Stosując się do pewnych zasad, możesz znacząco poprawić kondycję skóry swojego dziecka. Sprawdź, jak radzić sobie z AZS.
Atopowe Zapalenie Skóry, nazywane również egzemą, to choroba o podłożu alergicznym, która niestety staje się coraz bardziej popularna w naszym społeczeństwie. Najczęściej chorują na nią dzieci, szczególnie niemowlęta. Na chwilę obecną, lekarze nie znają sposobu na to, by skutecznie wyleczyć pacjentów z AZS. Jedyne podejmowane przez nich działania mają na celu łagodzenie objawów, ewentualnie uzyskanie remisji. Przyjrzyjmy się bliżej metodom, które mogą ułatwić życie ze skórą atopową.
Czym jest AZS i skąd się bierze?
Warto zacząć od zrozumienia przyczyny występowania egzemy. To choroba skóry, która towarzyszy alergii. Skłonność do obu tych dolegliwości jest dziedziczona, zatem większe ryzyko zachorowania mają dzieci alergików, szczególnie gdy są nimi oboje rodzice. Upośledzony układ immunologiczny najczęściej reaguje na alergeny pokarmowe, zwierzęce, roślinne, kurz, roztocza oraz niektóre składniki detergentów i kosmetyków. Organizm chcąc się chronić, wydziela substancje, zaburzające prawidłowe funkcjonowanie skóry. Nie wydziela ona odpowiedniej dawki sebum, a jej wodno-lipidowa bariera zostaje poważnie naruszona.
Objawy Atopowego Zapalenia Skóry u dzieci to przede wszystkim bardzo sucha skóra, na której można zaobserwować czerwone, szorstkie plamy, wywołujące intensywny świąd. Najczęściej choroba obejmuje twarz, tułów, okolice za uszami, w zgięciach łokci oraz kolan.
Jak pomóc dziecku z Atopowym Zapaleniem Skóry?
- Leczenie
Oczywiście absolutną podstawą jest wizyta u lekarza i prawidłowa diagnoza. jeżeli podejrzewasz u swojej pociechy AZS, najpierw skonsultuj to z pediatrą, a jeżeli ten potwierdzi przypuszczenia, wystawi skierowanie do alergologa. Może również wypisać od razu receptę na leki, jeżeli stan skóry tego wymaga. Najczęściej stosowane w tym przypadku farmaceutyki to preparaty antyhistaminowe, maść z wit. A, w zaawansowanym stadium zaś maści ze sterydami.
- Pielęgnacja
Dziecko z Atopowym Zapaleniem Skóry powinno stosować emolientowy płyn do mycia ciała, szampon oraz balsam, który nawilży skórę i zabezpieczy ją przed utratą wilgoci.
- Eliminacja alergenów
Jeżeli wiesz, co uczula twoje dziecko, postaraj się ograniczyć obecność alergenu w jego życiu. Wyeliminuj z diety produkty silnie alergizujące i do czasu uzyskania poprawy kondycji skóry, nie wprowadzaj żadnych nowości żywieniowych. Ubrania, pościel, pierz w płatkach mydlanych lub bardzo delikatnym, hipoalergicznym płynie. Zadbaj o czyste mieszkanie, odkurzaj, myj podłogi, często wietrz. Możesz rozważyć usunięcie dywanów, firan i zasłon.
- Temperatura
AZS uwielbia ciepło, więc aby się go pozbyć, staraj się nie przegrzewać dziecka. Optymalna temperatura powietrza w ciągu dnia to 20-21ºC. Na noc obniżaj ją do 18-19ºC. Zrezygnujcie z długich ciepłych kąpieli. Maluszkowi nalewaj do wanny wodę o temp. 34-35ºC i nie przedłużaj pobytu w wannie, w przypadku starszaka, sprawdzi się chłodny prysznic.
- Tkaniny
Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest pościel dziecka, jego ubrania. Unikajcie syntetyków. Najlepiej sprawdzi się przepuszczająca powietrze dobrej jakości bawełna.