10 ulubionych aktywności

ttg.com.pl 2 dni temu
Fot. Leszek Nowak

Pozycjonuje się jako wolna od tłumów destynacja dla wymagających turystów. Może nie ma imponujących zabytków, ale ma wspaniałe plaże, trasy trekkingowe z niezapomnianymi widokami oraz krystalicznie czystą wodę – idealną do nurkowania. Taka jest Karpatos – mało w Polsce znana wyspa Morza Egejskiego.

Bez wątpienia Karpatos można uznać za wymarzone miejsce dla chcących uprawiać turystykę aktywną i kwalifikowaną w otoczeniu przyrody. Kameralne miejscowości i obiekty noclegowe sprzyjają skupieniu się na sobie, otoczeniu i ulubionych aktywnościach. Co zatem można robić na Karpatos? Poznajcie 10 topowych form turystyki aktywnej i kwalifikowanej.

1. Nurkowanie – podwodny świat Morza Egejskiego

Morze Egejskie u wybrzeży Karpatos ma ogromną zaletę: dzięki układowi prądów morskich woda jest wyjątkowo czysta, krystalicznie przejrzysta i ma piękne kolory. Można zachwycić się błękitem, turkusem, lazurem i szmaragdem przybrzeżnych wód oraz zanurzyć się w ciepłym bezkresnym akwarium.

W Pigadii, stolicy wyspy, znajduje się Karpathos Diving Center. Działa w obecnej postaci od 2011 roku i w tej chwili jego współwłaścicielką jest pani Ola Habior—Protopapas. Centrum prowadzi razem z mężem i małym zespołem wykwalifikowanych nurków, posiadających kwalifikacje PADI. Oferta obejmuje lekcje nurkowania w różnych wariantach – indywidualne i grupowe (w małych grupach), w tym z instruktorem i szkoleniem, a także wyprawy nurkowe na jachcie.

Nurkowanie obejmuje zarówno ofertę z lądu jak i z wody. Dobrym miejscem nurkowania dla początkujących jest Zatoka Kastelia. Znajduje się ona na południe od Pigadii. Jest otoczona skałami wystającymi z wody. Podczas nurkowania można oglądać te skały z perspektywy podwodnej. Takie nurkowanie realizowane jest w ramach programu Discover Scuba Diving! Po szkoleniu teoretycznym można się udać na pierwsze w życiu nurkowanie.

Sami skorzystaliśmy z takiej oferty i było to ekscytujące doświadczenie. Pani Ola szczegółowo i w przystępny sposób dla początkujących wyjaśnia zasady nurkowania. Jest bezpiecznie i wspierająco, co ma duże znaczenie w pokonaniu strachu przed pierwszym nurkowaniem. jeżeli ktoś chce spróbować tej fascynującej aktywności, krystalicznie przejrzyste Karpackie Morze i wsparcie polskojęzycznego instruktora będą nie do przecenienia.

Zalety Karpatos jako miejsca do nurkowania można dobrze poznać podczas wycieczek nurkowych z Karpathos Diving Center. Można wtedy doświadczać różnorodności życia morskiego, bogactwa krajobrazowego i geologicznego jaskiń i głębokich podwodnych ścian, oszałamiających raf koralowych, a także tajemniczych wraków. jeżeli dodamy do tego widoczność podwodną na ponad 20 metrów, mamy przepis na udane nurkowanie.

Centrum organizuje także kursy nurkowania rekreacyjnego. Oferuje wszystkie kursy w programie szkolenia nurkowego PADI: od kursu PADI Scuba Diver do Divemaster. Zaletą takich kursów są małe grupy i profesjonalna kadra szkoleniowa.

Fot. Leszek Nowak

2. Snorkeling

Z Karpathos Diving Center można również nurkować z rurką podczas wycieczek łodziami dla małych grup. Snorkeling jest bardzo popularną aktywnością w ciepłym i płytkim morzu otaczającym wsypę. Można wtedy podziwiać małe ryby, ośmiornice, kałamarnice oraz przybrzeżne rafy. Centrum organizuje takie wycieczki na najpiękniejsze plaże wyspy, do grot morskich, w pobliże potężnych klifów wystających z wody, a także na wyspy i wysepki, w tym na wyspę Saria.

