Realizacja wnętrza premium to wyzwanie, które wymaga od pracowni projektowej szczególnego zaangażowania zarówno w kwestii doboru materiałów, wyposażenia, jak i stosowanych technologii. Przed takim wyzwaniem stanęły projektantki ze studia Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. 105-metrowe wnętrze to jedno z trzech europejskich mieszkań, stanowiących „drugi dom” dla inwestorów. Wysmakowaną aranżację w nowoczesnym stylu sfotografowali Katarzyna Seliga-Wróblewska i Marcin Wróblewski ze studia fotomohito.
Nowoczesność, która odważnie wychodzi poza sztywne ramy stylów
105-metrowy apartament w inwestycji Brabank Gdańsk został zaprojektowany z myślą o dwóch osobach, jako dodatkowe mieszkanie podczas trwających kilka tygodni w roku pobytów w Polsce. Jest to jedno z trzech miejsc w Europie, które stanowią dla właścicieli tymczasową bazę. Oryginalnie lokal był mocno podzielony, jednak aby dostosować go do potrzeb nowych mieszkańców, konieczna była ingerencja w układ funkcjonalny. Inwestorzy pragnęli otwartej przestrzeni dziennej z pomieszczeniami towarzyszącymi – łazienką dla gości, gabinetem z funkcją pokoju gościnnego oraz odrębną strefą prywatną z garderobą, sypialnią i wewnętrzną przeszkloną łazienką.
Wszystkie pomieszczenia łączy minimalistyczna gama barw. Równie ważna dla poczucia spójności jest ciągłość materiałowa zachowana choćby w najdrobniejszych detalach. Ciemne drewno można dostrzec zarówno pod biokominkiem, jak i w zabudowach w łazienkach, gabinecie i garderobie. Spiek dookoła biokominka powtarza się na kuchennych blatach, a płytki ścienne w kuchni korespondują z korytarzem, łazienką gościnną, blatem biurka w gabinecie i wstawkami w stolikach nocnych w sypialni. Spójność kolorystyczna i materiałowa to znak rozpoznawczy pracowni, podobnie jak wymykanie się sztywnym ramom danego stylu.
Co wyróżnia realizację w standardzie premium?
Wnętrza premium najczęściej budzą skojarzenia z bardzo dobrej jakości materiałami wykończeniowymi oraz wyposażeniem z najwyższej półki. Tak też jest w tym przypadku. W apartamencie znalazły się szlachetne surowce – naturalny onyks podświetlony w prywatnej łazience, spieki kwarcowe od Laminam, drewniane podłogi od polskiej marki Kaczkan. Do zachwycających elementów należy także oprawa oświetleniowa od polskich producentów Chors i Ramko, hiszpańskich Vibia i Marset oraz Lee Broom. Warto też wyróżnić wannę w prywatnej łazience i umywalkę gościnną od włoskiej marki Antonio Lupi.
Standard premium to także nowoczesne technologie. W apartamencie zastosowano inteligentne sterowanie oświetleniem LiSE oparte na systemie casambi, który umożliwia zarówno zmianę natężenia światła, jak i zmianę jego barwy. W związku z tym projekt elektryki został opracowany wspólnie z zewnętrzną firmą dostarczającą automatykę. Inwestorzy zażyczyli sobie również ogrzewania podłogowego, dlatego z mieszkania usunięto wszystkie standardowe grzejniki i zastosowano system termolit. Wiązało się to z koniecznością wyfrezowania posadzki betonowej, wykonania wlewki samopoziomującej oraz dodatkowego wzmocnienia.
Aranżacja stworzona z myślą o dziełach sztuki – jak wyeksponować obrazy w mieszkaniu?
Strefa dzienna wraz z korytarzem jest konsekwentnie utrzymana w bardzo jasnej tonacji. Początkowe założenie było takie, aby stosować jedynie biel, jednak finalnie we wnętrzu znalazły się też detale w odcieniach beżu i szarości, które wprowadziły nutę ciepłą oraz głębię. Właścicielom zależało na stonowanym wystroju tej strefy, ponieważ w przyszłości planują uzupełniać ją o wybrane dzieła sztuki, które nie powinny konkurować z mocnymi akcentami aranżacji. Jedynym elementem pełniącym funkcję dekoracyjną stała się subtelna i elegancka sztukateria.
