

  • Zobacz więcej tutaj.

Siniewska Góra – wieża widokowa

Siniewska Góra to szczyt o wysokości 448 m n.p.m., leżący na Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Góra składa się z piaskowców i mułowców, a droga na niewielki szczyt jest otoczona lasem. To miejsce odpowiednie na spacer w połączeniu z innymi punktami dłuższej wycieczki, ponieważ idzie się tam około 20 minut. Poniżej stoi wieża widokowa, która obfituje w kapitalne krajobrazy.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Sosnówka w Chęcinach

Góra Sosnówka w Chęcinach jest złożona z marmurów, które są kolejną dumą województwa świętokrzyskiego. Zachowane skały od lat przyciągają turystów z Polski na spacery pośród wieloletniej przyrody, a także miłośników gór, którzy mogą odhaczyć szczyt Sosnówki w drodze na kolejne trasy. Jest to miejsce odpowiednie na rodzinny spacer, a także na wędrówkę w pojedynkę w dłuższy weekend.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Rzepka w Chęcinach

Góra Rzepka w Chęcinach to rezerwat przyrody. Widoki z góry są zachwycające na okoliczną panoramę, a w niewielkiej odległości jest tam Zamek w Chęcinach, który można zwiedzić przy okazji. Ponadto jest tutaj piękna przyroda, którą można się zachwycać podczas rodzinnych spacerów z dziećmi. Wejście z parkingu na punkt widokowy zajmuje kilkanaście minut.

  • Zobacz więcej tutaj.

Wieża widokowa w Daleszycach

Wieża widokowa w Daleszycach jest to 15-metrowa drewniana wieża, na którą można wyjść po schodach, by obserwować i podziwiać okolicę z góry. Jest to doskonały pomysł dla dzieci i dorosłych oraz osób lubiących fotografować piękne widoki. Do wieży można dojechać samochodem.

  • Zobacz więcej tutaj.

Ścieżka w Cisowie

Jest to Leśna Ścieżka Przyrodniczo – Historyczna im. Wybranieckich w Cisowie przeznaczona dla miłośników przyrody, zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu przyrody. Jest to również ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi, w sam raz, by wybrać się tam i zażyć świeżego powietrza.

  • Zobacz więcej tutaj.

Diabelski Kamień i Klonówka

Szczyt Klonówka jest zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich i mierzy sobie 461 m n.p.m. Wędrówkę na górę można rozpocząć z Przełomu Lubrzanki podążając za szlakiem czerwonym. Wychodzi się na szczyt około godziny. Po drodze spotykamy Diabelski Kamień, który jest jednym z pomników przyrody nieożywionej i wokół którego krążą różne interesujące legendy. W pobliżu kamienia znajduje się platforma widokowa.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Kamień Michniowski

Do miejsca, gdzie znajduje się Kamień Michniowski 435 m n.p.m. dotrzeć można z Mnichowa podążając za szlakiem niebieskim. Trasa początkowa w lesie jest oznakowana tablicą. Przy okazji wycieczki można również odwiedzić Jaskinię Ponurego, która znajduje się na terenie rezerwatu, a także inne miejsca i zachwycić się przyrodą.

  • Zobacz więcej tutaj.

Kamieniołom w Zachełmiu

Kamieniołom w Zachełmiu jest to interesujące miejsce ze względu na odkrycia archeologiczne, które miały tam miejsce. Znaleziono ślady sprzed milionów lat dinozaurów tetrapodów. w tej chwili można ich doszukiwać na skałach podczas wycieczek, co czyni taki wypad dodatkową atrakcją, poza wypoczynkiem wśród pięknej, okolicznej natury. Rezerwat przyrody znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. To jedno z miejsc warte odwiedzenia podczas dłuższej wycieczki.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Barcza

Rezerwat Barcza znajduje się na terenie gminy Zagnańsk i umiejscowiony jest blisko głównej drogi przejazdowej. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ miejsce jest niezwykle urokliwe, wśród strzelistych drzew znajduje się nieduże jezioro, z którego wychodzą na zewnątrz korzenie drzew. Na terenie rezerwatu znajduje się więcej jeziorek, które są bardziej porośnięte roślinami, przez co trudniej się jest do nich dostać.

  • Zobacz więcej tutaj.

Grząby Bolmińskie

Grząby Bolmińskie to pasmo górskie rozciągające się na długość około 5 km. Mierzy ono 330 m n.p.m. i jest najwyższym punktem w tym paśmie. Znajdują się tam skały kredowe i jurajskie. Idąc tam warto szukać szlaku żółtego, które przecina pasmo. Trasa jest oznakowana, a widoki z tego niewielkiego szczytu warte zobaczenia. Idealne miejsce na spacer niedzielny z rodziną.

