Białystok
W ramach trwającej wystawy Bartka Buczka i zespołu technicznego Galerii Arsenał w Białymstoku w tę niedzielę rozpocznie się dwudniowe (7–8.05) I Sympozjum Technicznych. Pierwsze tego rodzaju wydarzenie przeznaczone dla pracowników działów technicznych galerii i muzeów, montażystów i realizatorów wystaw ma być okazją do nawiązania kontaktów, wymiany wiedzy i zmapowania różnorodnych praktyk na polu montażu i realizacji wystaw. W programie poza dyskusjami znalazło się miejsce m.in. na wieczór integracyjny i performans w formie konkurencji montażowych.
Godzina Szumu #84 Bartek Buczek Przy okazji wystawy „Zmiana ekspozycji” w galerii Arsenał w Białymstoku Bartek Buczek opowiada o specyfice pracy mulifunkcjonalnego pracownika sektora kultury CZYTAJ!
Kraków
W piątek (5.05) w Galerii Piana otworzy się indywidualna wystawa Stephanie Kaiser zatytułowana Wspólny czas. W swoim malarstwie artystka kieruje naszą uwagę na granicę pomiędzy światem rzeczywistym, a tym przedstawionym w obrazie. W serii niewielkich prac rysunkowych z kolei nawiązuje do praktyki scenicznej, teatralnego przedstawiania określonych stanów emocjonalnych, zwracając uwagę na pokrewieństwa między grą aktorską i pracą malarską, w obu przypadkach wymagających pracy nad gestem i licznych powtórzeń.
Legnica
Dwudniowa kulminacja tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu Srebro czeka nas w najbliższy piątek i sobotę (5-6.05). Organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 roku festiwal to dziś jeden z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie, a na tegoroczną jego odsłonę składa się 13 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wśród nich gwoździem programy jest wystawa konkursowa i towarzyszący jej pokaz projektów niezakwalifikowanych do finału, oprócz tego zobaczymy m.in. monograficzne pokazy Kirsten Plank, Jolanty Gazdy i Patryka Cabana, a także wystawy debiutantek i debiutantów oraz osób studiujących i wykładających w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo i Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie.
Ariel Michalak, „growing pains”, technika mieszana, 2021, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Labirynt
Lublin
W ramach długofalowego projektu Queerujemy Lublin Galeria Labirynt organizuje open call na prace, które zaprezentowane zostaną na wystawie Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi w Bibliotece Azyl pod koniec czerwca. Jej inicjatorem jest Ariel Michalak, transpłciowy artysta zapraszający do udziału inne transpłciowe oraz niebinarne osoby artystyczne z Lublina – niekoniecznie posiadające jakiekolwiek formalne wykształcenie artystyczne czy wcześniejsze doświadczenie, a po prostu zainteresowane opowiedzeniem o swoich doświadczeniach. Zgłoszenia przesyłać można do 12 maja.
Łódź
Solowa wystawa Moniki Marchewki Słodkowodne Historie otworzy się w sobotę (6.05) w galerii Art Hub Rydzowa. W prezentowanych na niej obrazach artystka nawiązuje do poetyki baśniowej, pozostawiając jednak opowiadane historie bez morału i podsuwając widzom jedynie ich skrawki. Ukazując wydarzenia w momencie kulminacyjnym, bez zdradzania początku historii i jej dalszego ciagu, Marchewka stawia odbiorcę w roli narratora malarskiej baśni, który sam decyduje o jej zakończeniu.
Warszawa
Pierwsza w Polsce solowa wystawa niemieckiej rzeźbiarki Hannah Sophie Dunkelberg otworzy się w sobotę (6.05) w Gunia Nowik Gallery. Na Pale Pleasures znajdziemy się w scenerii przypominającej dziewczęcy pokój czy też buduar, w którym jednak lśniące symbole dziewczęcości są przeskalowane, zimne i masywne. Operując charakterystycznym dla siebie zderzeniem popkulturowych odniesień z własnoręcznie giętymi, spawanymi i lakierowanymi przemysłowymi materiałami, Dunkelberg ironicznie pogrywa z patriarchalnymi schematami, wykorzystuje formy konotujące „kobiecość” i uznawane za „męskie” sposoby produkcji rzeźb.