6 najlepszych materiałów na upały

mrvintage.pl 1 rok temu

Ponieważ lada chwila zaczynają się wakacje, a temperatury sięgają już trzydziestu stopni Celsjusza, to postanowiłem przygotować krótki poradnik o najlepszych materiałach na upalne dni. Ale zanim wymienię te, które szczególnie polecam, to wspomnę, iż dla naszego komfortu, szczególnie istotne są dwie cechy ubrań.

Po pierwsze, przewiewność. Chodzi o to, by nasze ubranie zapewniało możliwie jak najlepszą cyrkulację powietrza pomiędzy naszą skórą, a pierwszą warstwą ubrania. Po drugie, higroskopijność materiału, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci. Chodzi o to, by pot pojawiający się na skórze był wchłaniany przez ubranie i nie pozostawał na skórze. Najlepszą higroskopijność będą mieć tkaniny i dzianiny z naturalnych włókien.

Zobaczcie teraz, które tkaniny i dzianiny mają te dwie cechy na poziomie gwarantującym wysoki komfort.

fot. Dominika Kuroś

1. LEN

Naturalny, przewiewny, ekologiczny i szlachetnie się gniecie. Świetnie odprowadza wilgoć. Moim zdaniem nie ma lepszej tkaniny na wysokie temperatury. Uwielbiam len w każdej postaci i nie wyobrażam sobie sezonu letniego bez tego materiału. W miesiącach wakacyjnych noszę go niemal codziennie. Idealny na koszule, marynarki, spodnie, szorty, koszule wierzchnie, czapki, kaszkiety.

Cechą charakterystyczną lnu jest luźny splot włókien (pod światło wygląda jak siateczka), który gwarantuje bardzo dobrą cyrkulację powietrza. A drugą cechą charakterystyczną jest jego gniotliwość. Osobiście bardzo to lubię, ale wiem, iż są osoby, które odrzucają len właśnie z tego powodu.

Emmett London


2. WEŁNA MERINO O LUŹNYM SPLOCIE

Wełna kojarzy się głównie z ochroną przed chłodem, ale nie każdy o tym wie, iż surowiec ten ma doskonałe adekwatności termoregulacyjne i dlatego nadaje się również na lato. Wełna merynosowa jest w stanie pochłonąć wodę odpowiadającą trzydziestu pięciu procentom swojej wagi i tej wilgoci nie odczuje się. To sprawia, iż do pewnego momentu wełna nie daje wrażenia mokrego kompresu jak ma to miejsce np. w przypadku bawełny, która chłonie pot jak gąbka.

Oczywiście dla komfortu istotne jest też to, iż musi to być wełna o luźnym splocie, przez który powietrze będzie swobodnie przepływać. Najbardziej przewiewne będą wełny typu fresco, tropik, hopsack. Szyje się z nich głównie marynarki, garnitury i spodnie.

Jak sprawdzić czy taka wełna faktycznie będzie komfortowa, gdy producent nie oznacza na metce rodzaju splotu? Wystarczy spojrzeć na taką tkaninę pod światło. Luźny splot daje efekt siateczki – materiał jest mocno przeźroczysty.

fot. Maciej Gajdur

3. BAWEŁNA SEERSUCKER

Jest to rodzaj bawełny o bardzo charakterystycznej pofalowanej fakturze i to właśnie ta struktura tkaniny sprawia, iż nie przylega ona do ciała całą powierzchnią. Między skórą, a materiałem tworzy się coś w rodzaju kanalików wentylacyjnych.

Z bawełny seersucker szyje się głównie marynarki, koszule, spodnie, szorty. Najczęściej występuje w wersji w drobny symetryczny prążek na białym tle. W Polsce i Europie jest to tkanina totalnie niszowa i rzadko spotykana, natomiast w Stanach Zjednoczonych pojawia się regularnie u marek z segmentu smart casual. jeżeli chcielibyście coś takiego kupić, to sprawdźcie ofertę marek takich jak: Brooks Brothers, Polo Ralph Lauren, Gant, Vineyard Vines, J.Crew, Land’s End.

fot. Mr Porter


4. PIKA BAWEŁNIANA

Pika to rodzaj dzianiny, która na dużym zbliżeniu wygląda jak taka przestrzenna struktura z włókien i to właśnie ta luźna konstrukcja zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Pikę spopularyzowała marka Lacoste, której flagowym produktem są koszulki polo i to właśnie w polówkach najczęściej spotyka ten rodzaj dzianiny, aczkolwiek są też marki, które szyją z takiej piki bardzo komfortowe koszule dzianinowe i popovery.

fot. Vineyard Vines


5. BAWEŁNA MADRAS

Madras to lekka i cienka tkanina bawełniana, najczęściej w wielokolorową kratę. Nazwę zawdzięcza indyjskiemu miastu Madras, w którym już kilkaset lat temu produkowano luźno tkaną bawełnę z cienkiej przędzy. Idealnie nadawała się na klimat tropikalny.

Prawdziwy Madras jest w tej chwili rzadko spotykany w kolekcjach popularnych marek i podobnie jak w przypadku bawełny seersucker, należy takich produktów szukać u marek z rynku amerykańskiego. A najczęściej szyje się z tej tkaniny koszule, rzadziej szorty, marynarki, krawaty.

fot. Vineyard Vines


6. DZIANINY LNIANE

Tkaniny lniane są znane od setek lat, natomiast dzianiny lniane dopiero w ostatnich latach zyskują na popularności. Widzę, iż pojawiło się ich na rynku całkiem sporo, choćby w budżetowych sieciówkach (głównie t-shirty, polo i cienkie swetry). Osobiście nie mam jeszcze doświadczeń z lnianymi dzianinami, ale słyszałem, iż są bardzo komfortowe. Ich struktura jest bardziej przewiewna i „chłodniejsza” w dotyku niż dzianin bawełnianych, więc na wysokie temperatury będą dobrym wyborem.

fot. Mr Porter
Idź do oryginalnego materiału