Długie, lśniące i gęste włosy to marzenie wielu osób, a w szczególności kobiet. Jednak, żeby cieszyć się piękną fryzurą, trzeba poświęcić im trochę czasu i uwagi. Wprowadzając do swojej pielęgnacyjnej rutyny przynajmniej 2 z poniższych czynności możesz mieć pewność, iż gwałtownie zobaczysz pierwsze efekty. Do dzieła!
Włosy rosną średnio 1 centymetr w ciągu miesiąca. o ile pragniesz być posiadaczką długich włosów, należy pamiętać, iż to ich zdrowie jest najważniejsze. Co więc zrobić, by włosy rosły szybciej i zdrowo?
Mamy dla was 10 porad, które pomogą Wam zapuścić piękne i zdrowe włosy
1# Masuj skórę głowy
Masaż poprawia krążenie krwi i pobudza aktywność mieszków włosowych. Im więcej cebulek stanie się aktywnych, tym więcej nowych włosów pojawi się na Twojej głowie. Wpływa to również na ich długość i szybkość tego, jak rosną. Masaż najlepiej wykonywać przy użyciu olejków lub z głową w dół. Poza tym to bardzo przyjemna terapia.
2# Regularnie podcinaj końcówki
Choć brzmi to jakbyście miały odwrotne zamiary, jednocześnie nie dowiedziałyście się niczego nowego. Regularne podcinanie końcówek zapobiega dalszemu rozdwajaniu się włosów. Rozdwojone końcówki mają tendencję do łamania się, więc jednocześnie cierpi na tym ich długość. Zabieg ten jest podstawą w utrzymaniu zdrowych włosów.
3# Ogranicz użycie silnych szamponów
Oczywiście włosy należy myć, jednak codzienne stosowanie silnego szamponu wymywa naturalne oleje, co sprawia, iż włosy są suche i łamliwe. o ile myjesz włosy codziennie, silnego szamponu używaj maksymalnie 2 razy w tygodniu. W pozostałe dni wybierz szampon nie zawierających SLS i innych „agresywnych” środków myjących. Nie zapominajcie również o odżywce, która pomoże naprawić uszkodzenia i utrzyma włosy w dobrej kondycji.
4# Stosuj maseczki
Istnieje wiele maseczek, które świetnie sprawdzą się w regeneracji. My szczególnie polecamy jajko! Wystarczy je roztrzepać i nałożyć na mokre włosy. Po 20 minutach umyj włosy jak zwykle, a sam zabieg powtarzaj co miesiąc. Doskonałe efekty możesz również osiągniecie dzięki maseczce z olejem rycynowym, a przepis znajdziecie tutaj.
5# Nie związuj włosów zbyt często
Ciągłe zawiązywanie włosów, możesz obciążyć cebulki włosów i sprawić, iż poszczególne kosmki zaczną wypadać. Daj ich czasem odpocząć. Na pewno lepszym rozwiązaniem niż ciasne gumki, będą spinki i klamry do włosów, choć szczerze polecamy zupełnie je rozpuścić.
6# Kwasy tłuszczowe omega-3
Zdrowie włosów zależy również od naszej diety i nigdy o tym nie zapominajcie! Kwasy tłuszczowe omega-3 mają adekwatności przeciwzapalne. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest zapalenie mieszków. Kwasy tłuszczowe chronią komórki w organizmie, a tym samym utrzymują zdrową skórę głowy. jeżeli masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, warto sięgnąć po kapsułki z olejami z ryb.
7# Białko
Białko to istotny budulec włosów. Spożywanie odpowiedniej ilości białka jest ważne dla utrzymania wysokiego współczynnika wymiany włosów. W przeciwnym razie zaczniesz tracić włosy szybciej, niż zostaną wymienione, co sprawia, iż utrata jest bardziej zauważalna.
Mięso, drób, ryby i owoce morza są dobrymi źródłami białka. Warto również włączyć do swojej diety fasolę, orzechy i nasiona.
8# Witaminy A i C
Witamina C pomaga utrzymać włosom nawilżenie i chroni przed uszkodzeniami. Jej adekwatności przeciwutleniające również chronią włosy przez uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Obydwie witaminy z kolei odpowiadają za naprawę uszkodzonych tkanek. Nie zapominaj o diecie!
9# Nawilżenie
Utrzymanie nawilżenia jest również ważne dla zdrowia włosów, ponieważ suche włosy mają tendencję do łatwego łamania. Skrajne odwodnienie może choćby zatrzymać wzrost włosów. Z drugiej strony, picie wystarczającej ilości wody może poprawić zdrowie komórek.
Wystarczy pić wystarczająco dużo wody codziennie! Także istnieją sztuczki, aby utrzymać włosy nawilżone. Rzadsze suszenie suszarką i unikanie produktów zawierających silikony i siarczany.
10# Biotyna
Biotyna jest formą witaminy B, która jest niezbędna jeżeli pragniemy długie i zdrowe włosy. Biotynę z łatwością znajdziesz w aptece, jednak również znajduje się w produktach jak soja, wątróbka czy masło.