Twoje serce pracuje bez przerwy – bije około 100,000 razy dziennie i pompuje 7,500 litrów krwi. Czy zapewniasz mu odpowiednie wsparcie? Niezależnie od tego, czy twoje serce jest w świetnej kondycji, czy zmagasz się z chorobą układu krążenia – zawsze możesz zrobić więcej, by je wzmocnić. Poprosiliśmy ekspertkę o wskazówki, od czego zacząć.

1. Więcej ruchu
Szukasz prostego i skutecznego sposobu na poprawę zdrowia serca? Zacznij się ruszać.
– Moim zdaniem aktywność fizyczna to najważniejszy, a jednocześnie często niedoceniany element profilaktyki sercowo-naczyniowej – mówi dr Heather Swales, kardiolożka z Heart & Vascular Institute przy Hartford HealthCare. – To najlepsze lekarstwo, jakie mamy. Większość z nas zdecydowanie powinna się więcej ruszać – dodaje.
Jeśli dopiero zaczynasz, postaw na realny cel, który da ci poczucie sukcesu — na przykład codzienny 10-minutowy spacer. Gdy poczujesz się pewniej, stopniowo zwiększaj intensywność – co tydzień dodawaj 5 minut do czasu spędzanego na spacerze.
Docelowo warto dążyć do 150 minut ćwiczeń aerobowych tygodniowo (np. marsz, bieganie, jazda na rowerze) i 2 dni treningu oporowego (np. pompki, ćwiczenia siłowe).
2. Więcej warzyw i owoców na talerzu
Cholesterol – jeden z głównych wskaźników zdrowia serca – występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, nabiale i jajach. Innym czynnikiem ryzyka są tłuszcze nasycone, które również częściej znajdują w żywności odzwierzęcej niż w roślinnej.
Wniosek? Zdrowa dla serca dieta zaczyna się od większej ilości produktów roślinnych. Dzięki nim ograniczysz spożycie cholesterolu i tłuszczów nasyconych, a jednocześnie zwiększysz ilość błonnika i przeciwutleniaczy.
Warto sięgać po owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
– Zacznij od małych kroków i konkretnych celów – podpowiada dr Swales. – Na przykład, dodaj jedną porcję owocu lub warzywa dziennie do swojego posiłku.
3. Rzuć palenie
Palenie tytoniu zmusza serce do cięższej pracy — zmniejsza ilość tlenu we krwi i sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Dobra wiadomość? Wiele z tych zmian jest odwracalnych.
Dla porównania: osoby palące są choćby czterokrotnie bardziej narażone na choroby serca niż osoby niepalące. Jednak już po roku od rzucenia palenia ryzyko to zmniejsza się o połowę.
– Rzucenie palenia to jedna z najskuteczniejszych decyzji, jakie można podjąć dla zdrowia serca – mówi dr Swales.
4. Współpracuj z lekarzem
Kiedy chcesz poprawić technikę gry w tenisa – idziesz do trenera. Gdy chcesz zadbać o swoje serce – udaj się do specjalisty.
Lekarz może pomóc w wykonaniu badań oceniających stan układu sercowo-naczyniowego, stworzeniu indywidualnego planu poprawy kondycji serca oraz dobraniu odpowiednich leków i kontroli ich stosowania.
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który oceni ogólny stan zdrowia i zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja u kardiologa. jeżeli chorujesz na serce lub masz czynniki ryzyka, warto pozostawać pod stałą opieką specjalisty.
– Ważne, by wspólnie z lekarzem dbać o to, aby wszystkie czynniki ryzyka były odpowiednio kontrolowane – podkreśla dr Swales.
Wizytę można umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 860-224-5694.