Wycieczki prowadzi doświadczony nurek, mieszkaniec Karpatos. Zna on wszystkie tajemnice wyspy, także te podwodne. Wie, gdzie najlepiej zanurzyć głowę, aby podziwiać morskie życie. Może to być zachętą do samodzielnego nurkowania z rurką. Jest to możliwe na jednej z najpiękniejszych plaż Karpatos. Ten rodzaj aktywności lubią także uczestnicy jednodniowych wycieczek na Sarię w Pigadii lub z Diafani. Mogliśmy się o tym przekonać biorąc udział w takiej wycieczce.

Jeśli chodzi o plaże, wyspiarze najbardziej polecają słynne plaże Apella i Achata we wschodniej części Karpatos. Rekomendowana jest także Amoopi Beach. To miejsce słynie z wielu skał wystających z wody, łuków oraz jaskiń – blisko brzegu i podwodnych. Wielu amatorów snorkelingu wybiera właśnie tę plażę.

3. Pływanie

Pływanie rekreacyjne na jednej z licznych plaż ma bardzo wielu zwolenników. O najważniejszych tego typu miejscach pisaliśmy w artykule Najpiękniejsze plaże Grecji. Oprócz wymienionych wcześniej Apella, Achata, Amoopi oraz plaż wyspy Saria na uwagę zasługują: Kira Panagia, Agios Theodoros, Agios Nikolaos (Spoa), Kastelia Beach i Kastelia Bay oraz trzy plaże Kato Lefkos.

Pływanie, podobnie jak nurkowanie głębokie oraz na powierzchni z rurką, dostarcza wielu wrażeń. Od wiosny do jesieni woda w morzu otaczającym Karpatos jest ciepła i czysta. Przy wielu plażach zejście do wody jest piaszczyste i bezpieczne, a wody przybrzeżne są płytkie. Do takich plaż należą Apella i Achata oraz Agios Nikolaos (Spoa) i druga plaża Agios Nikolaos na zachodzie wyspy.

Fot. Leszek Nowak

4. Windsurfing

Karpatos jest wyjątkowa pod względem warunków do uprawiania windsurfingu. Układ wiatrów, a także baza do uprawiania tego sportu przyciągają jego miłośników z całego świata. Są silne i suche, wieją przeważnie z północnego zachodu na południowy wschód. Sprzyjające wiatry etesyjskie – nazywane również Metlemi – nie są domeną Karpatos: wieją także na Rodos i na Krecie. Jednak to właśnie ta wąska skalista wyspa jest egejską mekką windsurferów. Ciekawostką jest, iż wyspa gościła również mistrzostwa świata w windsurfingu.

Wspomniane wiatry etesyjskie wieją od maja do końca sierpnia lub połowy września. Wtedy jest najlepszy czas na wyprawy windsurfingowe. Kultową osadą windsurfingową jest Kipi Afiarti, wioska położona na północny wschód od Portu Lotniczego Karpathos. Ma trzy oddzielne zatoki. W jednej z nich znajduje się plaża Vatha.

Na jej południowym końcu ulokowała się stacja Meltemi Windsurfing. Jest to jedno z najbardziej wietrznych miejsc nad Morzem Egejskim jedno z ulubionych miejsc windsurferów. Baza jest doskonale wyposażona i zorganizowana. Można liczyć na profesjonalną obsługę i miejsce do wypoczynku. Obok zlokalizowane są liczne restauracje i małe obiekty noclegowe.

Oprócz plaży Vatha, zwanej także Devil Bay, to znaczy Diabelską Zatoką, najlepszymi miejscami dla windsurferów są plaże Makris Gialos oraz Small Makris Gialos. Ta ostatnia znajduje się w tak zwanej Chicken Bay, jak żartobliwie nazwano płytką zatokę dla początkujących amatorów windsurfingu.

5. Kitesurfing

Dzięki sprzyjającym wiatrom na Karpatos można uprawiać jeszcze jeden rodzaj „wietrznego” sportu. Plaże na północny zachód od Portu Lotniczego Karpathos. Są idealnym miejscem dla kitesurferów. Najlepszym z nich jest z nich jest plaża Aglilaapotamos. Jest ona piękna, piaszczysta i bardzo wietrzna. Zatokę otaczają malownicze skały. Na wprost znajduje się mała wyspa. Wody zatoki są na pozór spokojne. Jednak jest to mylne wrażenie. Wystarczy spojrzeć na płynących z wiatrem na żaglu lub spadochronie. Jest to miejsce dla doświadczonych w tych sportach. Chwila uwagi i można znaleźć się w niebezpiecznym sąsiedztwie ostrych skał.

