Każda z nas, zdrowy i promienny wygląd skóry pragnie zachować jak najdłużej. Rozświetlona i idealnie gładka cera to zasługa nie tylko rytuałów pielęgnacyjnych, ale i stylu życia. Jak sprawić, by objawy starzenia były jak najmniej widoczne? W czym tkwi sekret? Poznaj 10 kroków do idealnej skóry.
10 kroków do promiennej i zdrowej skóry
Nawilżenie
Odpowiednie nawilżenie skóry to absolutna podstawa zdrowego wyglądu. Specjalne emulsje, balsamy i kremy zapewniają długotrwałe nawilżenie. Pielęgnują skórę i przywracają jej blask. Pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie nabalsamować ciało – zobaczysz, będzie ci wdzięczne.
Kosmetyki z retinolem
Retinol to bardzo skuteczny składnik przeciwzmarszczkowy i przeciwstarzeniowy. To aktywna postać witaminy A, pobudzająca produkcję kolagenu w skórze. Kosmetyki z retinolem delikatnie złuszczają i poprawiają cykl odnowy komórkowej.
Krem pod oczy
Jeśli nie masz go jeszcze w swojej kosmetyczce, czas na zmiany. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Krem czy serum pod oczy silnie nawilża, poprawia elastyczność, wygładza zmarszczki i daje wrażenie „otwartego oka”.
Krem z filtrem
By uchronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przed wyjściem na słońce dokładnie posmaruj ciało i twarz kremem z filtrem. Kosmetyki z filtrem pomagają również uniknąć nieestetycznych zmian na bliznach i rozstępach.
Oczyszczanie
Jednym z ważniejszych kroków do zachowania jędrności i blasku skóry jest dokładnie, wieczorne oczyszczanie. Oczyszczając cerę, pozbywamy się resztek makijażu, zanieczyszczeń nagromadzonych na powierzchni cery oraz nadmiaru sebum. Bardzo ważne, by po dokładnym zmyciu makijażu, nałożyć tonik, który przywraca skórze naturalne pH, oraz przygotowuje ją do zaaplikowania kremu.
Peeling
Peeling twarzy i ciała to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, mający na celu usuniecie martwych komórek skóry oraz różnego rodzaju defektów np. przebarwień. Dokładny peeling wykonujemy 1-2 razy w tygodniu. Do najpopularniejszych należą peelingi mechaniczne, które w swoim składzie zawierają złuszczające drobinki np. cząsteczki soli, zmielonej kawy czy cukru. Z kolei peeling chemiczny polega na usunięciu martwego naskórka dzięki różnego rodzaju substancji chemicznych, które zostają nałożone na skórę.
Nawodnienie
Woda to podstawa, dlatego tak ważne, by zadbać o odpowiednie nawodnienie. Skóra potrzebuje więcej wody niż ci się wydaje. Pij 2 litry wody dziennie i wybieraj kosmetyki, które w składzie zawierają kwas hialuronowy (hialuronian sodu). To naturalny składnik odpowiedzialny za nawilżenie skóry. Skóra chłonie go niczym gąbka, dzięki czemu staje się gładka, nawilżona i promienna.
Chłodne okłady
Zimne okłady na twarz pomagają pozbyć się obrzęków twarzy i opuchlizny. Można je wykonać, wykorzystując kostki lodu owinięte w cienki ręcznik, schłodzone łyżeczki czy kompresy żelowe. Równie dobrze sprawdzą się schłodzone plasterki ogórka.
Sen
Na kondycję skóry ma wpływ nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale i adekwatna ilość snu. Podczas snu procesy regeneracyjne zostają wzmożone, a skóra regeneruje się choćby kilka razy szybciej niż w ciągu dnia. Dzięki odpowiedniej ilości snu skóra jest zrelaksowana, zwiększa się jej gęstość i napięcie, a tym samym staje się gładsza i bardziej sprężysta.
Dieta
Kondycja cery nie jest jedynie wynikiem pielęgnacji, ale w dużej mierze zależy także od stylu życia i sposobu odżywiania. Warto zadbać, by dieta obfitowała w warzywa i owoce, dobrej jakości mięso, tłuste ryby i dobre oleje. Produkty bogate w witaminę A czyli np. oleje roślinne, jarmuż, szpinak, morele, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry i opóźniają procesy starzenia.