Życie za kratkami. Jak wygląda codzienność w polskich więzieniach

zycie.news 2 tygodni temu

Choć nikt z nas nie pragnie doświadczyć życia za kratkami, wielu zastanawia się, jak wyglądają codzienne realia w polskich więzieniach. W porównaniu z innymi krajami Europy Polska wypada blado. Liczba osadzonych na 100 tysięcy mieszkańców jest u nas znacznie wyższa, a minimalna powierzchnia przypadająca na więźnia – jedna z najniższych na Starym Kontynencie.


Warunki życia w polskich więzieniach, mimo pewnych usprawnień w ostatnich dekadach, wciąż pozostają w tyle za standardami panującymi w Europie. Wpływa na to m.in. wysoka liczba osadzonych – w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada 245 więźniów, podczas gdy średnia w UE wynosi 190. Do tego dochodzi niewielka przestrzeń życiowa – każdy więzień ma do dyspozycji zaledwie 3 metry kwadratowe. Dla porównania w Norwegii minimalna powierzchnia to 9 metrów kwadratowych, informuje Super Express.

Polskie więzienia dzielą się na cztery podstawowe kategorie:


  • zakłady karne dla młodocianych;

  • zakłady karne dla odbywających karę po raz pierwszy;

  • zakłady karne dla recydywistów penitencjarnych;

  • zakłady karne dla odbywających karę aresztu wojskowego.




W całym kraju funkcjonuje 87 takich placówek, którym podlega dodatkowo 37 oddziałów zewnętrznych. System penitencjarny obejmuje również około 70 aresztów śledczych.


Polska kontra Norwegia: przepaść w standardach

Choć jedzenie w polskich więzieniach zapewnia niezbędne wartości odżywcze, jego jakość i różnorodność pozostawiają wiele do życzenia. Jadłospis dostosowywany jest do rodzaju zatrudnienia, wieku, stanu zdrowia oraz wymagań religijnych i kulturowych skazanych.

Przykładowe menu na jeden dzień może wyglądać następująco:

  • Śniadanie: chleb, kiełbasa golonkowa, margaryna, herbata;
  • Obiad: zupa koperkowa z ryżem, gulasz wołowy, ziemniaki, surówka z ogórków, kompot;
  • Kolacja: chleb, mielonka prasowana, margaryna, herbata.
Idź do oryginalnego materiału