68-metrowe mieszkanie w kamienicy przy Elektoralnej w Warszawie dla pary obcokrajowców

plndesign.pl 4 miesięcy temu

Yvonne i Serhan na swój nowy dom postanowili wybrać mieszkanie w sercu Warszawy przy ul. Elektoralnej. Stworzenie projektu wnętrz powierzyli pracowni jlw studio, a realizację ekipie wykończeniowej Walls & Floors. Architektka Joanna Lemka-Wójcik wydobyła cały urok i wdzięk, skrywany przez mieszkanie w śródmiejskiej kamienicy. Dzięki temu powstała lekka, klimatyczna i elegancka aranżacja inspirowana stylem mid-century modern. Efekty metamorfozy możemy zobaczyć dzięki sesji, którą wystylizowała i wykonała Marta Behling ze studia Pion Poziom Fotografia.

Remont niespełna 70-metrowego mieszkania w Warszawie – pamięć tkanki budynku

Mieszkanie w śródmiejskiej kamienicy przy ul. Elektoralnej zostało zaprojektowane z myślą o Yvonne i Serhanie – parze obcokrajowców, którzy zdecydowali, iż kolejny rozdział swojego życia chcą pisać w stolicy Polski. Zaprojektowana przez jlw studio metamorfoza obejmowała nie tylko świeżą estetykę, ale również wymianę instalacji elektrycznej i spore zmiany w układzie funkcjonalnym. Ich celem było otwarcie pomieszczeń oraz powiększenie łazienki o część dawnej kuchni. Kolejne wyzwanie stanowiło ukrycie rur c.o. – w łazience udało się to zrobić dzięki zabudowy.

Salon z beżową sofą, drewnianą podłogą i galerią ścienną nad półkami

Wyburzenia ścian wiązały się również z koniecznością ingerencji w ułożenie parkietu. W powstałych bruzdach zastosowano oryginalne klepki odzyskane ze strefy wejściowej, gdzie znalazły się nowe czarno-białe płytki. W ten sposób udało się uzyskać interesujący efekt – parkiet stał się nośnikiem pamięci o dawnym układzie mieszkania. Pierwotnie w części dziennej i nocnej zastosowane były inne wielkości klepek. Inwestorzy zdecydowali się je zachować, co tylko wzmocniło wrażenie zachowania na podłodze unikalnej mapy przeszłości.

Klimatyczne mieszkanie w śródmiejskiej kamienicy – odrobina nietuzinkowych kolorów

68-metrowe mieszkanie wyróżniało się wyjątkowym klimatem charakterystycznym dla powojennych warszawskich kamienic. Architektka Joanna Lemka-Wójcik podjęła wyzwanie wydobycia pełni uroku tego miejsca. Jego potencjał tkwił ukryty w detalach, takich jak rzadko już dzisiaj spotyka rozglifienia okien. gwałtownie podjęto decyzję, aby zachować parkiet i oryginalne parapety wykonane z lastryko, a jako dekorację zastosować subtelną sztukaterię. W ten sposób wnętrze zyskało odrobinę niewymuszonej elegancji.

Salon z beżową sofą, telewizorem na ścianie i drewnianą podłogą

Na urzekający efekt finalny złożyła się także nietuzinkowa paleta barw. Podstawą stały się jasne, neutralne i ponadczasowe odcienie, dzięki którym wnętrze pozostaje przytulne i przyjemne. Klasyczną bazę uzupełniły akcenty zastosowane w odważny i bardzo przemyślany sposób. Do ciekawych punktów należy wnęka w strefie wejściowej, która wraz z szafką na buty została pokryta beżowo-łososiowym odcieniem NCS. W sypialni natomiast odrobina koloru wyróżniła strefę do pracy. Ponadto w całym projekcie powracają zmysłowe odcienie szałwii i pistacji.

Aranżacja kuchni w stylu mid-century modern – prezycja i kreatywność w doborze detali

Na szczególną uwagę zasługuje aranżacja kuchni, będącej integralną częścią otwartej strefy dziennej. Inwestorom zależało na zastosowaniu wyspy kuchennej, choćby kosztem tradycyjnego jadalnianego stołu. Architektka zaproponowała lekką i minimalistyczną formę, która zyskała szlachetność za sprawą białego blatu ze spieku kwarcowego. Oryginalną geometryczną bryłę stanowi także zabudowa wykonana na zamówienie. Dzięki zastosowaniu pionowych blend między modułami zyskała ona wyrazisty rytm.

Kuchnia z czarnym zlewem, białymi szafkami i dekoracjami na blacie

Ozdobą kuchni jest efektowna pistacjowa mozaika marki Dunin, zastosowana w panelu międzyszafkowym i przechodząca w oryginalny łuk przy oknie. Kolejne warte uwagi detale to płyta grzewcza zlicowana na równo z blatem oraz osprzęt elektryczny Vectis, który doskonale dopełnił aranżację w stylu mid-century modern. To właśnie dbałość o takie szczegóły sprawia, iż niespełna 70-metrowe mieszkanie w śródmiejskiej kamienicy zyskało unikalny klimat, w którym przeszłość łączy się ze współczesnością w niezwykle eleganckim wydaniu.

Projekt: Joanna Lemka-Wójcik – jlw studio | jlwstudio.pl
Zdjęcia: Marta Behling – Pion Poziom Fotografia | pionpoziom.com

Zobacz również:

46-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie dla pasjonata muzyki
57-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli dla młodego prawnika z rodziną
65-metrowe mieszkanie na warszawskim Targówku dla kobiety pełnej pasji
Minimalistyczne mieszkanie w Warszawie dla 30-letniego mężczyzny
80-metrowe mieszkanie na szczecińskim Warszewie dla młodej pary z dzieckiem

Idź do oryginalnego materiału