  • Zobacz więcej tutaj.

Czubatka nad Bocheńcem

Czubatka to niewielka, acz stroma góra o wysokości 327 m n.p.m. Znajduje się we wsi Bocheniec i od tej nazwy również jest kojarzona. Droga na Czubatkę prowadzi przez las, więc jest to trasa mało widokowa, za to można podziwiać podczas spaceru wapienie jurajskie. Spotkać tutaj można pozostałości po bitwach historycznych, które mogą stać się atrakcją dla zainteresowanych tematem.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Grodowa

Góra Grodowa to wzniesienie liczące sobie 395 m n.p.m., a na jej wierzchołku znajduje się Rezerwat Kamienne Kręgi, który został ustanowiony w 1994 roku. Chociaż trudno znaleźć wyraźne pozostałości archeologicznych znalezisk, to jest to miejsce przyjazne na spacer i wypoczynek pośród przyrody. Pozostały również legendy, o których można usłyszeć od starszych mieszkańców. Warto pospacerować tym dawnym miejscem kultu.

  • Zobacz więcej tutaj.

Kamieniołom Mogiłki

Kamieniołom Mogiłki to kolejny kamieniołom, który warto znać. Jest to interesujące miejsce ze względu na rodzaje kamieni, które tutaj występują – ciekawostka dla młodych adeptów geologii. Jest tutaj również interesująca przyroda i roślinność, które warto zobaczyć podczas wycieczki. Przez pewien czas kamieniołom był wysypiskiem śmieci, po których są tam niestety pozostałości.

  • Zobacz więcej tutaj.

Rezerwat Moczydło

To niewielkie wzgórze Rezerwatu Moczydło można odwiedzić dodatkowo w trakcie dłuższej wycieczki. Pomimo iż jest to miejsce niepozorne, to jest ono ważne dla Geoparku Świętokrzyskiego, bo związane jest z górnictwem ołowiu i srebra. Pozostałości te można spotkać spacerując po wzgórzu. Miejsce jest odpowiednie na spacer o każdej porze roku, kiedy można podziwiać tutejszą przyrodę i pozostałości archeologiczne sprzed wielu lat.

  • Zobacz więcej tutaj.

Ciosowa Góra – odsłonięcie piaskowca

Ciosowa Góra, to pozostałość po kamieniołomie, na którego terenie znajduje się triasowy piaskowiec tumliński, a nazwa wzięła się od Wzgórza Tumlińskiego, na którym góra się znajduje. Można tutaj również zobaczyć pozostałości po okresie wojennym. Szlak czerwony prowadzi w to miejsce. interesujące miejsce na spacer i wypoczynek wśród natury z dziećmi i przyjaciółmi.

  • Zobacz więcej tutaj.

Ruiny Huty Józef w Samsonowie

Ruiny Huty Józef w Samsonowie są wspaniałym zabytkiem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Miejsce to ma bogatą historię od XVI wieku. Zdecydowanie warte zobaczenia dla miłośników ruin, ale nie tylko, bo każdy turysta powinien to miejsce zobaczyć, kiedy będzie zwiedzał województwo świętokrzyskie. Ruiny są bardzo malownicze i romantyczne.

  • Zobacz więcej tutaj.

Góra Witosławska

Góra Witosławska mierzy 491 m n.p.m., jest to szczyt w Górach Świętokrzyskich, otoczony lasem, w którym przeważają jodły i buki. Można tutaj zobaczyć rzeźbę Jezusa Chrystusa, obejrzeć drewnianą kaplicę Zesłania Ducha Świętego przepełnioną przedmiotami kultu chrześcijańskiego. Kaplica jest uznana za zabytek. Obok niej stoi figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem.

  • Zobacz więcej tutaj.

Zalew Chańcza – woj. świętokrzyskie na rowerze

Zalew Chańcza to popularne miejsce, które przyciąga turystów. Warto się tam wybrać np. na rowery tak jak my. Nad wodą jest plaża, miejsca noclegowe, a cały zalew można obejrzeć z zapory. Nasza trasa mierzyła 17 kilometrów.

  • Zobacz naszą wycieczkę rowerową nad Zalewem Chańcza.

Szydłów – polskie Carcassonne

Szydłów to średniowieczne miasto, do którego warto się wybrać, aby poznać atrakcje oraz historię. Uznawane jest za polskie Carcassonne. Już podczas jazdy drogą 765 można obejrzeć okazałe mury. W miasteczku są np. są między innymi: mury obronne i Bramę Krakowską, ruiny zamku i szpitala, kościoły czy synagogę.

  • Zobacz atrakcje w Szydłowie.
Idź do oryginalnego materiału