7 zasad wieszania prania, z którymi podzieliła się ze mną moja babcia

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: A beautiful shot of newly washed clothes getting dried in the garden under a blue sky


Dawniej nie suszono prania w suszarkach bębnowych lub tych, które w tej chwili rozstawiamy w swoich domach. Mokre ciuchy rozwieszano najczęściej na sznurkach przeczepionych do drzewa. To sprawiało, iż musiały być powieszone w taki sposób, aby gwałtownie wyschły – niezależnie od pogody. Potrzeba matką wynalazków – ludzie opracowali wtedy na to świetne patenty, bo przecież musieli sobie jakoś poradzić. Okazuje się, iż warto je rozpowszechnić i dzisiaj. Poznaj 7 sprawdzonych zasad na to, jak powiesić pranie!

Ludzie tamtych czasów tak mocno przywiązali się do swoich przyzwyczajeń, iż później ciężko było im się przekonać do domowych suszarek na pranie. Czy to ze względu na skuteczność zasad, wedle których postępowali, wieszając pranie? Być może…

Jak powiesić pranie babcinym sposobem? Fot. Freepik.com

Jak wieszać pranie, żeby gwałtownie wyschło?

1. Pierwsze, co musisz zrobić, to wilgotną szmatką przetrzeć wszystkie sznurki. Przecież rozwieszanie świeżo wypranych ciuchów na brudnych sznurkach byłoby zupełnie bezsensowne. Warto o tym wspomnieć, bo choć to oczywiste, to jednak niektórzy przez nieuwagę mogą o tym nie pamiętać.

Jak powiesić pranie babcinym sposobem? Fot. Freepik.com

2. Nie kieruj się pogodą. choćby jeżeli jest zimno, ale nie pada – pranie i tak wyschnie, jeżeli tylko będzie powieszone we adekwatny sposób. Przecież w czasach młodości naszych dziadków i pradziadków, kiedy nie było jeszcze suszarek, mokre ciuchy musiały schnąć na zewnątrz choćby w zimie.

Jak powiesić pranie babcinym sposobem? Fot. Freepik.com

3. Prześcieradła, koce i ręczniki wieszaj po zewnętrznych stronach, a bieliznę na środku. Sąsiedzi nie muszą widzieć tego Twojego nowego koronkowego kompletu

Babciny sposób na wieszanie prania. Fot. Freepik.com

4. Nie mieszaj kolorów – białe pranie wieszaj osobno, a kolorowe osobno. Wierzono, iż to również pomoże uniknąć zafarbowania (oprócz segregacji w pralce).

Babciny sposób na wieszanie prania. Fot. Freepik.com

5. Koszule, bluzki i t-shirty wieszaj „do góry nogami”, a nie za ramiona. Dzięki temu szybciej wyschną, a i na ramionach – czyli w bardzo widocznych miejscach – nie pojawią się naciągnięcia po spinaczach.

Babciny sposób na wieszanie prania. Fot. Freepik.com

6. Skarpetki powinny być powieszone za „palce” – w przeciwnym razie rozciągną się i będą się zsuwać podczas noszenia.

Babciny sposób na wieszanie prania. Fot. Freepik.com

7. Jeśli wieszasz delikatne ciuchy, z cienkiego materiału, złącz je jednym spinaczem.

Babciny sposób na wieszanie prania. Fot. Freepik.com

Jeśli jednak wieszanie prania na zewnątrz Cię nie przekonuje, lub nie masz ku temu warunków, pamiętaj o tym:

  • dokładnie odwiruj ciuchy w pralce
  • miej w pomieszczeniu temperaturę od 18 do 22 stopni Celsjusza i rozszczelnione okno
  • strzepuj każdą rzecz przed powieszeniem
  • rozwieszaj je w większych odstępach (jeśli się da)
  • sprawdzaj poziom wilgoci w pomieszczeniu, aby nie doprowadzić do wilgoci (w razie potrzeby skorzystaj z osuszacza powietrza)

A Ty stosujesz już te sprytne sposoby na organizację szafy z ubraniami? choćby problematyczne w przechowywaniu ciuchy nie są ani pogniecione, ani porozciągane!

Sprytne sposoby na organizację szafy z ubraniami – poznaj je wszystkie!

Idź do oryginalnego materiału