Na twarzy wypisane są nie tylko emocje i przeżycia, ale także stan zdrowia. Na wygląd pływa także nadmiar stresu, używki, złe odżywianie, błędy pielęgnacyjne. Różne krostki, obrzęki, przebarwienia, mogą wskazywać na istniejące w różnych organach stany zapalne lub choroby.
Jeśli jest coś, co cię niepokoi w twoim wyglądzie, sprawdź tego możliwą przyczynę.
7 objawów, które informują o kłopotach zdrowotnych
1. Żółte grudki na powiekach
Tzw. żółtaki informują o gromadzeniu zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie, który przyczynia się do wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i w razie konieczności przepisać leki zmniejszające poziom cholesterolu. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Na co dzień spożywaj więcej pokarmów z błonnikiem, takich jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, nieprzetworzone warzywa i owoce, ponieważ błonnik skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
2. Biały język
Jeśli twój język jest bardzo blady, wręcz biały, prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii. A jeżeli dodatkowo skóra na twarzy również stała się nadmiernie blada, powinnaś się zbadać poziom żelaza we krwi. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C, która pomaga przyswajać żelazo oraz po:
- podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki,
- pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja,
- mleko i produkty mleczne.
3. Trądzik na brodzie i szyi
Jeśli krostki pojawiają się na brodzie czy szyi, prawdopodobnie jest to sygnał zaburzeń hormonalnych. Warto się wybrać do endokrynologa oraz zbadać poziom prolaktyny lub androgenów, a także wykonać USG narządu rodnego w gabinecie ginekologicznym.
4. Cienkie brwi
Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a jeżeli do tego cierpisz z powodu przybierania na wadze, jesteś zmęczona i odczuwasz ciągłej zimno, koniecznie zbadaj poziom hormonu TSH. Leczeniem niedoczynności tarczycy powinien pokierować lekarz endokrynolog.
5. Sińce pod oczami
Jeśli cierpisz z powodu ciemnych obwódek i worków pod oczami oraz obrzęków w okolicy kostek, wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć kłopoty z nerkami. W takim przypadku lekarz może zlecić także o USG nerek.
6. Czerwone policzki
Rumieńce na policzkach bywają oznaką nadciśnienia. jeżeli twoje ciśnienie nie przekracza 139/89 mm HG, jego odczyt jest prawidłowy. Natomiast jeżeli rumień na policzku przybiera kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być to oznaką tocznia. W tym przypadku koniecznie pokaż się lekarzowi.
7. Drżenie powiek
Najczęściej wynika ono z niedoboru magnezu. zwykle wystarczy sięgnąć po produkty bogate w magnez, takie jak pestki dyni, orzechy, a także kakao, by problem zniknął.
źródło: polki.pl, bonavita.pl