Agrilapotamos uznawana jest za raj dla kitesurferów. Mogą tutaj cieszyć się wiatrem i szkolić swoje umiejętności. Zatoka jest także dobrym miejscem dla początkujących windsurferów. w okresie letnim działa tutaj bar z parasolami plażowymi. Miejsce przyciąga więc także plażowiczów, którzy mogą podziwiać uprawiających kitesurfing.

Warto dodać, iż bazy kitesurfingu – podobnie jak windsurfingu – prowadzone są przez osoby z zewnątrz. Zakochani w Karpatos Holendrzy, Anglicy, Austriacy i Czesi spędzają tutaj czas od maja do października. Oferują usługi związane z tymi sportami i sami znajdują przyjemność w zmaganiu się z wiatrem.

6. Kayaking

Na Karpatos można pływać także kajakiem i na desce SUP. Tą ostatnią aktywność uprawiać można między innymi w okolicy plaży Amoopi. Działa tutaj wypożyczalnia SUP, oferująca także szkolenia oraz wycieczki na desce.

Karpatos jest jedną z wysp wymarzonych dla morskich kajakarzy. Krystalicznie czyste i płytkie wody przybrzeżne, bliskość małych wsypek oraz atrakcyjna oferta zachęcają do uprawiania tego sportu. Kajakarze chętnie pływają pomiędzy Karpatos a Sarią.

Fot. Leszek Nowak

7. Hiking

Na tej śródziemnomorskiej wyspie znajduje się wiele wspaniałych pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą na odludne plaże, na szczyty górskie, pomiędzy wioskami lub wzdłuż wybrzeża. Szlaki te są dobrze oznakowane, zagospodarowane i ekscytujące.

Na Karpatos znajduje się 9 takich szlaków. Atrakcyjnym jest szlak pomiędzy plażami Apella i Achata. Można stąd podziwiać wysokie klify i wybrzeże morskie. Dwa szlaki na plaże prowadzą również z Diafani. W północnej części wyspy na uwagę zasługują szlaki wiodące z Olympos na północne krańce Karpatos.

Warto pamiętać, iż Karpatos jest wyspą górzystą, a wysokość terenu rośnie bardzo gwałtownie wraz z oddalaniem się od linii brzegowej. Dlatego na część szlaków można wybrać się samodzielnie i nie będzie to trudna wyprawa. W przypadku części szlaków znajdujących się w najwyższej części Karpatos i prowadzi na najwyższy szczyt, Kali Limni Peak, górę mierzącą ponad 1200 metrów n.p.m. Zalecane jest skorzystanie z usług doświadczonego przewodnika, który przeprowadzi nas przez góry.

Atrakcją szlaków górskich są ich walory krajobrazowe: piękne widoki, jaskinie, skałki, kaniony, plaże i lasy sosnowe. Ze względu na letnie upały piesze wędrówki po Karpatos są najatrakcyjniejsze wiosną i jesienią. Warto wtedy udać się na odkrywanie uroków wyspy poza sezonem. Hiking i trekking na Karpatos organizuje między innymi biuro Trekking Karpathos z Diafani.

8. Biking

Karpatos jest miejscem dla doświadczonych kolarzy z dobrą kondycją. Ze względu na wspomniany górzysty charakter wyspy i duże przewyższenia, trasy w przeważającej części nie należą do najłatwiejszych. Tym bardziej, iż część z nich prowadzi przez góry. Jest to więc wymarzone dla uprawiających mountain biking. Znajdują się tutaj trasy MTB dla prawdziwych profesjonalistów, o czym przekonać mogą się klienci ION Club. Jest to organizator turystyki kwalifikowanej, oferujący usługi w zakresie windsurfingu, bikingu, kitesurfingu i jogi. Innym organizatorem wypraw rowerowych jest Meltemi Windsurfing Center w Kipi Afiarti. Niedawno Centrum poszerzyło swoje usługi właśnie o wypożyczalnię rowerów, wycieczki rowerowe z przewodnikiem oraz wakacyjne pakiety rowerowe. W Pigadii znajduje się ponadto sklep rowerowy. Wypożyczalnie rowerów posiadają także niektóre hotele na wyspie.

Południowe i południowo-zachodnie tereny Karpatos są mniej górzyste i są bardziej odpowiednie dla mniej i średniozaawansowanych rowerzystów. Można spokojnie jeździć z plaży na plażę w okolicach Portu Lotniczego Karpathos, cieszyć się pięknymi widokami, podziwiać windsurferów oraz korzystać z uroków plażowania.