Projektantki – Anna Maria Sokołowska, Joanna Kozłowska i Alicja Witkowska – zadbały o dobór nietuzinkowych form, dzięki którym wnętrze nabrało unikalnego charakteru. Uwagę zwraca np. lustro nad podświetlaną półką w kuchni. Równie oryginalna jest zabudowa z piekarnikiem, ekspresem i lodówką na wino. Zwykle te elementy wpisuje się w wysoką zabudowę kuchenną, a tu stanowią one osobny wolnostojący mebel o obłym kształcie – powtórzonym w wykończeniu wyspy. interesujące formy mają też zabudowa biokominka oraz regał z dekoracyjnym łukiem.
Zmysłowość w nowoczesnej odsłonie – prywatna sypialnia z przeszkloną łazienką
Prywatna przestrzeń inwestorów została wyraźnie oddzielona od strefy dziennej. Aby się do niej dostać, trzeba przejść przez garderobę, w której znajdują się przeszklone szafy, komoda z siedziskiem i toaletka. Dzięki przeszkleniu zawartość szaf jest widoczna bez otwierania, a jednocześnie ubrania pozostają zabezpieczone przed kurzem. Praktycznym rozwiązaniem jest też systemowa deska do prasowania. Z garderoby do sypialni prowadzą przesuwne drzwi z ozdobnym frezowaniem, powtórzonym na ścianie. Kontynuację kolorystyki z garderoby stanowi czarny sufit napinany z efektem odbicia lustrzanego.
Mocnym punktem w aranżacji sypialni jest też tapeta od marki Glamora za łóżkiem. Nowoczesny charakter wzmacnia dekoracyjne oświetlenie ledowe w postaci koła i obwodu sufitu. Wydzielona szkłem łazienka urzeka za to bogactwem naturalnych faktur. Ściany pokrył wielkoformatowy spiek Laminam Cava Diamond Cream. Z tego samego materiału wykonano unikalne umywalki, nad którymi znalazły się dekoracyjne lampy Lee Broom. Kolejnym spektakularnym elementem jest podświetlana ściana z naturalnego onyksu. Na jej tle została wyeksponowana ozdoba wnętrza – wanna z przeziernego materiału cristalmood.
Dbałość o detale – klucz do wnętrza z nietuzinkowym charakterem
Apartament miał z założenia stanowić nie tylko prywatną bazę dla inwestorów, ale także miejsce spotkań. Z tego względu w 105-metrowym lokalu została wygospodarowana wygodna strefa dla odwiedzających. W gościnnej łazience również nie mogło zabraknąć spektakularnych elementów. Należą do nich lustra i podświetlana umywalka od marki Antonio Lupi. Ciekawym wyborem jest też nowoczesny wieszak na ręczniki zamiast grzejnika. Rolę ponadczasowego tła pełni natomiast wielkoformatowy gres ze wzorem marmuru.
Naprzeciwko łazienki znajduje się ostatni pokój, który łączy w sobie funkcję gabinetu i gościnnej sypialni. Oprócz ciekawej formy biurka, w pomieszczeniu znalazła się też pojemna szafa, regał i rozkładana sofa. Wyważony dobór kolorów i materiałów sprawił, iż mimo niewielkiego metrażu i wielu elementów całość nie przytłacza. Ten pokój skrywa w swoim wnętrzu wyjątkową niespodziankę – na suficie znalazła się graficzna tapeta od Wall&Deco z motywem nosorożca. Dzięki tak nietuzinkowym detalom 105-metrowy apartament w Gdańsku urzeka niepowtarzalnym klimatem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Projekt: Anna Maria Sokołowska | amsokolowska.pl
Zdjęcia: Fotomohito | fotomohito.eu