Moczenie karpia w mleku, cebuli i innych zalewach? Zapomnijcie. Nie każdy karp ma charakterystyczny zapach mułu. o ile woda jest świeża, a ryba dobrze karmiona, jej mięso nie ma nieprzyjemnej woni. jeżeli ryba wędzona – większość pomyśli: makrela. Można, ale wędzony pstrąg z pliszki bije na głowę większość ryb – nie tylko makrelę. W tym odcinku dowiecie się jak przygotować dwa pyszne ale proste dania z ryb.
Zapraszamy do wysłuchania audycji
Placki ziemniaczane z wędzoną rybą i twarogiem
Składniki:
0,5 kg ziemniaków
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
2 łyżki mąki pszennej.
200 gr twarogu
ryba wędzona
kiełki lub koper do dekoracji
sól do smaku
olej do smażenia
Sposób wykonania:
Ziemniaki obieramy i trzemy na największych oczkach. Po starciu masę odciskamy z soku, dodajemy jajko i mąkę. Wyrabiamy na gładką masę. o ile ciasto się nie klei możemy dodać więcej mąki. Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i przeciśnięty przez praskę lub starty czosnek.
Na patelnię wlewamy olej i czekamy aż się rozgrzeje. Łyżką kładziemy masę ziemniaczaną i formujemy z niej jak najcieńsze placki. Smażymy z obu stron aż będą złocisto brązowe. Po smażeniu odkładamy na ręcznik papierowy żeby odsączyć tłuszcz.
Twaróg przyprawiamy pieprzem i solą. Układamy na plackach. Na to kładziemy kawałki wędzonej ryby. Całość możemy udekorować kiełkami rzodkiewki, słonecznika lub koprem.
Karp w sosie grzybowym
Składniki:
1 karp
100 gr suszonych grzybów
100 gr pieczarek (opcjonalnie)
0,5 pęczka kopru
0,5 pęczka natki pietruszki
cebula
3 łyżki mąki pszennej
olej do smażenia
Grzyby gotujemy aż będą miękkie. Odsączamy i kroimy w drobną kostkę. Pieczarki kroimy w cienkie plastry. Cebule obieramy i kroimy w kostkę. Karpia oczyszczamy z łusek i kroimy w dzwonki. Solimy do smaku. Dodajemy szczyptę grubo mielonego pieprzu. Tak przygotowane dzwonki obtaczamy w mące i kładziemy na patelni z rozgrzanym tłuszczem. Po zarumienieniu odwracamy rybę na drugą stronę, chwilę smażymy i wyciągamy na ręcznik papierowy, żeby odsączyć tłuszcz. Na drugiej patelni rozgrzewamy tłuszcz, dodajemy cebulę i smażymy do zeszklenia. Dodajemy pieczarki i smażymy przez chwilę aż puszczą sok. Dodajemy grzyby i wywar w którym się gotowały. Do tego wlewamy pół litra słodkiej śmietany i doprawiamy do smaku. Do sosu wkładamy usmażone wcześniej dzwonki z karpia, zmniejszamy gaz i dusimy. Natkę pietruszki i koper kroimy i wrzucamy do gotującego się sosu.
Smacznego!