9. Climbing

Uwarunkowania geograficzne dały bodziec do rozwoju wspinaczki górskiej na Karpatos. Za rozwojem climbingu na wyspie stoi Polak: wielki pasjonat wspinaczki, a także windsurfingu i narciarstwa. To dzięki niemu na Karpatos znajduje się w tej chwili 400 tras wspinaczkowych. niedługo może ich być znaczenie więcej. Dlatego wyspa stała się nowym europejskim celem wspinaczkowym.

Firma pana Piotra Barabasia, Climbing Karpathos, jest prekursorem wspinaczki na tej pięknej wyspie. Oprócz wytyczania i zagospodarowywania terenów do climbingu oferuje również wypożyczanie sprzętu wspinaczkowego, lekcje wspinaczki oraz wycieczki wspinaczkowe. Więcej o tym sporcie i Climbing Karpathos można przeczytać w osobnym artykule.

Na Karpatos znajdują się wyjątkowo piękne formacje skalne, które są idealne dla wspinaczy. Są to skały wapienne w całej gamie kolorów – od białego po czarny. Znajdują się tutaj zarówno ogromne tufowe nawisy, pionowe ściany, a także lekko nawisające strome ściany na zboczach.

Najważniejszymi i największymi rejonami wspinaczkowymi na Karpatos są Adia i Yvonne w środkowej części wyspy, przy czym Adia jest największą skałą wspinaczkową. Pozostałymi obszarami dla pasjonatów climbingu są: Lefkos, Kastello, Achata, Pigadia, Afiartis, Arkasa i Finiki.

Najlepszym czasem na uprawianie tego sportu jest wiosna i jesień. Wspinacze przyjeżdżają na wyspę również latem. Wtedy korzystają z chłodniejszych pór dnia: wczesnych poranków i późnych popołudni.

Wydawnictwo Climbe Europe przygotowało Karpathos Rock Climbing Guidebook – przewodnik po najlepszych trasach wspinaczkowych wyspy. Temat jest rozwojowy i Karpatos zaczyna być coraz bardziej znana jako wyspa idealna na górskie wspinaczki.

Fot. Leszek Nowak

10. Joga

Wiele osób uprawiających jogę marzy o wyjazdach jogowych do miejsc o pięknych walorach krajobrazowych. Jak grzyby po deszczu powstają szkoły jogi i oferty tak zwanych yoga retreat na Bali, czy Teneryfie. Taką ofertę ma także Karpatos.

Zaletą wyspy są odludne miejsca i brak turystyki masowej. Sprzyja to wyciszeniu, medytacji i spokojnemu praktykowaniu jogi w pięknym otoczeniu. Można to robić indywidualnie, podczas wakacji na Karpatos. Można także skorzystać z oferty szkół działających na wyspie lub wyjazdów jogowych organizowanych przez szkoły z zewnątrz.

W Adii, na zachodzie Karpatos, działa Healing Centre – Kathy’s Yoga Retreat. Oferuje ona indywidualne i grupowe lekcje jogi, a także jednodniowe pakiety wellness. Jest to szansa na nawiązanie głębszej więzi z samym sobą, z naturą, morzem, podczas delektowania się pięknym śródziemnomorskim jedzeniem, jogą różnego rodzaju i całą gamą innych metod uzdrawiania.

Zajęcia jogi oferują także niektóre hotele na wyspie. Jednym z nich jest Argo Hotel w Amoopi. Taką ofertę ma także Meltemi Windsurfing Center. Jest w czym wybierać, a piękne plaże zachęcają do rozłożenia maty.

Na Karpatos można robić znacznie więcej oprócz wymienionych 10 ulubionych aktywności. Piękne plaże zachęcają do talassoterapii, czy spacerów. Inną atrakcyjną formą aktywności są wycieczki morskie statkami i łodziami z Pigadii i Difani. O wycieczkach na wyspę Saria przeczytać można w osobnym artykule.

Na Karpatos można dolecieć samolotami czarterowymi z wielu miast w Europie, m.in. z Mediolanu, Bolonii, Rzymu, Aten, Rodos, Heraklionu, Wiednia, Düsseldorfu, Monachium, Pragi, Amsterdamu, czy Helsinek. Oprócz połączenia z Aten wszystkie pozostałe realizowane są sezonowo. Na wsypę można także dopłynąć promem z Rodos, Krety i Pireusu.

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o Karpatos, o plażach, miejscowościach, kulinariach oraz ofercie noclegowej i gastronomicznej tej mało znanej w Polsce wyspy.

Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.travel2.pl

Idź do oryginalnego materiału